AKP Diktatörlüğünü Geriletmek için HDP’ye Destek Toplantısı Gerçekleşti

7 Haziran’da, HDP ile dayanışmak için çağrı metni yayımlayan yazar, sanatçı, akademisyen, sendikacı, politikacı ve yazarlar, Karaköy Mimarlar Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya gazeteci yazar Ertuğrul Mavioğlu, Evrensel Gazetesi yazarı Ender İmrek, yazar Seray Şahiner, sinemacı Nur Sürer, Taksim Dayanışması’ndan Mimar Mücella Yapıcı, Avukat Yıldız İmrek, Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen, Avukat Can Atalay, Ömer Kamil Kartal, Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun, Hakan Öztürk,TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, eğitimci İlknur Birol, İsmet Aktaş,  68’lilerden Bingöl Erdumlu, Gün Zileli, eski TSİP yöneticisi Ali Kar, Doğan Halis, Masis Kürkçügil, Laz Marks Haldun Açıksözlü yazar Aslı Tohumcu, Nermin Yıldırım ile siyasi parti ve sivil toplum kurumu temsilcileri ve farklı kesimlerden yurttaşlar katıldı. Fırat Tanış’ın da “beni aranızda sayın” mesajı gönderdiği toplantı seçim çalışmalarını yürütmek üzere bir koordinasyon kurulması ile sona erdi.

AKP’yi geriletmek ve barajları yıkmak için 7 Haziran’da seçimlerinde HDP ile dayanışma çağrısını büyütmek amacıyla dün 10:30’da Mimarlar Odası’nda bir araya gelinerek HDP ile omuz omuza yürütülecek etkin bağımsız seçim çalışmasının nasıl inşa edileceği konuşuldu. Forum tarzında yapılarak iki oturumda gerçekleşen toplantının ilk oturumunda seçim sürecinde izlenecek siyasal hat konuşulurken ikinci oturumda ise bağımsız seçim çalışmasının nasıl inşa edileceği konuşuldu.

Erdoğan’ın başkanlığına izin vermemek HDP’nin barajı geçmesinin çok kritik olduğunun belirtildiği toplantıda 2015 seçimlerinde AKP’nin Meclis’teki gücünü azaltmak, seçim barajını yıkmak için HDP ile dayanışma zamanı olduğu ifade edildi.

Birçok katılımcının söz alarak süreçle ilgili düşüncelerini belirttiği toplantıda konuşmacıların hemen hepsi AKP’nin bu seçimlerde gerilemesinin kritikliğini ifade etti.

İlk oturumun açılış konuşmasını Gülsüm Kav yaptı:

Ortadoğu ve Türkiye için çok önemli, tarihi bir seçime yaklaşıyoruz. Türkiye’de bir parlementer bir sistemin kalıp kalamayacağı belli değil. İç güvenlik yasasının olacağı bir seçimlere gireceğiz. Türkiyede böyle bir durum varken seçimler bizim için çok önemlidir. HDP barajı geçerse bu meclisteki dengeler bozulacak ve diktatörlüğü bir nevi engelleyebileceğiz. AKP’yi geriletmek şart. Sadece sokakta değil sandıkta da geriletmeliyiz. Kısa bir sürede AKP’yi geriletebileceğimize inanıyoruz. Çünkü çok kısa bir zamanda bu kadar insanla bir toplantı yapabildik.

Doğan Halis:

Bu çağrıya kulak vermek gerektiğini düşünüyorum. 8 Haziran’dan sonra bizim için çok güzel olacak. Gerçek anlamda tarihsel bir süreçteyiz. Kürt halkının ve türk halkının birlikte verdikleri sol mücadele başlamış durumda.

Hasan Atan:

Ben Artvin’den geliyorum, Artvin’de de tüm gücümüzle 8 Haziran’a kadar HDP’ye destek vereceğiz.

Can Atalay:

AKP’nin geriletilmesi için bu salon çok önemli bir inisiyatif alıyor. Bu günden sonra bu salonun seçime kadar ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor. İkincisi olarak köşe taşlarımız belli ve onlardan vazgeçmeden seçimlere kadar mücadele etmeliyiz. Şimdiye kadar mücadelemizi sokakta yaptık, sandıkta da yapacağız sonrasında yine sokakta olacağız.

Gün Zileli:

AKP diktatörlüğünü geriletmek için bütün güçlerin bloklaşmasına ihtiyaç vardı. HDP’nin barajı geçmesi için hep birlikte mücadele etmeliyiz.

İsmet Aktaş:

Kuşkusuz ki AKP’nin sokaktaki müdahalesi zayıf, o kadar TOMA’ya polislere rağmen sokaklardayız. Sokaklarda olduğumuz gibi 7 Haziran’da da sandıklarda olacağız ve AKP’yi gerileteceğiz. Bizler HDP dışında yer alan ama oyunu HDP’ye vermeye kararlaştırmış insanlara yön vermek için bir araya gelmiş bir topluluğuz.

banner

Eriş Bilaloğlu:

TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu ise etkin ve bağımsız çalışma yürüteceklerini ifade ederken, yapacakları çalışmayı HDP’lileştirilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Bilaloğlu, “Bu çalışmanın bağımsız yürütülmesi bir değerdir” dedi. 1 Mart tezkeresi ile bir barajın yıkıldığını, Ankara’da TEKEL direnişi ile başka bir barajın yıkıldığını ifade eden Bilaloğlu, “Diyarbakır ile Bursa çadırları yan yana durdu. Halkların kardeşliği kuruldu ve baraj yıkıldı. Gezi’de de bir baraj yıkıldı. Seçimde de başka bir barajı yıkacağız” diye konuştu.

Bilaloğlu, seçimde HDP’ye aktif bir destek vereceklerini kaydetti.

Sedat Yılmaz:

Türkiye solu oy vermeyi çok abartıyor. Nasıl sokakta yan yana olabiliyorsak sandıkta da olabiliriz. Biz sosyalistler Kürtsüz bir devrim planlamıyorsak, Kürt halkı ile dayanışmamız gerekir. Bizim şuan burada başladığımız hareket Türkiye’nin çeşitli illerine de yayılmasını isteriz.

Yücel Gürsel:

Seçime ilişkin bir aritmetik bir değiş tokuş olabilir gibi düşünüyorum. Demokrasi mücadelesi doğrultusunda siyasi bir ağ örülmelidir.

Eriş Bilaloğlu:

Buranın dışındakileri de ikiye ayırmamız lazım, HDP’li olanlar ve HDP dışında olanlar. Bu dayanışma sürecini tek partileştirmeyelim, bu birliğin bağımsızlığı çok önemlidir. Seçim döneminde herkesin HDP’ye destek olmaları ve barajları aşması çok değerlidir.

Hakan Güneş:

Bizler sokaklarda neler diyorsak sandıkta da muhakkak onu dememiz gerekiyor. Son yıllarda artan otoriter anlayışa karşı mücadele ediyorsak onun için sandıkta da bunu savunmamız gerekir. Bir partiye oy vereceksek, onu destekleyeceksek bazı programlara uygun hareket etmeliyiz.

İlknur Birol:

Seçim çalışmasının aşağı yukarı prensipleri bellidir önemli olan bunların düzenli olarak yapılmasıdır. Bu çalışma sokakta malına sandıkta mıhına vurma çalışmasıdır bence. Önemli olan bunun için mücadele etmek ve barajı geçmesini sağlamaktır.

Tayfun Budak:

Bu çalışmanın tarihsel bir yere oturduğunun farkındayız. Bu seçimlerde Alevilerin önemli bir noktada olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların birçoğunun boşa gittiğinin farkındayız bunun bu sefer olmaması için çalışmalıyız. Eğitimdeki laiklik sorunu çok önemlidir ve bunu üzerinde çalışma yaparsak bunun geri dönüşünün çok olumlu olacağını düşünüyorum.

Mücella Yapıcı:

Bu çağrının vebali neyse, 8 Haziran’dan sonra ne olacaksa da hepsini taşımaya razıyım. Bugün eşit yurttaşlığı sokakta daha fazla dile getirebilmek için bu seçimler çok önemlidir. Oylanmış diktatörlük olan AKP iktidarına dur demeliyiz. Bu yüzden bu çağrının vebali çok büyüktür. AKP’ye karşı en çok mücadele eden parti olduğu için HDP’yi bir kadın olarak destekliyorum.

Deniz Özlem Bilgeli:

Kadınların cinselliklerinden utananlar, kadınlar her gün 5’er 5’er ölürken utanmayan medeniyete karşı, ezilen halkı halka halka düşünürsek en zayıf halkası olarak gören AKP’ye karşı hep kadınların yanında olduk. Ben ezilen halklar için Kobane’de direnmeye giden Kader Ortakaya için HDP’ye oy vereceğim.

Kamil Kartal:

AKP’yi geriletemezsek 8 Haziran’da nefes alamayacağız. HDP’ye şartlar değil ama talepler sunabiliriz, 1 Mayıs’a katılımı talep edebiliriz, Soma anma mitingine katılım, Gezi’de katledilenlerin davalarına daha duyarlı olmalarını talep edebiliriz. Birlikte adım atmanın koşullarını yaratabiliriz. 8 Haziran’da gençlerin işçilerin halkın nefes alması için bu çalışmayı yapmalıyız.

Nezih Kazankaya:

İlk defa iktidarın alaşağı edilmesi değil geriletilmesi tarifini kullanıyoruz. seçimlerin önemli olduğunun görülmesi kıymetli. Hdp’yi sadece kürt hareketi olarak değil dayanışabileceğimiz, içlerinde sosyalistlerin de olduğu bir siyasi hareket olarak görmeliyiz.

 Sibel Uzun:

Kritik bir adım attık, bu şekilde bu süreci devam ettirmeliyiz. Türkiye’de halk ekonomik gerekçelerle seçimlerde karar veriyor. Bu kriz ikliminde de bizlere önemli bir görev düşüyor. Halkımızın seçimlere yaklaşımı tipiktir. AKP karşıtlığı da bizim karşılık vereceğimiz tipik meseledir. Sol olarak zaten birleşebilmeye başladık, asıl sağ hareket tel tel dökülmektedir. Bilelim ki solun Türkiyeleşme sürecinin neferleriyiz, Kürt hareketinin Türkiyelileşmesinde sol da kendine düşen görevi üstlenmelidir. Halk toplumsallaşan çizgilerin yanında oluyor. Bize düşen de sonuna kadar tutarlı olmaktır.

Dinçer Durukafa:

İnternet üzerinden duydum, örgütsüz bir sosyalistim. Akp’nin geriletilme zorunluluğu vardır, buna sandık da dâhildir. İşim gereği birçok kişiyle iletişim halindeyim. İnsanlar da Hdp’nin barajı geçmesinin önemini kavrıyor. İnsanlar eskisi kadar mesafeli değil ama ciddi kaygıları var. Güvensizlik problemini aşmak bizim görevimiz.

Evrim Kaya:

Hareketin önemini anlatmak konusunda bireysel çalışmalar önem taşıyor. +1’e ulaşmak önemli. Tereddütleri olan kişilere ulaşmalıyız, durmadan usanmadan anlatmalıyız. 7 Haziran’a kadar önceliğimiz bu.

Onur Keşt:

Diktatörlüğü yıkacak seçim mücadelesi bu toplantıyla başlamış oldu. Çarlık Rusya’sındaki Duma seçimlerinde Bolşevikler boykot örgütlüyorlar, bağımsız sosyalistler meclise giriyor. Lenin eğer mecliste böyle bir fırsat varsa biz de kendi grubumuzu oluşturabiliriz diyor. Marksist siyaset de böyle yapılır. HDP’nin barajı geçmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Demirtaş’ın seni başkan yaptırmayacağız sözünü sahipleniyorum

Ertuğrul Mavioğlu:

AKP’yi geriletme isteği CHP’lilerde de oluşmaya başladı. Hislerim doğru çıkmayabilir. Toplumun ikna edilmesi konusunda pratik öneriler bulmalıyız. Bağımsız seçim çalışması yaparken kafa karışıklığı yaratmamalıyız, kaş yapalım derken göz çıkarabiliriz. Eğlenceli bir seçim kampanyası istiyorum. Sosyal medya, capsler vs. AKP’nin gönderilmesi merkezli bir kampanya bekliyorum. Hesaplara göre HDP’nin arttıracağı milletvekilleri AKP’nin kayıpları. HDP’nin giremediği meclis gayrimeşrudur. AKP’nin karizmasını çizmemiz lazım. AKP tarihin çöplüğünde yerini alacak.

Elif Karan:

Kemalistlerin oyları Hdp’ye dönmeye başladı. Geleceğimize sahip çıkmak için akpyi geriletmek için barajı yıkmalıyız. Çalışmamızda da bunları anlatmalıyız. Toplum geleceği için endişe içerisinde. Bu endişeyi yumruğumuzu kaldırıp masaya vurarak sonlandırabiliriz. İki adım var, bizimle birlikte yürüyecekleri örgütlemeliyiz; yürüyemeyecekleri de HDP’ye oy vermeye ikna etmeliyiz.

Emre Öztürk:

Bu salonda geziyle ilgili AKP’nin karizması çok çizildi. Koordinasyon kurulması gerekiyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Meydanları 2,5 ay boyunca tutmamız gerekiyor. Süreç boyunca seçim propagandası yapacağız. Çadır, stand, müzik insanların ilgisini çekiyor. Bol faaliyetli bir dönem olacak. Sosyal medyada eli kalem tutan herkesin bir şeyler yapması gerekiyor.


Hande Demircioğlu:

Mücadelenin miladını Gezi’ye koymalıyız. Gezi birçok imkânın yolunu açtı. İnsanların kalbine dokunabiliriz vapurlarda bile. Hattımızı AKP’nin karizmasını çizmek üstüne kurmalıyız. İmzacılara Shakspare de katmalıyız.

Koray Türkay:

Barajı yıkıp AKP’yi geriletme gerçeği çok önemli. Dayanışmamızın başka bir karşılığı var bu da devrimci olanakların yaratılmasıdır. Yakın veya orta vadede devrimle sonuçlanabilecek bir sürecin içerisindeyiz. 1 milyon insanın ıslık çalmasının bile politik bir anlamı vardır. Akp’yi yıkmak isteyenlerin HDP’den uzak durmasını anlayamıyorum. Merkezlere yönelebiliriz, sokaktaki çalışmaları HDP’yle yürütmeliyiz.

Volkan Bulut:

Yel değirmeni dayanışmasından, 10’dan sonra organizasyonundanım. Burayı duymak bize de enerji verdi. Birbirimize destek olabiliriz diye buraya gelmek istedim. Seçim çalışması organizasyon istiyor. İletişim, üretim(fikir üretimi için, herkese açık), örgütlenme, HDP’yle temas, organizasyon, mali, lojistik, hukuk bölümleri kurduk.

 

Haldun Açıksözlü:

Laz Marks. Kim 500 Milyar İster’de seçimle ilgili soruyu bilemedi. Sokakta sesimizin gür olması sandığa yansıyacak anlamına gelmiyor, ben de zamanında çok boykot ettim. Şunu görüyoruz ki sandıktan olmadığı sürece diktatörleri indiremiyoruz. Ne gelirse sandıktan gelecek. Syriza’nın zaferinden sonra mutlu olduysak davul zurnayla çıkabilmek için tek seçenek HDP’ye oy vermek. Gürültüden hoşlanmayan insanlara ulaşmalıyız. Televizyon aptallaştırma kutusu. Siyaset yüz yüze yapılır.

Can Gürtan:

Niteliğimiz fazla niceliğimiz az. Gücümüzü doğru kullanmalıyız. Alevi oylarının HDP’ye kayıp kaymayacağı önemlidir. Bu alanlara yönelik çalışma yürütebiliriz.

Toplantı seçim çalışmalarını yürütmek üzere bir Koordinasyon oluşturulması ve çağrı metninin sonuç metni olarak kabul edilmesi ile sona erdi.

 

Toplantıda alınan kararlar:

 

-Yukarıdaki çerçevede mutabık olan bizler Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde ve Türkiyeli seçmenlerin bulunduğu tüm ülkelerde 7 Haziran seçimlerine “+1 için Dayanışma Kampanyansını” örgütlemeye çağırıyoruz.

 

-“+1 için Dayanışma Kampanyansını” etkin ve bağımsız bir seçim kampanyası olarak, metninin içeriği ve çalışma yöntemine mutabık tüm yurttaşların katılımına açıktır.

 

Bu çerçevede kentlerimizi, meydanlarımızı, derelerimizi ve tüm yaşam alanlarımızı savunmakla, 7 Haziran’da AKP’yi geriletecek ana unsura oy vermeyi birbirini tamamlayan eylemler olarak görüyoruz.

 

“+1 için Dayanışma Kampanyansını” sizleri 7 Haziran’da sandıkta  HDP’ye oy vererek 8 Haziran’da sokakta otoriterleşme, gericileşme ve piyasalaşmaya karşı mücadeleyi yükseltme olanaklarını bir bütün olarak görmeye davet ediyor.

 

-Yurttaşlarımızı bulundukları il ilçe ve çalışma alanlarında “+1 için Dayanışma Kampanyansı” çevreleri, seçim büroları vb oluşturmaya çağırıyoruz.  Ülke ve ülke dışında oluşacak bu çalışma çevrelerinin bildirgemizde mutabık olduğumuz çerçeve içinde birbirleriyle haberleşerek yaratıcı yönetemlerle barajları yıkıp AKP’ye +1 tokat vuracağına inancımız tamdır.

 

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI