Behçet Herdem’i Kaybettik (1954-2016)

indir-1Amedli kardeşimiz Behçet Herdem’i, 18 Aralık 2016, Pazar akşamı geçirdiği bir kalp krizi sonucu kaybettik. Behçet’in cenazesi, 19 aralık, Pazartesi günü İstanbul, Maltepe’de toprağa verildi.

Behçet Herdem, 1972 yılındaki TİİKP yargılamasının en gençlerinden biriydi. Diyarbakır’dan bir grup Kürt genci yakalanıp getirilmiş ve davaya katılmışlardı. Hepsi gençti, hepsi öğrenmeye, devrim için, Kürt halkı için mücadeleye istekliydi. Behçet Herdem, yargılama boyunca düzgün ve sonuna kadar kararlı bir tutum aldı.

Behçet’e, 2000’li yıllarda Kadıköy’de rastladım yeniden. Sahaflık yapıyordu. Her zaman bonkördü. Bütün sahafı alıp götüreyim desem o her zamanki güler yüzüyle itiraz bile etmezdi.

Sağduyusunu hiçbir zaman kaybetmedi. Eski partisinin izlediği ulusalcı çizgiye kararlılıkla karşı durdu ve eleştirdi. Kürt halkının haklarını ve devrim davasını savunmaktan bir an bile vazgeçmedi. Arkadaş canlısıydı, dosttu, hayata her zaman iyimserlikle, yüzündeki o sevecen gülümsemesiyle bakardı, alçakgönüllüydü. Erken kaybettik. Yakınlarının, arkadaşlarının, tanıyanların başı sağ olsun.

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI