Provokatif Saldırıların Ardında Kim var?..

 

Bingöl… Yüksekova… Diyarbakır…

Bu provokatif saldırıların ardında kim var? TSK’nın açıklamalarına rağmen bu saldırıları PKK’nın yaptığına inanmamız mümkün değil. Ezgi Başaran’ın bugünkü Radikal’de yer alan yazısı bunun neden mümkün olamayacağını yeterince ortaya koyuyor. Zaten PKK da eylemleri üstlenmedi ve saldırıların “örgütlü birimleriyle” ilgisinin olmadığını açıkladı.

Van milletvekili Aysel Tuğluk’un T24’de iki gün önce yayınlanmış yazısını bugün siteye koydum. Dikkatle okunması gereken bir yazı. Kürt siyasi hareketiyle AKP’nin yakın zamanlara kadar süren ilişkisinin koptuğunu ve Kürt siyasi hareketinin “seküler güçlerle” ittifak arayışına girdiğini açıkça ilan eden bir yazı bu. Son yıllarda AKP’yi destekleme siyasetini Kürt siyasi hareketinin üzerinden yapan Oral Çalışlar’ın Radikal’de çıkan ve Aysel Tuğluk’a çatan yazısı da dikkatle okunmalı. Oral Çalışlar’ın telaşı bence AKP çevrelerinin telaşını yansıtıyor. “Eyvah, kuş elden uçtu” telaşı bu. Nitekim, “barış süreci”nin mimarlarından olduğu bilinen AKP’li bakan Yalçın Akdoğan’ın, 6-7 Ekim olayları dolayısıyla Abdullah Öcalan’ı suçlayan bir açıklamada bulunması da bu telaşın ürünü, şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Bu durumda Ezgi Başaran’ın “PKK Tam Amacına Ulaşmak Üzereyken” yazısındaki “’Silahlı mücadelenin Sonuna gelinmişken’’terörist damgasını çıkarıp atmaya’bu kadar yaklaşılmışken bu olup biten nedir?” sorusunun cevabı netleşmiş oluyor. Amaç, “uçan kuşu” yeniden, şu bilinen terör kafesine kapatmaktır. Eğer bizden kopar ve “seküler güçlerle ittifak arayışına” girerseniz, biz de sizi yeniden eski hüviyetinize kavuştururuz tehdidi. Kürdistan’da bunu yapmak için çok elverişli koşullar var. Sınıfsal ve ulusal çelişkinin üst üste bindiği bu bölgede çok sayıda öfkeli genç var. MİT ajanlarının bu öfkeyi istedikleri yönde örgütlemeleri hiç de zor bir şey değildir.

Son derece uyanık olmalıyız.

 

Gün Zileli

31 Ekim 2014

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI