Yanardağ: Liberaller yolunu döşedikleri cehennemi kurbanlara bırakıp kaçıyor!

18.02.2018 10:45
Merdan Yanardağ’ın “Liberal İhanet” kitabını en kısa zamanda okuyup değerlendireceğim. Suçluların telaşıyla yazılmış bu yazıyı buraya aynen alıyorum.
G.Z. 
Murat Belge’nin ülkeyi terk etme isteği ortaya çıkınca, Merdan Yanardağ’ın ‘Liberal İhanet’ kitabı yeniden gündeme geldi. Geçmişte AKP’yi destekleyen liberaller, ideolojik hegemonyalarının çöküşünün acısıyla Yanardağ’a karşı Belge’nin arkasına dizildi.

ABC Haber Merkezi

Kendisini “Sosyalist Kültür Dergisi” diye tanımlayan Birikim’in kurucularından ve bu çevrenin önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Murat Belge, karanlığa sürüklenmesine katkıda bulunduğu Türkiye’deki misyon ve miadını doldurduğuna kanaat getirmiş olacak ki, ülkeyi terk etme kararı aldı. Bu gelişmenin ardından gazeteci Merdan yanardağ’ın 2013 sonlarında kaleme aldığı ve 2014 yılında yayımlanan “Liberal İhanet” adlı önemli kitabı yeniden gündeme geldi.

Murat Belge’nin de köklü bir eleştiriye tabi tutulduğu ‘Liberal İhanet’ kitabıyla ilgili olarak Kırmızı Kedi Yayınevi’nin sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir anımsatma mesajı, dönekleri ve liberalleri adeta ayağa kaldırdı. İngiltere’ye gitmek isteyen bu nedenle de Oxford Üniversitesi’nden ‘akademik sığınma’ talep eden Belge’yi korumak, yine liberal mahalledeki isimlere düştü.

Demokrasi yoluyla şeriat gelirse buna karşı çıkmayacağını, ancak o düzende de yaşamayağını belirten sol liberal Murat Belge’nin bugün Türkiye’den kaçmaya çalıştığı ortaya çıkınca, bununla ilgili sosyal medyada çok şey yazılıp çizildi. Bütün dönek solcu ve liberaller gibi, AKP’ye (ve Fethullahçı Çeteye) özgürlükçü ve demokratik gerekçelerle destek veren Belge’nin, Türkiye’yi gericiliğe teslim eden ‘liberalizm’ kariyerinden örnekler tekrar akıllara geldi.

Kırmızı Kedi Yayınevi bu gelişme üzerine, yayıncısı olduğu ABC Gazetesi ve Tele1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın, liberallerin sola, kendi değerlerine ve halka nasıl ihanet ettiğini örnekleriyle anlattığı, ağırlığını “yetmez ama evetçi” dönekler ve sol liberallerin oluşturduğu simge isimlerin ideolojik-politik bir eleştiriye tabi tutulduğu “Liberal İhanet” kitabını okuma önerisi olarak sundu. Bu noktada kıyamet koptu.

yanardagdan-karsi-iddianame-liberal-ihanet_1.jpg

Sosyal medyada ‘Murat Belge linç ediliyor’ diyerek, kalan soluklarıyla savnmaya geçen bu liberal çevre, Belge’nin -ne olduğu devrimci ve yurtsever aydınlar tarafından gayet iyi bilinen- ismi üzerinden reklam yapıldığını savundu. Belge gibi liberallerin ihanetini yüzlerine her fırsatta vuran aydınlara ve sosyalistlere karşı akıl almaz bir kampanya başlattılar. Ancak, sikletten düştükleri için bu kampanya etkili olmadığı gibi, kimseyi de ikna edemedi.

Kırmızı Kedi’nin “Yetmez ama Evet dediler, şimdi arkalarına bakmadan kaçıyorlar! Liberal İhanet’i tekrar okumanın zamanı…” spotuyla vverdiği okuma önerisi üzerine  liberaller yayınevine ve Yanardağ’a karşı saldırıya geçti. Öyle ki, Belge’yi kollamak adına, yayınevinin kullandığı görsele bile kulp taktılar. Görselde Belge’nin rakı içerken çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyordu. Hiçbir özel kasıt taşımayan bu fotoğraf ile Belge’nin bugünün egemen değer yargıları karşısında hırpalanmak isteğini ileri sürdüler. Kadınladrın örtünmesinin onları erkeklerle eşitlediği ve özgürlüştirdiği gibi gerici zırvaların savunulduğu yazılara daha yakın geçişmişte yer veren Birikim dergisi de bu tartışmaya katıldı.

 

Murat Belge’nin ‘sığınma’ haberinin yayılması üzerine, başlamasında katkısının olmadığı bir tartışmanın öznesi haline gelen Merdan Yanardağ ise, yine sosyal medya hesabından bir mesajla yanıt verdi. Yanardağ, “Murat Belge İngiltere’ye göç ediyormuş.. Liberallerin ihaneti böyle bir şey işte.. Yaratılmasına yaşamsal destek verdikleri bu cehennemi onunla savaşı göze alanlara ve kurbanlara bırakıp kaçarlar.. Olayın bu noktaya geleceği belliydi” diye yazdı.

ekran-resmi-2018-02-17-18.29.57.png

Bu gelişmelerin üzerine Birikim Dergisi, T24 gibi sol liberal ve liberal yayınlar, savunmaya ve yer yer karşı saldırıya geçti. Birikim’de Müslüm Yücel isimli bir liberal, “Türkiye’yi Karanlığa Gömen Adam Murat Belge!” başlığıyla yazdığı bir yazıda, Murat Belge’nin ülkeden kaçış iddiasını ‘beyin göçü’ olarak tarifleyebildi… Başlığından itibaren (sosyalist ve yurtsever aydınlar hiçbir zaman Belge’yi Türkiye’yi tek başına karanlığa gömecek çapta görmediği halde) saptırmalarla, demogojiyle dolu olan yazıda Belge’nin kaçışıyla ilgili olarak ‘iş aramak’ tabirini özellikle kullandı. Ancak, M. Yücel’in yazısında dikkat çeken en önemli yan, Belge’yi belli rezervlerle savunması ve müktesabatına tümüyle sahip çıkmaktan kaçınmasıydı.

Öyle ki, Birikim çevresi ve Belge’nin yakın geçmişte Erdoğan-AKP kliğine destek verdiğinden hiç söz etmediği gibi -belli ki savunulacak yanı yoktu- örtük şekilde bu mirası da reddediyordu. Dahası, bu hisli ve vicdanlı liberal Müslüm Yücel, “Ama siz de ulusalcınız” demeye getirerek, asıl tartışma ekseninden kaçıyordu. Yani döneklerin ve sol liberallerin özgürlükçü ve demokratik nedenlerle Erdoğan-AKP yönetimine (ve Fethulha0çı Çeteye) yaşamsal bir destek vererek bu günkü dinci-faşist rejimin yolunu döşedikleri gerçeğinin tartşılmasından kaytarıyordu. Ortada tam bir kepazelik vardı.

‘ÇAPLI LİBERALE BİR ÇAPSIZDAN DESTEK’

Liberallerin halka karşı ihanetinin belgelendiği ve tarih önünde mahkum edildiği bir gerekçeli hüküm niteliğindeki Yanardağ’ın kitabını diline dolayanlardan biri de, hayli geç bir yaşta anarşizmi keşfeden liberal Gün Zileli’ydi. Zileli, Yanardağ’ın 2014’te yayınlanmış ve defalarca yeni baskısı yapılmış kitabını okumadığını “Kitabı görmedim” gibi bir ifadeyle dile getirirken, “Bu arada Kırmızı Kedi’nin kitapla ilgili reklamı gerçekten içler acısı” dedi. Yanardağ’ın kendisini ‘liberter’ sanan bu liberale yanıtı da sert oldu:

“Gün Zileli adlı, kendisini anarşist sanan bilgisiz bir liberal, 2014’te çıkan, okumadığı ‘Liberal İhanet’ kitabım hakkında zırvalamış. Bugünkü mezhepçi faşizan rejimin yollarını döşeyen Murat Belge’ye sahip çıkmış. Belge’nin talihsizliği.. Çaplı bir liberale bir çapsızdan çıkan destektir!”

‘YARI AYDIN GÜN ZİLELİ’NİN ZIRVALARI’

Merdan Yanardağ, ‘Liberal İhanet’ kitabı üzerinden başlatılan ve devam eden tartışma üzerine sosyal medya hesabından (Twitter) sırasıyla şu mesajları paylaştı:

  • M.Belge’nin ülkeyi terk etme meselesinden sonra ‘Liberal İhanet’ kitabım etrafında bir tartışma başladı, K.Kedi Yayınevi’nin Twitter mesajında kullandığı, kasıt taşımayan ‘Rakı içen Belge’ fotoğrafı üzerinden güya etik tartışma yapılıyor. Bu ucuzluk, asıl tartışmadan kaçmaktır.
  • Dinci faşizan rejimin yollarını döşeyen liberallerin bana ve Kırmızı Kedi Yayınevi’ne karşı Murat Belge’nin arkasına dizilmesi, yetmez ama evetçi bu çevrenin hala tarihe ve halka karşı işlenen suçun içinde olduğunu gösteriyor. Liberal hegemonya yıkıldı. Yıktık! Hazmedilemeyen bu.
  • Daha önce cevap vermeye gerek bile duymadığım, liberal kampın yeni mensubu Gün Zileli, solu terk etmenin insanı cahilleştirdiğinin somut enkazı olarak M. Belge vakasında yeniden ortaya çıktı. Siyasal islam ve dinci faşizme karşı mücadele yerine işbirlikçilik yapanlar utanmıyor.
  • Tarih metodolojisi tartışması yaptığım bir konuşmadan sonra konuyu hiç anlayamayın, yarı aydın Gün Zileli, yetersiz İngilizcesi ile yalan yanlış çevirdiği (tanıkları var) bir kitabı referans göstererek bana saldırmıştı. M. Belge vakasında da aynı şeyi yapıyor. Yeni yetme liberal!
  • Liberal ideolojik hegemonya ve ahlakın çöküşüne tanıklık ediyoruz. Siyasal İslama “demokratik” gerekçelerle verilen desteği savunamayanlar, M. Belge olayında, bazı devrimcilere, “Ama siz de ulusalcısınız” demeye çalışıyorlar. Tam bir sefalet. Birikim’de yazan Müslüm Yücel gibi.
  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI