Şimdi Bu yazı da Nereden Çıktı?


Şuradan çıktı: Tayyip Erdoğan’ın, aynı 7 Haziran seçimlerinden sonra yaptığı gibi istihareye yattığı ve nasıl o zaman Meclis’i kilitlemek için Deniz Baykal’ın yardımını aldıysa, bu sefer de, kaybettiği İstanbul Belediye seçimlerini ne yapıp edip yenileterek İyi Parti’nin yardımıyla, bu yenilenen seçimi kazanmayı planladığı düşünülebilir. Kısacası, seçimlerden hemen sonra ortaya atılan “Türkiye İttifakı”nın anlamı, İyi Parti’ye bir “barış” dalı uzatmaktır. Yoksa sanıldığı gibi, Tayyip Erdoğan’ın “aklının başına gelip” CHP’ye ittifak önermesi değil. Zaten bunun böyle olduğu, “sır dolu” “Türkiye ittifakı” lafı karşısında Bahçeli’nin cıyaklamasından anlaşılmalıdır.

Bir de şuradan anlaşılmalıdır: Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişiminin ardından İyi Parti Bşk. Meral Akşener, sadece bir “geçmiş olsun” ziyareti ve sıradan bir “kınama”da bulunmakla yetinmiş ve seçimden sonra AKP ve Tayyip Erdoğan hakkında aleyhte bir söz etmemeye özen göstermiş görünüyor. Meral Akşener’in bir aydır devam eden sessizliğinin sebebi ne ola?

Şu ola: Meral Akşener, “Türkiye ittifakı” çağrısını almış ve sanki kabul etmiş gibi. Dolayısıyla, seçimden önceki cengâver Asena hallerini bir yana atması ve en azından olacakları izlemede kalması bunu akla getiriyor.

Şimdi, YSK’nın İstanbul seçimleri konusundaki karar beklenmektedir. Eğer, tahmin ettiğim gibi (umarım bu tahminim yanlış çıkar) YSK seçimlerin iptali yönünde karar verirse, Tayyip Erdoğan tarafından bir kere ortaya atılıp devamı getirilmeyen “Türkiye ittifakı”nın, yani istihareye yatanlarla izlemede kalanların ittifakının yürürlüğe girdiğini görebiliriz.

Gün Zileli

3 Mayıs 2019

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

Not: Yukarıda bold yaptığım satırların hatalı olduğu, Meral Akşener’in, seçimlerin iptal kararına gösterdiği tepkiden anlaşılmaktadır. Böyle hatalı bir tespit yapıp Sayın Meral Akşener’e haksız bir isnatta bulunduğumdan kendisinden ve okurlardan özür dilerim. G.Z.

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI