Kürşat Kızıltuğ / Yan Yana Gelme Zorunluluğu

Mesele laikliğe sahip çıkmak için kimlerin yan yana geleceği. Solun tüm kesimlerindeki (demokrat, liberal, komünist, anarşist, Atatürkçü) Türkler ve Kürtler yan yana gelemezse herkes kaybedecek. Olmazsa olmazı oldurup 2013 Haziran ayaklanmasında Gezi’nin mümkün kıldığı yan yana gelişleri demokratik siyaset düzleminde bir kez daha oluşturmak Zorunluluk. Ya hali hazırdaki siyasal uyuşmazlıkları, anlaşmazlıkları bir kenara bırakacaksınız ve maksimal taleplerinizi çatışmaya sokmak yerine asgari müşterekte buluşacaksınız. Böylece parlamenter demokrasinin son kurumlarının da ortadan kaldırılmasına ve gündelik hayatın İslamileştirilmesine karşı birleşeceksiniz. Ya da topyekün totalitarizme savrulmakta olan bu ülkede herkes kendi iç savaş cephesinde büyük can kayıpları ile ağır bedeller ödeyecek. Tuzu kuru olanlar ve gidebilenler mülteci olacak, diğerleri de on yıllarca tamir olamayacak bir yeni osmanlı cehennemine hapsolacak.

Radikal solun komünist anarşist tüm kesimlerinin, tüm demokratların ve Kürtlerin ay bize kemalist derler mi acaba saçmalığından sıyrılıp şu anda tartışmaya açılan laikliği derhal ve ve en kapsamlı şekliyle Müslüman demokrasi istismarcılarına hiçbir taviz vermeden sahiplenmesi gerekiyor. (Özgürlükçü Laiklik gibi tavizkar saçmalıklarla değil.)

CHP’liler, sol kemalistler ülkenin bölünmesi kaygısını bir kenara bırakarak Kürtlere el vermeleri gerektiğini anlamak zorunda. Sizin partinizin 90 yıllık siyaseti yüzünden bugün Kürtler hala demokratik talepleri için ölüm cenderesinden geçerek siyaset yapmak zorunda kalıyor. Kürt özgürlük hareketi ise demokrasinin olmazsa olmaz bir bileşeni olarak demokrat ve seküler kesime elvermezse iç savaşın biat etmeyen bütün Kürtleri içine alacak şekilde kıyıma dönüşeceğini anlamak zorunda. Kürtlerin müslüman kesimlerini incitmeyeyim derken demokratik İslam gibi ne idüğü belirsiz süreçlere kapı açmayı bırakıp laikliği sahiplenmek zorunda.

HDP ya artık siyaset yapmaya başlasın ya da dükkanı kapayıp gitsin. Bu ülkede solculuk yapmanın en kolay şekli kendi sağındakine çakmak. 90ların Kemalizm eleştirisi üniter devletin asilimilasyoncu uygulamalarının mantığını deşifre etmek için çok önemli bir tarih eleştirisiydi. Ancak seküler kaygılarla kendini Atatürkçü olarak ifade edenlerin, kendine cumhuriyetçi diyenlerin (ırkçı ve ulusalcı olmayan) demokrat olduğu gerçeğini es geçemezsiniz. CHP eleştirmekle daha solcu olamazsınız. Gerçekten siyasal mücadele verin ve 90’larda sosyalistlerin çok iyi kavradığı bir şeyi yeniden kavrayın, demokrat insanların devrimci mücadeleye kazanılması gerektiği. Onların hala neden CHP’ye oy verdiğini sormak yerine onları neden hala örgütleyemediğinizi kendinize sorun.

Beğen

Beğen
Muhteşem
Hahaha
İnanılmaz
Üzgün
Kızgın

Yor

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI