Orda Bir Köy Var Uzakta – Arnavutköy (1954-1964)

Gün Zileli, 2010, Heyamola.

İstanbul 2010 projesi çerçevesinde Heyamola Yayınları Yayınlarının “40 yazar, kırk semt” dizisinin ikinci “40” yayımlandı. Gün Zileli de İstanbul’un semtlerinden Arnavutköy’ün, çocukluğunun ve delikanlılığının geçtiği 1954/1964 dönemini yazdı.

 • Soru sor


  1. 1 Zikrimce 13 Kasım 10 / 1pm

   Çok severim bu şarkıyı, Arnavutköy’ü de çok güzel anlatmışsındır eminim hocam. Bu sene içinde çıkan kitaplarınla da seni çok Speedy Gonzales gördüm maşala : )

  2. 2 BaranaS 14 Kasım 10 / 10pm

   Zileli,devrimciliği bırakınca yazdığı itiraflarında çocukluk ve gençlik anılarından başlayarak özyaşamını anlatmıştı.
   (Yarılma 1954-1972)
   Bir devrimci,devrimci geçmişiyle ve kimliğiyle bağını koparmak istediği zaman geçmişine ve anılarına secde eder.
   Zileli’nin çocukluk ve gençlik anıları da böyleydi:
   Geçmişe özlem.
   Bu güzel geçmişi zedeleyen devrimci hayattan ise nefret.

  3. 3 Anonim 15 Kasım 10 / 4am

   Gün için bu kadar ucuz bir eleştiri yapmak hamakat numuneliğidir.

  4. 4 Zikrimce 15 Kasım 10 / 1pm

   İtiraf? Gün’ün otobiyografileri için edilebilecek tek sözün bu mu?
   O kitapları ne şekilde hangi bilinç-bilinçaltıyla okuduğunu merak ettim… Komiksin Baranas.

  5. 5 BaranaS 15 Kasım 10 / 7pm

   Sorgulanması gereken,G.Zileli’nin çocukluk ve gençlik anılarındaki bilinçaltı olmalı.
   G.Zileli ,anılarına sarılıp secde ediyor ve yazıklanıyor.
   Bu ruhiyatı görmemek olanaksız.
   Bu vazgeçmenin,secde etmenin ruhiyatıdır.

  6. 6 Haydar Karataş 2 Aralık 10 / 7pm

   Gün Zileli, iyi bir biografi yazarı mıdır sadece? ya da soruyu şöyle sormak lazım, biografi nasıl okunmalı?
   Baranas gibi arkadaşlar, biografi yazımını durdukları politik cepheden bakmaktadır.
   Kanımca Baranas gibi biografi okuyan ve bir nevi biografi yazarlarını ‘itiraf’ olarak itham edenlerin en büyük yanılgısı: (en azından Gün Zileli yazımları açısından) biografi yazarlarının, salt bir aktarıcı olmak yerine, geçmişe bakarken yeni bir hayat perspektifi sunmalarıdır.
   Gün Zileli biografilerini, Celal Bayar, Mina Urgan anılarından ayıran en önemli yan kanımca bu üretme işidir. Geçmişiyle bağını koparmak değil, aksine geçmiş ve gelecek bağı kurar…
   O biografilerde bunu fark etmemek, büyük bir fikri muhakemenin, bütün canlılığıyla sürdüğünü görmeyen okur, kanımca Zileli biografisini okudum’ demesi sadece bir kandırmaca olur.
   Zileli’nin dünyaya neden durduğu yerden baktığının en güçlü dayanakları biografileridir. Türkiye’nin Sol Hakaketinin Tarihi kadar bir yaşam sürmüş orada ve o aktarımın üzerine, yeni fikirlerini inşa etmektedir.
   Devrimi Yeniden Düşünmek 1.’i okuyorum, kesinlikle yazdığı her makale, birilerini kandırmak, politika yapmak için değildir, anlattığı hayatın üzerine inşa edilmiş bir dünya görüşüdür…
   Baranas’a hani zahmet olmazsa bu yönden de bakmasını isterim..
   Haydar Karataş

  7. 7 baris 11 Ocak 11 / 8pm

   kitabı dün dnrda bitirdim. çok güzel. eski apartmanınızın fotoğraflarıyla yarılmadaki bölümler gözümde yeniden canlandı. eline sağlık gün.

  8. 8 Altan Apaydin 2 Mart 11 / 2pm

   Bu çakma solcu aslında Çamlıbahçe li olup Arnavutköy le uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur ! Yazdığı hikayelerde akrabalarımda olsada Arnavutköy anıları ile hiç bir alakası yoktur. Bence bu kitabı boşuna almışım!

  9. 9 Zikrimce 5 Mart 11 / 12am

   Altan Apaydin, akrabalarının adının geçtiği hikayelerin/anıların gerçeğe uygun olup olmadığını sen nereden biliyorsun? Adı üstünde ‘anı’ yazmış adam. Yani kendi yaşadıklarını. Senin ve akrabalarınınkini değil. ”Hass Arnavutköy Anıları” isimli bir kitap yaz da senden okuyalım özbeöz Arnavutköylülük neymiş!
   Bence harika bir kitap yazmış GZ ve sonu da tıpkı Arnavutköy’ün tarihi gibi kederli…. çok ağlattı beni.
   Ama tabii akrabalarınız ”galeyana gelenlerdense” kızmakta haklısınız!!!

  10. 10 Bir Okuyucu 5 Mart 11 / 12am

   Biz yeni yetmeler de saldırgan bir milliyetçiliğin aletleriydik, sırf hatırımızı kırmamak için bize katılan Yani’yi de yanımıza alıp ahşap Rum evlerine doğru “Kıbrıs Türktür, Türk kalacaktır” diye bağırırken. Be sersem çocuklar, siz ne bilirsiniz Kıbrıs hakkında, orada yaşayan halklar hakkında? Haritada göster yerini dense onu bile doğru dürüst gösteremeyeceğiniz bir ada ve halkı konusunda kelâmda bulunmaya nasıl kalkışırsınız? Her attığınız adıma bilir bilmez müdahale etmeyi görev bilen anne babanız da mı, “susun, oturun bakayım yerinizde” dememişti size? Peki, biliyor musunuz, sağcı ve aşırı milliyetçi Grivas çetelerinin köylere yapacağı baskınların, Rum komşuları tarafından önceden Türklere haber verilip kaçmalarının sağlandığını? Bilmiyorsunuz demek! Siz sadece kendinize ezberletilen sloganları komşularınızın suratına haykırıp bedava kahramanlık yapmayı bilirsiniz. Sizler büyüyecek, birkaç yıl sonra belki gerçekleri görecek, “hay Allah, ne çocukluktu be” diye kendinize güleceksiniz ama milliyetçiliğin zekâ yaşı hep o seviyede kalacak.

   Ya, hangi işgüzarın başlattığı bilinmez (ya da bilinir!) şu “vatandaş Türkçe konuş” kampanyasına ne demeli! Vatandaş İngilizce ya da Almanca konuştuğu zaman aşağılık kompleksinden ezim ezim ezilirsiniz ama değil mi? “Vatandaş Türkçe konuş” derken, “vatandaş, anadilin Rumcayı, Ermeniceyi, İbraniceyi konuşma” demekten ne farkı vardır bunun? Veya Kürtçe konuşma, Zazaca konuşma, şarkı dinleme demekten? Peki, ne olacak herkes Türkçe konuşunca? Kimin başı göğe erecek? Haydi bakalım şimdi oturup kendi kendinize Türkçe konuşun, zaten gelişmeye muhtaç kültürünüzü başka kültürlerden arındırın da görün bakalım sonuçlarını, kültürünüzün nasıl çoraklaştığını, Türkçenizin bile nasıl ilkelleştiğini. Mehter marşıyla yürüyecek ya da coşacak kadar Osmanlıcı olduklarını iddia edenler, Osmanlı devletinde ve hükümetlerinde çok sayıda Rum, Ermeni, Musevi ve Kürtün görev aldığını, hayranı oldukları omuzları sırmalı bilmem ne paşaların mükemmel Fransızca bilip hatta zaman zaman evlerinde Fransızca konuştuklarından habersizler miydi acaba?

   Böylece, 1964 Kıbrıs olaylarından ve Türkiye’nin Kıbrıs’a uçaklarla müdahalesinden sonra (on yıl sonraki 1974 çıkartmasının provasıydı belki de bu) devletimiz sonunda günah keçilerini buldu ve 1964 yılının yaz aylarından başlayarak onları Yunanistan’a göç etmeye zorladı. Sessizce, bir hoşça kalın demelerine bile fırsat bırakılmadan kafile kafile gittiler özyurtlarından, hiç bilmedikleri, tanımadıkları Yunan topraklarına. Evet, onların yurdu burasıydı. Burada doğmuş, burada büyümüşlerdi. Orada kendileriyle aynı dili konuşan insanlar vardı ama sadece dil belirler mi her şeyi? O bildik toprağın kokusunu içlerine çekmedikten, çocukluklarının geçtiği tozlu patikaları tepmedikten, tanıdıkları ağaçlara dokunmadıktan sonra. Nitekim, İstanbullu Rumları yadırgamışlar gittikleri Yunanistan’da. Yabancı bilmişler. Aksanlarını beğenmemişler. “Türk” demişler onlara. Taş bir kere yuvarlanmaya görsün. Artık bir daha yosun tutup bir yere tutunamaz.

   Artık ne Tanaş vardı, ne Koço, ne Aleko, ne Eleni, ne Tasula, ne Hristo. O güzelim laternalar da çalmıyordu artık. Mayolu Rum kadınları çoluk çocuklarıyla şenlik içinde geçip denize gitmiyorlardı. Ahşap Rum evlerinde ağırlıklı olarak Karadenizliler oturuyormuş bu gün. Vatandaş hep Türkçe konuşuyor. Rum kadınlarının, çocuklarına “ela maniçamu, ela” diye seslendiklerini kimse duymuyor. Kimse “kalimera” demiyor artık.

   Eh, onlar gitti madem, biz de gidelim. Yolcu yolunda gerek.

   “On yıl önce taşındığımız gibi, [1964 yılının] sıcak bir Ağustos sabahı mahalleden bir taksiyle ayrıldık. Başta Radife halalar, bütün komşular evin köşesinde toplanmışlardı. Radife hala elindeki bir tas suyu arkamızdan döktü göz yaşları içinde. Taksi hareket etti. Arka pencereden geriye baktım. Geride kalanlar, öylece arkamızdan bakıyorlardı. Koca bir on yıl, sevdiklerimiz, ölülerimiz, gülüşlerimiz, göz yaşlarımız orada, o mahallede kalmıştı. Araba köşeyi döndü. Artık hiçbir şeyi görmemiz mümkün değildi.” (Yarılma, s. 158, İletişim Yayınları)

  11. 11 Yani,Tanaş, Koço, Aleko,Eleni, Tasula, Hristo 6 Mart 11 / 11pm

   “Vatandaş Türkçe konuş” derken, “vatandaş, anadilin Rumcayı, Ermeniceyi, İbraniceyi konuşma” demekten ne farkı vardır bunun?”

   Ellerine sağlık hocam, büyüksün! TR’den arkadaşlardan isteteceğim bu milliyetçiliğin ne olduğunu detayına kadar, zarif bir edebiyat diliyle anlatan kitabı.

   Brüksel’den selamlar

  12. 12 Devrim karasansar 9 Mart 11 / 7pm

   Gün zileli abiyi bir kez gördüm hayatımda.özgür üniversitede bir paneldeydi.” Bu lanet olası kapıtalıstler bır gun ,sadece bır gun özgür olmamıza özgurce çalısmadan dolaşmamıza ızın vermedıler” derken o kadar derınden konusuyordukı ıcım burkuldu. Bu cografyanın yetıstırdıgı en degerlı beyınlerden bırıdır gun zılelı. Çok bedel ödemış,cok degerlı eserler üretmıstır.lütfen bıraz vefalı olun. Lanet olası önyargılarınızı bir kenara koyup bu adam ne anlatıyora bakın.

  13. 13 Devrim karasansar 9 Mart 11 / 7pm

   turan dursun ,mahır ,ıbo lara sahıp cıkamadık barı ısmaıl besıkcı,gun zılelı,erdogan aydın,fıkret baskaya lara sahıp çılalım!

  14. 14 site-teknik 21 Mart 11 / 12am

   mesaj küfür nedeniyle kaldırılmıştır.

  15. 15 Zikrimce 21 Mart 11 / 12am

   Altan Apaydın, seni gördüğüm yerde yüzüne bakıp Rumca, Kürtçe, Ermenice ve diğer tüm Türkiye dillerini konuşacağım. Özür dileyeceksin…

  16. 16 Mehmet Kurtuluş 5 Nisan 11 / 1am

   Zikrimce adlı yorumcuyu çok iyi tanırlar. Kendisi erkek fahişedir.

  17. 17 Mehmet Kurtuluş 5 Nisan 11 / 1am

   Türkiye de sadece bir dil konuşulur, o da güzel Türkçe mizdir. Gerisi avuntudur. Zikrimceler in bu ülkede yeri yoktur ve olmayacaktırda…

  18. 18 Zikrimce 6 Nisan 11 / 8pm

   Altan Apaydın ve kankasına: Tüm faşistler gibi sexist ve maçosunuz! Zikrim’den aşaa yolunuz var!

  19. 19 Zikrimce 6 Nisan 11 / 8pm

   Ayrıca sokakta-internette ‘Türk olmayan’ avına çıkacağına önce o ‘güzel Türkçemiz’i öğren, da’lar de’ler bitişik, apostrof yok… Sen kime neyle karşı çıkıyorsun saftirik?


  Gün Zileli
  Röportajlar
  Son Röportaj:
  Tüm Röportajlar:
  > Anarşist Kitaplık

  Dış Yazılar

  1917-1918 Rusya'da Devrimden Tek Parti Diktatörlüğüne Yazar: Gün Zileli Bilim ve Sanat 2019

  1917-1918 Rusya'da Devrimden Tek Parti Diktatörlüğüne
  Yazan: Gün Zileli,
  Bilim ve Sanat, 2019


  KİTAP TANITIM
  Meksika Devriminde Anarşist Etkiler – Jason Wehling, Türkçesi: Gün Zileli, Kaos Çocuk Parkı, 2019

  Meksika Devriminde Anarşist Etkiler
  Çeviri: Gün Zileli,
  Kaos Çocuk Parkı, 2019


  KİTAP TANITIM
  Kentlerde (2000-2013) Yazar: Gün Zileli 2018

  Kentlerde (2000-2013)
  Yazan: Gün Zileli,
  İletişim Yayınları, 2018


  KİTAP TANITIM
  Anna Larina: Asla Unutamam Çeviren: Gün Zileli 2018

  Anna Larina: Asla Unutamam
  Çeviren: Gün Zileli,
  İmge Kitabevi Yayınları, 2018


  KİTAP TANITIM

  Kitap Rafı

  tanıtımlar için, kitap kapaklarına tıklayınız.
  > Yazdığım Kitapların Tanıtımları
  Stalin Yargılanıyor
  Stalin Yargılanıyor
  İstanbulum - Arnavutköy, Gün Zileli, Heyamola Yayınları, 2010
  Rejimler, Partiler, Kişiler ve 'Ulus'lar, Gün Zileli, 2010, Kibele Yayınları
  Benim Kahraman Köpeklerim, Yazan: Gün Zileli, Özyürek Yayınları, 2012
  Benim Kahraman Köpeklerim, Yazan: Gün Zileli, Özyürek Yayınları, 2012
  Muhafazakâr Liberalizm – Yazan: Gün Zileli, İmge Kitapevi, 2014
  Haziran Günleri -Gezi Notları- Yazan: Gün Zileli, büyülüdağ Yayınevi, 2014
  Mevsimler (Roman) Yazan: Gün Zileli, İletişim Yayınevi, 2014
  Çanlar (Roman), Yazan: Gün Zileli, iletişim, 2016
  Anarşizme Kenar Notları, Yazan: Gün Zileli, Propaganda, 2017
  Kentlerde (2000-2013) Yazar: Gün Zileli 2018
  1917-1918 Rusya'da Devrimden Tek Parti Diktatörlüğüne Yazar: Gün Zileli Bilim ve Sanat 2019
  > Çevirisini Yaptığım Kitapların Tanıtımları
  İşçiler Çalışmaya Karşı
  Margarete Buber Neumann, İki Diktatörlük Altında - Çeviren: Gün Zileli, İmge 2012
  Gece Yarısında Aydınlık - Yazan: Erica Wallach - Çev: Gün Zileli, Ayrıntı Yayınları, 2013
  Kirov Cinayeti ve Stalin Yazan: Robert Conquest Çeviren: Gün Zileli, h2o kitap, 2015
  Bitmeyen Kavga
  Asla Unutamam
  Bitmeyen Kavga

  Kitaplar ve Yazılar

  YAYINKOLEKTİFİ KİTAPLARI

  3 YENİ KİTAP ÇIKTI

          
 • "Hayatsız Kadın" AYŞE (YENİ)
 • Leninnâme (YENİ)
 • Dünyanın Her Yeri Sahne (YENİ)
 • Halk Silahlanınca
 • Komün Bilgeliği
 • Yitik
 • Efendisiz Demokrasi
 • İmlasız Bahçe Şiirleri
 • Peşime Verdi
 • Türler ve Cinsler


 • Son Yazılar

  Soru Cevap Bölümü

  Yorumlar

  Son Yorumlar
  En Çok Yorum Yazılmış Yazılar
  Sitede toplam, 1963 yazı  ve 49,569 yorum bulunmaktadır.
  Forum Sayfası  Konuk Görseller

   Konuk Yazılar

   Tüm Konuk Yazılar   Konuk Yazarlar

   Portreler


   1917-1918 Rusya'da Devrimden Tek Parti Diktatörlüğüne Yazar: Gün Zileli 2019

   1917-1918 Rusya'da Devrimden Tek Parti Diktatörlüğüne
   Yazan: Gün Zileli,
   Bilim ve Sanat, 2019


   KİTAP TANITIM
   TÜM DUYURULAR
   YAZI ARŞİVİ

   Arşiv'den

   1980'lerde 'Sosyalizmin Bunalımı' Tartışmaları

   Kategoriler


   KİTAP Tanıtım Yazıları


   Sesli Arşiv

   ...