Barış ve Özgürlük Cephesi’nin Bildirisi: “Yarın Güneş Yeniden Doğacak!”

 

 

Her savaş ve saldırı geniş bir koalisyonla başlar, tüm koalisyon ortaklarının birbirini suçladığı bir çöküşle sona erer.

Her savaş, vicdanların susturulmasıyla, mazlumların sesinin boğulmasıyla başlar, zalimlerin bozgunuyla sona eder.

Her savaş ve saldırıda saldırganların borazanlığını yapan “savaş” ya da “terör uzmanları”nın yalakalıklarının çıkardığı gürültü kulakları sağır eder, en sonunda bu “uzmanlar” daha dün savaş kışkırtıcılığı yapmadıklarını kanıtlamak için yerlere kapaklanır.

Her savaş, aynı zamanda sahte muhalefetleri, sahte müttefikleri açığa çıkaran bir turnasol kâğıdıdır. Muhalifliklerini kanıtlamak için mangalda kül bırakmayanlar, “ulusal çıkarlar” demagojisi karşısında teslim bayrağını çeker ve iktidarlara yamanırlar, onların yedek gücü haline gelirler.

Böyle zamanlar sahte müttefiklerin ipliğini de pazara çıkarır. “Bize güvenin, arkanızdayız” derler; sıkıyı görünce, “biz tarafsısız, elbette saldırı da bir haktır” diye yan çizerler. Tarih, emperyalist-kapitalist güçlerin halkların mücadelesini defalarca sattığının, onlara asla güvenilemeyeceğinin sayısız örneğiyle doludur. Acaba bu son örnek yeterince öğretici olabilecek midir?

Böyle bir anda önemli olan, moralimizi yüksek tutmak, azınlıkta kalmaktan korkmadan sesimizi yükseltmek ve gerçekleri korkusuzca haykırmaktır. Şu anda barış ve özgürlük cephesi büyük baskı altındadır, gerçekleri ifade etme olanakları neredeyse tümüyle elinden alınmıştır ama tarihteki örneklerin bize gösterdiği gibi, saldırganlar hiçbir zaman ilelebet muzaffer olamamışlardır. Sonunda yenilecek olan onlardır.

Bugünün görevi, tüm barış güçlerini tek bir cephede toplamak ve hiçbir ideolojik ya da siyasi ayrılığı ön plana çıkartmadan, önümüzdeki dönemde yükselecek barış ve özgürlük mücadelesine hazır hale gelmektir. Evet, bugünkü gürültü patırtı içinde belki yapacaklarımız kısıtlıdır ve karanlıktan göz gözü görmemektedir ama bir adım sonrasında güneş, barış ve özgürlük için yeniden doğacaktır.

 

Barış ve Özgürlük Cephesi

(Anarşistler, Devrimci Marksistler, liberterler,

Özgürlükçü muhalifler)

22 Ocak 2018

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI