Türkiye’nin Suriye Müdahalesi İflasın Eşiğidir!  

 

Ortalık “terör uzmanları”ndan, “Askeri uzmanlar”dan, “Stratejistler”den geçilmiyor. Gün 24 saat hangi kanalı açarsanız açın bunların kelamlarıyla karşılaşırsınız. Hepsi de Türkiye’nin “yeni” Suriye politikasına ayarlı ve buna uygun olarak bizlere de ayar vermeye çalışıyorlar. Tabii, söyledikleri tepeden tırnağa yanlış, yanlış olmanın ötesinde, Ortadoğu’da  Türkiye’nin dış politikasını daha da büyük bir iflasa sürükleyecek nitelikte.

Türkiye’nin “yeni” Suriye politikası aslında yeni falan değildir. Malum politikaların Türkiye’yi iflasa sürüklediğini gördüler. Şimdi, aynı saldırgan politikayı yeni duruma uyarlamaya çalışıyorlar.

Yayılmacı hırslarının başarısızlığa uğradığını görünce, iyice kısa vadeli palyatif politikalar uygulamaya başladılar. YPG’nin IŞID’a karşı başarı sağladığını görmenin telaşıyla girişilmiş bir palyatif politikadır bu. Tek amaçları var: YPG’nin ilerleyişinin önünü kesmek. Cerablus’ta görünüşte IŞID’a karşı girişilen askeri harekâtın amacı da bu; Rusya’yla ve İran’la yakınlaşma çabalarının amacı da bu; Suriye rejimine karşı eski saldırgan dilin görece yumuşatılmasının amacı da bu; son zamanlarda “üst akıl” adını  taktıkları ABD’ye aniden “müttefik” “koalisyon güçleri” demeye başlamalarının amacı da.

Yıllardır silah ve lojistik destek verdikleri ve “ılımlı muhalefet” gibi kerameti kendinden menkul adlar taktıkları, bir başka İslamcı koalisyon olan ÖSO güçleri bunlara göre “terörist” değil ama silah kullanmak bakımından diğer silahlı gruplardan hiçbir farkı olmayan YPG “terörist”! Eğer silahlı mücadeleye giriştiği için YPG’ye terörist diyorlarsa o zaman müttefikleri olan ve şu anda Türk tanklarının desteğiyle Cerablus’a sokmakta oldukları ÖSO’nun da “terörist” olması gerekmez mi? Hayır. Benden yanaysa “ılımlı muhalefet”, benim amaçlarıma karşıysa “terörist”! Hiçbir tutarlılık çabası yok.

Bu tutarsızlığı geçsek bile, evdeki hesap çarşıya uyacak mı bakalım? Yani, Türkiye’nin bu saldırısı umdukları desteği bulacak mı? Hiç sanmıyorum. Sahnedeki güçleri tek tek gözden geçirelim.

Bir kere, her ne kadar Türkiye, “Suriye’nin toprak bütünlüğünden” söz ediyorsa da, Suriye rejimi, bu askeri harekâtın kendi toprak bütünlüğüne karşı bir hareket olduğunu açıklamıştır haklı olarak. Dolayısıyla, Türkiye’nin, Suriye ile arayı gerçekten düzeltmek diye bir niyeti varsa, bu niyet daha baştan Türkiye’nin son askeri girişimiyle kadük olmuştur.

Sadece bu kadar değil ki? Hemen arkasından Rusya, Türkiye’nin askeri girişimiyle ilişkili olarak endişelerini açıklamıştır. Son günlerde az da olsa ılıklaşmaya başlayan Türkiye ile Rusya arasındaki sular, Türkiye’nin saldırısıyla hızla yeniden soğuyacak, hatta Kuzey Denizi’nin suları gibi buz tutacaktır.

Bu soğuma, şu anda Ortadoğu’da Rusya’yla yakın müttefik durumunda olan İran ve Irak’la olan ilişkilere ister istemez yansıyacak, Türkiye, “Asya ittifakı” tarafından, sırf bu girişimi yüzünden dışlanacaktır.

ABD ve Avrupa, Türkiye’nin Ortadoğu ve Suriye politikasına zaten uzak bir konumdadır. ABD, şu an, her ne kadar, askeri harekât IŞID’ı hedef alıyormuş gibi gözüktüğünden ve daha önemlisi, Türkiye’yi yakın markajda tutmak istediğinden askeri harekâta doğrudan karşı çıkmamaktaysa da, bir adım sonra Türkiye’nin gerçek niyeti kendini apaçık ortaya koyup Suriye’deki Kürt güçlerine yöneldiğinde (ki askeri harekâtın esas hedefi zaten budur) Türkiye ile ABD ve Avrupa açıkça karşı karşıya gelecektir.

“Eski” politikada saldırgan çok laf vardı ama hiç değilse doğrudan bir silahlı harekâta dönüşmemişti. Şimdikinde ise lafta “akıllıca” görünen taktik ve manevraların eşliğinde açıktan saldırgan bir fiil yürürlüktedir.  Dolayısıyla, Türkiye’nin bilfiil Suriye’ye girerek 5 yıldır batmakta olduğu Suriye bataklığına bütünüyle gömülmekte olduğunu ve eskisinden de beter bir yalnızlığa saplanıp tam bir iflasın eşiğine geleceğini saptayabiliriz.

Kurşun asker oyunu oynar ya da “Gizli hedef” oyununun ordularını oradan şuraya  buradan oraya sevk eder gibi masa üstünde stratejiler üreten uzmanlarımız  bugünden tanık olmaya başladığımız bu vahim durumlar üzerine birazcık düşünmüşler midir acaba?

Gün Zileli

24 Ağustos 2016

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI