Kumar Masasını Devirmek!

 

 

Kumarbazlar oyunu kaybettiklerini anladıklarında bir şeyi bahane edip kavga çıkarır ve kumar masasını devirir. ABD’nin günümüzdeki atağı, kaybettiğini anlayan kumarbazın masayı devirmesine çok benziyor.

Kumar masası aşağı yukarı 6 yıldır Suriye. Kaç el kâğıt dağıtıldığı ve kumar fişlerini daha çok kimin topladığı ayrı bir hesap konusu ama masa başındaki kumarbazlar belli. Kumar masasının bir tarafında, ABD’nin başını çektiği koalisyon güçleri, İsrail, Türkiye, Suudi Arabistan vardı; diğer tarafında ise, Rusya; İran, Irak ve Çin. Bir ara oyuna, devletsiz Barzani Kürtleri de katılmaya kalktı ama iki tarafın ortak kararıyla oyun dışı bırakıldı.

Kumar masasında yakın zamana kadar bir denge vardı ve iki taraf da üstün gelemiyor ve kâğıtlar yeniden ve yeniden dağıtılıyordu. Fakat Türkiye, son zamanlarda Kürt meselesinden dolayı ya da bu meselesi gerekçe göstererek taraf değiştirdi ve koalisyon güçlerinden ayrılarak Rusya-İran ittifakı tarafına geçti. Türkiye’nin taraf değiştirmesiyle oyunu kaybettiğini anlayan ABD, Doğu Guta’da kimyasal silah kullanıldığı bahanesiyle kumar masasını devirmek üzere harekete geçti. Fakat çok ilginçtir ki, taraf değiştirerek kumar masasındaki dengeyi bozan Türkiye, yeniden taraf değiştirerek, ABD ile aynı safta, Suriye rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullandığı iddiasına açıktan destek vererek, çiçeği burnunda müttefiklerini (daha yeni ortak açıklamalar yaptığı Rusya ve İran’ı) terk etti. Bunun üzerine, şu ana kadar Türkiye’nin Afrin’i işgaline yeşil ışık yakan Rusya alelacele, “Afrin’de yönetimin Suriye rejim güçlerine terk edilmesi” gerektiğini açıklayarak Türkiye’yi açığa düşürdü.

Bundan sonra ne olacağını göreceğiz. Belki de bir dünya savaşının eşiğindeyiz ama saf değiştirip dengenin bozulmasına yol açarak kumar masasının devrilmesinin yolunu açan, ardından da yeniden saf değiştirip ABD’nin yanında yer alarak yeni müttefiklerini açıkça terk eden Türkiye’nin bu gelişmelerde gerçekten meşum bir rol oynadığı açıktır. Eğer savaş çıkarsa tarih, buna Türkiye’nin iki hamlesinin yol açtığını yazacaktır: Rusya’nın yanında yer alarak dengeyi bozmak ve ardından da dengenin aleyhine bozulduğunu görüp harekete geçen ABD ile aynı safta yer alarak Suriye kumar masasına ABD ile birlikte tekme savurmak. Elbette bu durumda tarih, savaşın sonunda en zararlı çıkanın, ani ve çılgınca manevralarıyla savaşa yol açan kumarbaz olduğunu yazmaktan da imtina etmeyecektir.

 

Gün Zileli

10 Nisan 2018

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI