Aman Dikkat! El Ele, Kol Kola!


Diktatörlerin “demokrasi” kepazelikleri üzerine ağzıma gelen lafları sıralamak istemiyorum. Bunu elbette birçok yazar, sosyal medya katılımcısı layığınca yapmaktadır, yapacaktır.

Ben pratik sorun üzerinde durmaktan yanayım şu anda.

Şimdi ne yapacağız?

Toplumsal mücadele büyük sorumluluk isteyen, çok kritik bir iştir. Öyle anlar vardır ki toplumsal mücadelede, küçük bir yanlış adım her şeyin mahvolmasına yol açabilir. Üstelik karşınızda en hinoğlu hin iktidar haydutları varsa. Bu yüzden sorunlar suhuletle, soğukkanlılıkla ele alınmalı, sloganlar dikkatli atılmalı, muhalefet cephesini gereksiz yere kargaşalığa sürükleyecek, bölecek tutumlardan kaçınılmalıdır. İşte şu anda tam böyle bir noktadayız.

Uzun boylu teorik tahlilleri, ahkâm kesmeleri, laf dokundurmaları, safları bölecek atışmaları, kendi özel partimize adam devşirme gayretlekini bir yana bırakalım.

Evet, net bir şekilde söylüyorum: bu noktada CHP’nin alacağı tutum tayin edici olacaktır.

Diyelim ki CHP radikal bir tutum alıp boykota gitti. Desteklenmeli ve hep birlikte boykota yüklenilmelidir. Unutmayalım ki, boykot da bir oy verme biçimidir.

Diyelim ki, CHP, AKP’yi bir kere daha sandığa gömme tutumu aldı. O zaman bu tutum desteklenmeli ve hep birlikte, iktidarın her türlü provokasyon ihtimaline rağmen seçime yüklenilmelidir.

Şu anda tuhaf ve çelişkili gibi görünen bir durumdayız AKP diktatörlüğü karşıtı cephe olarak: Ya boykot ya seçim. CHP merkezi bu iki alternatiften hangisini seçerse kesinlikle bölünmeden ona yüklenmeliyiz.

Sorulacaktır: boykotla seçim çelişmiyor mu? Evet, çelişiyor ama birinden birine karar verilirse bu çelişme anında ortadan kalkacaktır. Buna karar verecek olan da CHP’dir. Hangisine karar verirse o kabulümüzdür. Bu kuyrukçuluk değil mi? Evet, kuyrukçuluk ama şu anda kuyrukçuluktan daha kötü olan bir şey vardır o da bozgunculuktur. Çünkü karşı cephenin pususuna yattığı tam da budur.

Önerim: Soğukkanlılıkla CHP’nin kararını bekleyelim ve onun aldığı karara göre birlik halinde bu kararı destekleyelim. Şahsen benim eğilimim boykottan yana ama CHP seçim derse o da kabulümdür. O zaman da bütün gücümüzle seçime yükleniriz. Seçim denirse iktidar yeni provokasyonlar yapmayacak, terörü tırmandırmayacak mıdır? Elbette bunların hepsini yapacaktır ama biz kenetlenir, el ele, kol kola verirsek bu provokasyonları da boşa çıkarabiliriz pekâlâ.

Tarih önümüze çok kritik bir momenti getirip koydu. Böyle bir momentte ne şu ne de bu, tayin edici olan bizim birlik halinde hareket etmemiz olacaktır.

Soğukkanlılıkla CHP’nin kararını bekleyelim.

Gün Zileli

6 Mayıs 2019

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI