Kenji Goto: Hepiniz Göz Yumdunuz!

Kenji Goto and Haruna Yukawa

Bilgisayarın başına oturduğum şu anda o kadar üzgünüm ki, kafamı toplayıp iki satırı bir araya getirmekte bile güçlük çekiyorum.

IŞİD adlı katil sürüsünün infazcısı, gazeteci Kenji Goto’yu bütün dünyanın gözü önünde boğazını keserek katletti.

Böylesine alçakça bir infazı televizyonlarımızın başında seyretmek zorunda kaldık ya, artık ne söylense boş, gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum şu anda.

IŞİD denen caniler sürüsünü, bir şey söylemeye bile değer bulmuyorum. Tarih çok cinayet, katliam ve infaz gördü ama bu kadar acımasızını hiç görmedi. Hitler, devrimcilerin boynunu, mahkemelerinin kararlarıyla, baltayla vurdurdu. Sovyetler Birliği’nde NKVD bodrumlarında sayısız devrimci, ensesinden vurularak öldürüldü. İnfazın gaddarlığı açısından onlar bile IŞID’ın korku salmaya yönelik vahşetiyle boy ölçüşemezler.

Bu infazcılar sürüsüne sessiz kalan (sessiz kalmayan İhsan Eliaçık gibi Müslümanları tenzih ederim) Müslümanlara, sizinle aynı dini paylaştığını söyleyenlerin işlediği bu cinayet karşısında utanın diyorum. Tabii biraz utanmanız kalmışsa.

Japon hükümeti ve bu hükümetin başbakanı Shinza Abe de utanmalı. Gazeteci Kenji’nin başına karşılık istenen parayı, ayrıca diğer istenenler her neyse, vermedikleri için. Ne o, “terörizme taviz” vermezlermiş. Siz onu benim külahıma anlatın, utanmaz ve ödlekler sürüsü sizi. Silah harcamalarınızla, ordularınızla, nükleer silahlarınızla, polis güçlerinizle, dünya devletlerinin terörüne destek olmanızla terörün tepesinde oturuyorsunuz. Dünya çapında yatırımlarınızla, sömürünüzün çapıyla, kârlarınızla kıyaslandığında, istenen 200 milyon dolarlık fidye sadece bir akşam yemeği parasıdır, bunu bilmiyor muyuz sanki. Eğer bu fidyeyi derhal, gecikmeksizin ödeseydiniz, o zaman sizin insan hayatına değer verdiğinize, “terörizmin” eylemlerine engel olmakta gerçekten samimi olduğunuza inanırdım. Paranızı sakınarak aslında “terörizmin” ve vatandaşlarınızın hayatının umurunuzda bile olmadığını kanıtladınız. Gazeteci Kenji Goto’yu, eğer katledilmeseydi daha yıllar yılı yaşayacak bu genç insanı cellatların kör bıçağına göz göre göre teslim ettiniz. Ondan sonra da kameraların karşısına geçip ağlama numaraları yapmalar, “intikam” yemini etmeler. Sahtekâr ve korkak iktidar düşkünleri sizi…

Türk hükümeti ve devleti de utansın. Bölgesel hegemonyacılık siyasetiniz uğruna bir an bile tereddüt etmeden silah ve cephane yoluyla desteklediğiniz gaddar canilerinizin marifetlerini görün de utanın. Ne gezer. İnkâra devam. Lanet olsun!

“Anti-emperyalizm” adına ahkâm kesenlere de bir çift sözüm var. Aydınlık gazetesini her gün takip etmiyorum ama şimdiye kadar IŞİD aleyhinde tek bir söz ettiklerini duymadım. Bu gazetede yazmaya başlayan Yavuz Alogan’ı tenzih ederim. Onun, IŞİD canilerini teşhir ettiği yazılarını okudum. Ama istedikleri zaman sağa sola esip üfüren, mangalda kül bırakmayan Doğu Perinçek ve diğerleri, IŞID’a karşı tek bir laf etmiyorlar. Neden? Çünkü IŞID, paradigmalarının temeli olan Amerika aleyhtarlığında onlarla paralel düşüyor. Mücadele yöntemlerini benimsemeseler bile, bu örgütü gizliden gizliye “anti-emperyalist” bir örgüt olarak görüyorlar. Üstelik, örneğin bana göre daha fazla laisizm taraftarı geçinmelerine rağmen. Şu siyasetin gözü kör olsun. (Taraftarları bu siteye yanıldığımı gösteren tek bir satır yollasınlar, derhal sözlerimi geri alacak, peşin hükümlü olduğumu, gerekli araştırmayı yapmadan isnatlarda bulunduğumu ilan edecek ve net bir şekilde özür dileyeceğim.) Kenji Goto, tüm davalardan daha değerliydi.

Kobane’de IŞİD’e karşı çarpışan YPG savaşçılarına, Kürt peşmergelerine, bu çarpışmada hayatını kaybeden Kürt ve başka milliyetlerden savaşçılara, bu savaşçılardan biri, 1960’lı yıllarda avukatım olan o iyi insan Niyazi Ağırnaslı’nın torunu ve yine o yıllardan arkadaşım Nuran Ağırnaslı’nın oğlu Suphi Nejat Ağırnaslı’ya bin selam!

Kenji Goto kardeşimin (gerçi bu “kardeşim” lafından Soma katliamından bu yana nefret ediyor ve kullanmıyordum. O işçileri mezara gönderenler çıkıp “Somalı işçi kardeşlerimiz” diye lafa başlamıyorlar mıydı, cinlerim tepeme çıkıyordu. Bu yüzden bu sözcüğü kullanmamaya dikkat ediyordum. Ama şimdi içten gelen bir hitap olarak kullanıyorum. Kenji Goto’yu gerçekten kardeşim olarak görüyorum, onu bir kardeşten de öte seviyorum), bıçak boğazına dayandığında gözlerini yumması, insanlık trajedisinin sessiz çığlığı olduğu kadar sanki bir mesajdı da. Gözlerini yumarken, celladına belki de “hadi çabuk bitir şu işi” diyordu sessizce. Kendine ise, “görme, bir saniyede olup bitecek” diyordu. Ama ben yumulan o gözlerde, yaşayan yetişkin insanların tümüne yönelik bir başka şey daha okudum.

“Hepiniz göz yumdunuz.”

Gün Zileli
1 Şubat 2015
www.gunzileli.com
gunzileli@hotmail.com

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI