5 Aralık’ta açlık grevindeki Osman için eş zamanlı küresel/yerel eylem çağrısı…

Osman Evcan’a destek için Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi önüne gidiyoruz….

5 Aralık’ta açlık grevindeki Osman için eş zamanlı küresel/yerel eylem çağrısı…

https://www.facebook.com/events/1246523742028136/
Türcülüğe karşı bir anarşist olarak Osman Evcan kesintisiz 23 yıldır devletin hapishanelerinde otoriteye karşı direniyor. Bir anarşist olarak 2003 yılından bu yana hayvan özgürlüğü mücadelesine de destek veren Osman Evcan ismi, devletin ve kapitalizmin yarattığı ekolojik kırım, açlık, yoksulluk, sefalet ve savaş politikalarına karşı total özgürlük talebini dile getiren bir isim oldu bizler için.

Sistematik şekilde dayatılan sindirme politikalarına karşı sürekli olarak direndiği ve asla baş eğmediği için Türkiye’de neredeyse sürülmediği hapishane kalmayan Osman Evcan son olarak Kandıra’da bulunan Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Osman Evcan ve tüm politik tutsakların en temel yaşamsal haklarından olan kendi tercihi ve iradesi doğrultusunda sağlıklı bir şekilde beslenme istemi Adalet Bakanlığı’nın bilgisi ve talimatı doğrultusunda hapishane yönetimi tarafından engelleniyor. Osman Evcan 2011 yılında 43 gün süren açlık grevi eylemi sonucunda hapishanelerdeki tüm vegan-vejetaryen tutsaklar için vegan-vejetaryen yemek hakkı kazanmış ve bu hakkı çıkarılan yönetmelikle garanti altına aldırmıştı. Osman Evcan geçen süre içerisinde mücadelesini bir adım ileriye taşıyarak hazırlanan vegan-vejetaryen yemeklerin taze ve mevsimsel sebzelerle yapılmasına ek olarak dışarıdan vegan gıda da almanın önündeki engelleri kaldırmak için 26 Haziran’da son bulan ve zaferle sonuçlanan 33 günlük bir açlık grevi eyleminde daha bulunmuştu.

Osman Evcan ilerlemiş yaşına ve eylemleri sonucu yıpranmış bünyesine rağmen kendinden sonra gelecek tüm vegan, vejetaryen ve politik tutsaklar için bir özgürlük alanı açmak için verdiği mücadele ve ödediği bedellere korkmadan göğüs gererek bugün de savaşımına ve direnişine devam ediyor. Son Kasım seçimleriyle Türkiye coğrafyasında İslami faşist AKP hegemonyasının onaylanmasıyla yaşanan baskı ortamından Osman Evcan da payını alarak vegan beslenme hakkı ve mücadelesi sonucu elde ettiği tüm kazanımları elinden alınmıştır. 10 Kasım’dan bu yana süresiz açlık grevi eylemine devam eden Osman Evcan’a yaşatılan ve arkası bir türlü kesilmeyen bu kötü muamele ve hak gasplarının nedeni açıktır ki; haksızlıklara karşı boyun eğmeyen ve otoriter şiddete karşı susmayan anarşist fikir ve davranışlarıdır.

Osman Evcan’ı ve onun kişiliğinde belirginleşen direnişi desteklemek ve dayanışmak için Kocaeli 1 Nolu Cezaevi’ne gidiyoruz. Osman Evcan’a vegan yemek verilmesi ve kazanılmış tüm haklarının iadesi için başlattığı süresiz açlık grevi eyleminde hapishane duvarlarının ardından Osman’ın yalnız olmadığını duyurmak için harekete geçiyoruz. Tüm anarşistleri, hayvan özgürlükçülerini ve total özgürlüğü savunan bireyleri kemikleşmiş ve muhafazakar politik ezberlerin gölgesinde etkisizleşen ve pasifleşen direnişi ve dayanışmayı da yükseltmek için Kandıra’ya çağırıyoruz. Osman Evcan’ı, tüm anarşist, özgürlükçü ve politik tutsakları esir eden devletin en kurumsal, örgütlü ve aleni işkence birimi olan hapishaneleri protesto etmek için sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.

Artık harekete geçme zamanıdır.

5 Aralık 2015 tarihinde Osman Evcan’a vegan yemek için Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde bulunan Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nin önünde eylemdeyiz.

Tarih: 5 Aralık 2015 Cumartesi
Saat: 13:00
Yer: Kocaeli/Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi önü

Ayrıca dünya çapındaki ve farklı illerdeki tüm yoldaşları veganarşist Osman Evcan’a destek vermek ve dayanışmak için eş zamanlı eylemlere çağırıyoruz.
ABC İstanbul
abcistanbul[A]riseup.net

NOT: Kandıra’ya gidiş için Cumartesi günü saat 10:00’da Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin otoparkından otobüs kaldırılacaktır. Daha fazla gelecekler için özel otolarıyla gelecekler arasında bir organizasyon yapılabilir, o nedenle özel otolarıyla gelecekler bize bilgi verirse seviniriz. Şimdilik otobüsle gelmek isteyenler, bizi arayıp adını yazdırabilir. İletişim: 0554 825 61 05
Etkinlik grubu
———————-

Kandıra’dan Mesaj Var!

Osman’ın durumunu öğrenmek ve Osman’ın yalnız olmadığını göstermek için cezaevine baskı kur; ara, mail at, fax çek, mektup yaz!

– Kocaeli 1 Nolu F Tıpı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
Telefon : 0262 581 5623
Fax: 0262 581 5664
Kurum Cep: 0506 600 6141
e-posta : kocaeli1nftcik@adalet.gov.tr
Adres: Kandıra Yolu 20.Km Çal Mevkii Kandıra / KOCAELİ

– Kandıra Cumhuriyet Savcılığı,
ADRES: Akdurak Mahallesi İzmit Caddesi No:1 Kandıra / KOCAELİ
TEL: (262) 551 22 40 – (262) 551 41
FAX: (262) 551 43 38

– Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı
Adliye Faks: (0262) 331 23 09
E-Mail: kocaelicbs@adalet.gov.tr

– Kocaeli Valiliği İnsan Hakları Komisyonu
İlgili Vali Yardımcısı: abdullah.etil@icisleri.gov.tr
Telefon: 0(262) 300 50 00
Fax: 0(262) 332 19 00
E-posta: kocaeli@icisleri.gov.tr

– Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Telefon: 0312 204 10 00
Fax: 0312 223 60 07
E-Posta cte@adalet.gov.tr
http://www.cte.adalet.gov.tr/menudekiler/gorus_oneriler/index.asp

– Adalet Bakanlığı
Faks : 90 (0312) 419 33 70
E-Posta : info@adalet.gov.tr

– Bimer/Bilgi Edinme Merkezi’nden Osman’ın durumunu sorabilirsin:
http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

Örnek Dilekçe:

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A-7-21 Odası’nda kalmakta olan Osman Evcan inançları gereği vegan/vejetaryen şeklinde beslenmektedir. Kandıra Açık Cezaevi Kurumu’nda hazırlanan vegan/vejetaryen yemekler sağlıklı, taze ve mevsimsel sebzelerden yapılan yemekler ihtiyaca uygun şekilde pişirilmemektedir. Cezaevi iç kantininde bulundurulmayan ve ihtiyaç duyulan vegan ürünleri, gıdaları cezaevi yönetiminin gözetiminde Vegan Dükkan’dan temin edilmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Osman Evcan bu durumdan dolayı yemek yiyememekte ve sağlığı kötüye gitmektedir.

Hükümlü ve Tutuklular İle Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliğine göre “Hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. İnancı gereği veya vegan, vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır.”

Osman Evcan’a vegan yemek verilmesini rica ediyor gereğinin acilen yapılmasını arz ediyorum.

Saygılarımla,


Bu iletiyi Google Grupları’ndaki “Yayın Kolektifi” grubuna abone olduğunuz için aldınız.
Bu grubun aboneliğinden çıkmak ve bu gruptan artık e-posta almamak için yayinkolektifi+unsubscribe@googlegroups.com adresine e-posta gönderin.
Daha fazla seçenek için https://groups.google.com/d/optout adresini ziyaret edin.

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI