Seçmen Doğru Formülü Buldu: İnce HDP

 

 

Ne bir Merkez Komitesi toplanıp “Bugünkü durum ve görevlerimiz” ya da “Seçimlerde doğru tutum” diye karar aldı, ne de “çok bilen” önderler, “doğrusu şudur” diye bir kelamda bulundu. 16 yıllık tek kişi iktidarından kurtulmak isteyen bireyler, arkadaş çevreleri, küçük dayanışma grupları kendiliğinden ve neredeyse birbirinden bağımsız bir şekilde aynı doğru formüle vardı: C. Başkanlığı seçiminde Muharrem İnce’ye oy vererek, onun Tayyip Erdoğan karşısında en güçlü rakip olarak mümkün olduğu kadar yüksek bir oy oranıyla ikinci tura kalmasını; ve milletvekilliği seçimlerinde HDP’ye oy vererek bu partinin barajı geçmesini, böylece AKP’nin fazladan 70-80 milletvekili çıkarmasını önleyerek TBMM’de çoğunluğu kaybetmesini  sağlamak. Baskıdan kurtulmak isteyen insanlar, herhangi bir örgütün etkisinden bağımsız olarak bu doğru formülü buldular ve üç gün sonraki 24 Haziran seçimlerinde, elleri hiç titremeden hayata geçirecekler. Sonucun, akıllı seçmenin istediği yönde olacağına inanıyorum.

Aslında Selahattin Demirtaş’ın da anlamlı bir dayanışma oyu almasını istiyorum ve ben sırf hapisteki bir yoldaşla dayanışma içinde olmak için, C.Başkanlığı seçimlerinde ona oy vereceğim ama şunu da biliyorum ki, Demirtaş’ın alacağı oy, dayanışmanın ötesinde, sırf C. Başkanlığı seçimi noktasında olumlu ya da olumsuz bir sonuca yol açmayacaktır. Daha doğrusu, Demirtaş’ın aldığı oylar, diğer muhalif liderlerin alacağı oylar gibi, muhalif oylara olumlu bir katkı sağlayacaktır ama bundan daha önemlisi, bu oylar özgürlükçü bir dayanışmanın göstergesi olarak anlamlı olacaktır.

Akıllı seçmen, İnce’nin Erdoğan karşısında yüksek bir oy oranına ulaşması için esasen tercihini İnce’den yana yapmaya karar vermiştir, doğal olarak. Ama özellikle büyük şehirlerdeki ve batıdaki aynı seçmen, HDP’ye oy vererek AKP iktidarına ölümcül bir darbe indirmesi gerektiğinin bilincindedir. HDP, yüzde 15’lere varan bir oy oranına ulaşacak gibi görünüyor. Elbette bu tür tahminler ya da istatistikler HDP’ye oy verecek seçmeni gevşetmemelidir. “Eşkıyanın bu gece ne yapacağı belli olmaz.”

Meral Akşener MHP’den, Karamollaoğlu AKP’den ne kadar oy kopartacaktır, bu çok önemli. Özellikle büyük şehirlerdeki muhafazakâr seçmenin yönelişi açısından. Gelen haberler, AKP-MHP’nin yaklaşık 22 milyonu bulan stabile oylarında bu iki partiye önemli bir kayış olduğunu gösteriyor. Belki de AKP’ye en ölümcül darbelerden birini doğrudan bu muhafazakâr seçmen kitlesi indirecek. Böylece, özgürlükçü kitleyle muhafazakâr kitlenin çok ilginç bir tarihi buluşmasına tanık olduğumuzu söyleyebiliriz.

Böyle kritik seçimlerde yüzde 1’lik bir oy oranı bile küçümsenemez. Gerçi VP’nin Meclis seçimlerinde  yüzde bir oranına ulaşması bu parti açısından bir başarı olarak görülmelidir ama diyelim ki daha az alsa bile, “domuzdan bir kıl koparmak” anlamında, 100-200 bin civarındaki bir oyun AKP’ye veya Erdoğan’a gitmek yerine boşa gitmesi, her ne kadar bu oylar özgürlük düşmanı oylar da olsa, sonuçta AKP-MHP cephesine küçük bir katkı sağlamadığı için olumlu bir işlev görecektir. Çünkü biliyorsunuz, VP, AKP-MHP cephesine oldukça yakındır, hatta Kürt meselesinde onların da sağındadır. Dolayısıyla, VP veya D.Perinçek seçime katılmasaydı, bu oyların en azından ağırlıklı kısmı muhtemelen MHP’ye gidecekti. Dolayısıyla, VP’nin varlığı, Rusya’da, 20. Yüzyılın başındaki “karayüz”leri hatırlatan politikalarına rağmen, bu somut durumda olumlu bir rol oynamaktadır. Aynı şeyi, “domuzbağcı” Hüda-Par için de söyleyebiliriz. Hüda-Par’ın meclis seçimlerine bağımsız katılması, küçük miktar bir AKP oyunu AKP’den kopartan bir etki yapacaktır.

Aslında, apolitik seçmenin sandık başına gitmeme eğilimi de olumludur. Çünkü çok geri bir bilinci temsil eden ama önemli bir oran tutan bu seçmen kitlesinin sandık başına gitmeme tutumundan vazgeçmemesi iyi olur. Bazen en geri eğilimler bile olaylara olumlu bir etki yapabilir. Bu tür seçmenlerin seçime gitmeme tutumu teşvik edilmelidir. Çünkü giderlerse çoğunlukla AKP’ye vermeleri ihtimali yüksektir.

Ağzı bozuk hocanın, “gömün…ak..” deme zamanı gelmiş gibi görünüyor. Küreklere davranalım hep birlikte.

 

Gün Zileli

21 Haziran 2018

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI