Vegan Mahkûm Osman Evcan’a Destek

Aşağı yukarı 3.5 yıl önce bir kampanya başlatmıştık. Cezaevinde olan mahkumlar için de vegan yemek çıkartılmasını istiyorduk. İmza kampanyaları düzenlendi, sokak gösterileri ve daha neler neler…
http://osmanayemek.tumblr.com

Bu davanın sembol ismi Osman Evcan üzerinden kampanyamızı yürüttük ve kazandık. Bir kararname yayınlandı, sadece vegan değil, diyabet hastaları gibi hastalara da diyetlerine göre menü çıkma zorunluluğu geldi. Bunu temel bir insan hakkları kazanımı olarak gördük. Bu kampanyanın da kitabını yaptık:
http://propagandayayinlari.net/osman.html

Ancak bu uygulama kimi cezaevlerinde keyfiyete dönüştü (şaşırtıcı mı?).
Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ndeki dostlarımızdan öğrendiğimize göre, Osman Evcan, Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne gönderdiği son mektupta “Sebze ve bakliyatın iaşe maliyeti ete göre çok daha düşük. Vegan yemeklere yağ, tuz ve baharat da konmuyor. Bunlara rağmen bize sunulanlar yetersiz, sağlıksız ve dengesiz. Tutsaklara her öğün 5 TL’lik iaşe sağlamak zorundalar; ama veganlara daha azını vererek insan hakkımızı tanımıyorlar. Bu yaptıkları, veganlığı sapkın bir düşünce olarak görüp bize tek tip yaşama biçimini dayatmaktır.” diyor.

Kocaeli Kandıra’daki 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Osman Evcan’ın dışında üç vegan ve iki vejetaryen tutsak daha var ve benzer sorunlardan muzdaripler.

Biz Propaganda Yayınları olarak, yazarlarımızın cezaevlerinde zulüm görmesini neredeyse kanıksadık. Ancak, yine de elimizden geleni ardımıza komuyoruz.

Sizleri de Kandıra’daki altı mahkumun, dışarıdakilere belki tuhaf gelse de, en temel insan hakları için yeterli ve sağlıklı beslenme mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz. Bu vesileyle, aşağıdaki dilekçe örneğini şu kurumlara göndererek demokratik taleplerinizi ve protestonuzu iletmeye çağırıyoruz sizleri!

-Kocaeli Açık Cezaevi Kurum Müd. Kandıra Yolu 20.Km Çal Mevkii Kandıra / KOCAELİ
Tel: 0262 581 51 31, 0262 581 51 34 ; Faks: 0262 581 53 49

-Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı Akdurak Mah İzmit Cad No: 1 Kandıra / KOCAELİ
Tel: 0262 551 22 40, 0262 551 22 41 ; Faks: 0262 551 43 38

-Kocaeli İl Valiliği İnsan Hakları Komisyonu

Örnek dilekçe:

KOCAELİ AÇIK CEZAEVİ KURUM MÜDÜRLÜĞÜ’NE Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki hükümlüler Osman Evcan, Kemal Toka, Cevdet Bayır, Ramazan Şevket Yılmaz ve Ergül Çiçekler’in vegan-vejetaryen beslenmeyi seçtikleri için yetersiz-dengesiz gıdalara mecbur bırakıldığını ve sağlıklarının idari ihmaller sebebiyle kötüye gittiğini üzüntüyle öğrendim. 2012’de Resmi Gazete’de yayınlanan “Hükümlü ve Tutuklular İle Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre vegan-vejetaryenlerin talepleri iaşe miktarıyla sınırlı kalmak üzere karşılanır. Diğer hükümlülere düzenli olarak et, peynir gibi gıdaların verilmesi iaşe sınırını aşmazken, hayvansal ürünlerden daha ucuz olan çiğ sebze ve taze baklagilin iaşe sınırı gerekçe gösterilerek veganlardan sakınılması bir ayrımcılık örneğidir. Yukarda adı geçen hükümlülerin “(1) Sera veya konserve yerine haftalık topluca mevsim sebzelerinin verilmesi”, “(2) Bakliyat, tahıl ve kuruyemiş temininin artırılarak protein ihtiyaçlarının karşılanması”, “(3) Kantine veganlar için önemli brokoli, mantar, humus, yulaf ezmesi, kuru maya gibi yeni ürünlerin getirilmesi” şeklindeki talepleri kurumunuzda çalışan hekim tavsiyeleriyle de desteklenmiştir. En temel insan haklarından biri olan sağlıklı beslenme hakkını kurumunuzda en kısa zamanda tam anlamıyla uygulamanızı arz ve rica ederim. Saygılarımla, ………..İSİM SOYİSİM…….E-POSTA…….TC NO…………..

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI