Düşman Hemen Arkanızda…

 

Bugün bu sitede Yavuz Alogan’ın “İç Savaş Benzeri Şiddet Ortamı” başlıklı, önemli bir yazısını yayınladım. Yazısının son paragrafında şöyle diyor Alogan:

“Tezkere’ye gelince, Türkiye’nin Suriye’yle savaşması mümkün görünmüyor. Bu yönde bir harekât üçüncü dünya savaşını başlatabilir  ya da  savaş öncesinde TSK’nın deneme balonu  olarak kullanılması anlamına gelir. İran/Suriye/Rusya/Çin bir NATO ülkesinin Suriye topraklarına girmesine asla razı olmaz. Bütün mesele, sınır ötesindeki PKK-PYD güçleri ile sınıra yakın bölgelerdeki IŞİD’i tasfiye etmektir. Nitekim RTE  de  ilk kez bu ikisinin aynı şey olduğunu söyledi.”

Bu tespite katılıyorum. Bence de bu savaşta bölge devletleri ve emperyalist güçler, sonunda bir şekilde anlaşırlar ama bu çatışma ortamında henüz devlet olamamış güçleri de bir güzel harcarlar. Cumhurbaşkanı’nın, Alogan’ın da dikkat çektiği açıklaması bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Kanımca amaç, Suriye’nin zayıf durumundan yararlanarak Suriye sınırında defacto bir durum yaratmak, Kobane’yi korumak ve IŞİD’a karşı mücadele adına sınırdan biraz ilerde bir “güvenli bölge” yaratmak, bu arada PKK-PYD’yi de o bölgeden atmaktır.

Kürt politikacılar bunu göremiyorlar mı, yoksa “barış süreci” gözlerini iyice kararttığından görmek mi istemiyorlar? Türkiye’nin PYD’ye silah yardımı yapmasını talep ediyorlar. Bu konuda Türkiye’nin yardımını talep etmek saçmalıktır. Türkiye PYD’ye silah vermeyecektir. Hatta şu sıra Türkiye hükümeti, IŞİD’in bir an önce Kobane’yi ele geçirmesini beklemektedir. Böyle bir durum doğduğunda TSK, Suriye’nin sınır bölgelerine girecek, IŞİD’i o bölgeden kovalayacak, PYD’nin hâkim olduğu alana konacak ve Suriye’ye de daha ileri bir harekât yapmayacağı güvencesini verecektir. Böylece, sonuç olarak o bölgede yine bölge devletlerinin ve emperyalist güçlerin borusu ötmüş olacaktır.

Unutulmaması gereken husus şudur: Bölgedeki IŞİD gibi reaksiyoner güçler de, bölgedeki karşıdevrimci devletler de (Suriye ve Türkiye devletleri), emperyalist güçler de (batılı ve doğulu emperyalist bloklar) bölge halklarının düşmanıdır. Bunların hiçbiriyle ittifak yapılamaz, aralarındaki tepişmelerde taraf tutulamaz. Bu eşekler tepişirken arada olan otlara olur.

Tek çözüm, emperyalist ve devlet güçlerinin hepsinden (ABD, Avrupa, Rusya, Çin) uzak durmak ve bölge halklarının karşıdevrimci  devletlere (Suriye, Türkiye, İran, Irak) ve reaksiyon güçlerine (IŞİD, Nusra vb.) karşı ortak mücadelesini örgütlemektir.

 

Gün Zileli

6 Ekim 2014

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI