İran Komünist İşçi Parti-Kürdistan Komitesi’nin Afrin’le ilgili Bildirisi

Faşist Türkiye Devletinin Afrin’e Saldırısını Kınıyoruz!

19 Ocak 2018’de Türkiye ordusu ve cani kolluk kuvvetleri Afrin bölgesi halkına karşı onlarca uçak, roketatar, tank ve askeri teçhizatla karadan ve havan saldırı başlattı.

Afrin kenti ve çevresi yoğun bombardıman ve obüs ateşi altındadır. Türkiye sınırında olan Afrin bölgesi Demokratik Birlik Partisi YPG’nin denetimindedir.

Türkiye devletinin Afrin bölgesi halkına dayattığı bu canice savaş şimdiye kadar birçok kişinin yaralanmasına ve büyük maddi hasara neden olmuştur. Bu savaş çığırtkanlığı ve bölgesel bunalımda bir yanda ABD ile YPG ittifakı, öte yanda Rusya, İran İslam Cumhuriyeti, Suriye Baas rejimi ve İslamcı Türkiye hükümeti safı karşı karşıyadır. Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi pazarlık ve muameleler ve ABD’nin manidar sessizliği, karşılığını bu bölgenin halkının ödeyeceği yeni gelişmelerin habercisidir.

Bu iki çatışan saftaki güçler bölge halkını kurban ederek yeni bir denge oluşturma çabasındalar. Rusya’dan yeşil ışık alan ve ABD’nin ciddi bir muhalefetiyle karşılaşmayan Türkiye devleti kara ve hava askeri güçlerini kullanarak muhaliflerine karşı güç gösterisinde bulunmakta, bu yolla bu bölgede egemenliği YPG’nin elinden çıkarıp müttefiki olan İslamcı güçlere ve ÖSO’nun eline geçirmek istemektedir.

 

Rusya, daha önce YPG ile anlaşarak Afrin’de konuşlandırdığı güçlerini bölgeden çekerek Erdoğan hükümetinin askeri saldırısının önünü açmıştır.

 

Türkiye, Rusya ve Suriye devletleri defalarca ABD’nin YPG eliyle Suriye’nin kuzey hattını denize bağlamak istediğini iddia etmişlerdi. Suriye kuzeyinde Türkiye’nin başlattığı bu saldırı ABD’nin bu planını önlemek, PKK’nin “uzantısı” ve müttefiki bir güç olan YPG’yi zayıflatmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Ancak yukarıda adı geçen bu devletlerin arasındaki kirli pazarlıklar ve rekabet sonucunda on binlerce Afrinli çocuk, yaşlı ve bu bölgedeki bütün insanlar en ağır kara ve hava saldırılarına maruz kalmaktadır. Türkiye devletinin bölge halkına dayattığı sürekli hava bombardımanı, obüs ateşi ve karadan başlatılan doğrudan askeri saldırı çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu savaş durdurulmazsa İslamcı terörist çetelerin Türkiye eliyle bir kez daha büyütülüp güçlenmesine neden olabilir.

 

İran Komünist-işçi Partisi Kürdistan Komitesi Türkiye devletinin Afrin halkına karşı bu askeri saldırısını şiddetle kınar!

 

20 Ocak 2018

İran Komünist-işçi Partisi-Kürdistan Komitesi

 

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI