Anarşistler Kobane’de

Özgür Gündem‘den alınmıştır.

Kobanê zaferinin ardından şehrin inşasıyla birlikte demokratik özerk sistemin kurulmasına dönük çalışmalar da yürütülmeye başlandı. Dünyanın dört bir yanından bu yeni sistemin inşasında yer almak isteyen veya devrimi yakından görmek isteyen insanlar Rojava’ya gelmeye devam ediyor. Gelenler arasında Kobanê savaşını en başından beri takip eden ve bu devrimi kendilerine çok yakın bulduklarını belirten anarşistler de var. Dünya Uluslararası Anarşist Federasyonu üyelerinden Zeki Yılmaz ve Dr. Su Ender, Kobanê devrimini ve oluşturulmaya çalışılan yeni sistemi yerinde görmek ve buna ilişkin tanıtım belgeselleri hazırlamak için Kobanê’ye geldi.

Yeni bir yaşam örülüyor

Dr. Su Ender, dünyadaki anarşist hareketlerin Rojava devrimiyle birlikte anarşizmi yeniden tartışmaya başladığını dile getiren Ender, Rojava devrimini kendilerine çok yakın bulduklarını belirtti. Ender, Kobanê’ye geliş amacını şu şekilde anlattı: “Kobanê’de bir yandan savaş yaşanırken bir yandan da yeni bir yaşam örülüyor. Bunun verdiği moralle çok güzel bir dayanışma var insanlar arasında. Bu inşa edilen toplumda kendimize çok yakın özellikler görüyoruz. Federal bir yapılanmanın yanı sıra kadının bu denli ön planda olması bizi çok mutlu ediyor. Anarşist Hareket için de önemli bir tecrübe olarak görüyoruz. Buradan öğreneceğimiz çok şey olacak. Anarşist topluluklar dünyada birçok kez olmuştur ama küçük ve kısa vadeli olmuştur. Fakat bu sistem ve düşünce burada çok geniş bir alanda yer buluyor. İçinde birçok kültürü, dili, dini, etnik kimliği barındırıyor. Bu çok müthiş bir şey. Böylesi bir toplumun inşa edilmesi olağanüstü bir şey çünkü böylesi bir şey tarihte ilk kez yaşanıyor.”

Bizi fazlasıyla mutlu etti

Kobanê’deki süreci başından beri takip ettiklerini belirten Dünya Uluslararası Anarşist Federasyonu üyesi Zeki Yılmaz da halkın yaşadığı sıkıntıları yerinde görmek istediklerini kaydetti. Kobanê’de yeni bir sistemin inşa edildiğini söyleyen Yılmaz, “Burada hayata geçirilmek istenen sistem bizim içinde çok önemli. Anarşizmi her ne kadar teoride çok iyi ifade edebilsek de bunun hayata geçirilmiş çok az örneği var. Bu da bizi fazlasıyla mutlu etti” dedi. 

Cahide Harputlu – Beritan Elyakut /

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI