Demirtaş HDP’deki ‘gizli Erdoğancılar’ı anlattı: Yalakalık yapan tipler

10/12/2015
Diken’den alınmıştır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinden önceki, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ sloganını eleştiren partililer için, “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında” dedi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın da aralarında bulunduğu gazetecilere konuşan Demirtaş, ‘gizli Erdoğancılar’ dediği partililer için, “Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözüleceğine inanıyordu bu tipler” ifadelerini kullandı. Demirtaş, bahsettiği partililerin bu yüzden ‘eski milletvekili’ olduklarını ifade etti.

Bu slogan, ideolojik bir çatışmanın formüle edilmiş hali

Demirtaş, şöyle devam etti: “‘Seni başkan yaptırmayacağız’ klasik bir kişisel sürtüşme veya bir kişinin başkan olup olmamasının üzerine ortaya çıkmış bir slogan değildir. İdeolojik bir çatışmanın formüle edilmiş halidir. Bir tarafta sağ, neoliberal, Türk-İslamcı ve hilafeti esas alan bir yapı vardır. Bu yapının kurucusu Türkiye’de başkan olmak istemektedir. Onun dayattığı başkanlık sistemine karşı çıkarak sol, emekten, Kürt halkının özgürlüğünden, inançların özgürlüğünden, kadın özgürlüğü ve özerklikten yana bir sistem önerdik. “

‘Kimsede bir kaygı yaratmadı’

Söz konusu sloganın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın politikasını başkanlık üzerinden tarif etmesine bir yanıt olduğunu aktaran Demirtaş, “Sen böyle bir model dayatıyorsan Türkiye’ye, biz de ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dedik. Birilerinin dediği gibi sığ bir tartışmayla ortaya çıkmış kişisel bir tutumdan ortaya çıkmış bir durum değildir. Parti bunu bütün organlarında tartışmıştır. Dediğim gibi Erdoğan sevicilerin yalnızca kaygı duyduğu bir gelişmedir. Onun dışında kimsede bir kaygı yaratmamıştır” diye konuştu.

‘Sürecin devamı için komisyon kurulmalı’

Çözüm süreciyle ilgili hükümetin adım atmasını beklemek yerine barış ve masaya dönülmesi için kamuoyu yaratmayı planladıklarını belirten Demirtaş, “İç kamuoyuna dönük müzakere isteğini öne çıkaracak işler yapacağız” derken, parlamentoda sürecin devamını sağlayacak bir komisyon kurulmasını önereceklerini kaydetti.

Demirtaş, şöyle konuştu: “Parlamentoda bir komisyon kurulsun Meclis kararıyla, bu komisyonun sorumluluğunda yürüsün çözüm süreci. CHP de üye versin, MHP veriyorsa versin, HDP üye verir, AKP de üye versin.. İmralı adasına mı gidilecek; bu komisyon karar versin. Hükümet ile HDP arasında sıkışıp kalan bir süreç olmaktan çıksın. Sayın Kılıçdaroğlu ile seçim sonrası tekrar görüşmek üzere karşılıklı anlayışımız vardı. Böyle bir görüşmeyi yapmamız gerekir.”

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI