Halim Kar/ Sol ─░├ži ┼×iddet, ÔÇśYolda┼č ├ľld├╝rmekÔÇÖ; Leninist Bir Gelenektir!

 

Art─▒k g├╝n├╝m├╝zde, fa┼čistler bile bize kar┼č─▒ ÔÇśdemokrasi havarisiÔÇÖ kesiliyorsa? Bu, ÔÇśtek├žiÔÇÖ, ÔÇśkendinden olmayan her d├╝┼č├╝nceyi d├╝┼čman g├Âr├╝p g├ÂsterenÔÇÖ k├╝lt├╝r├╝n nereden geldi─čine d├Ân├╝p bakman─▒n ve bununla hesapla┼čman─▒n zaman─▒ gelmi┼čtirÔÇŽ

ÔÇśSol ─░├ži ┼×iddetÔÇÖ ve ÔÇśYolda┼č ├ľld├╝rmekÔÇÖ Me┼črudur;
ÔÇśLeninist Bir Gelenektir!ÔÇÖ

29 Temmuz (2014) g├╝n├╝ DHKP-CÔÇÖnin HDP stand─▒na NurtepeÔÇÖde ÔÇśyasakÔÇÖ koyup engellemesi sonucu ├ž─▒kan ├žat─▒┼čman─▒n ard─▒ndan devreye giren MLKPÔÇÖ den arkada┼člar─▒n da DHKP-C ile s├Âzl├╝ tart─▒┼čmalar─▒ giderek silahl─▒ ├žat─▒┼čmaya d├Ân├╝┼čt├╝ÔÇŽ.

Ard─▒ndan, di─čer sol ├Ârg├╝tler bu ├žat─▒┼čmaya m├╝dahale ederek kimi; ÔÇśSol i├ži ├žat─▒┼čman─▒n Me┼čru olmad─▒─č─▒n─▒ÔÇÖ , Kimi DHKP-CÔÇÖe ÔÇś├Âzele┼čtiri vermelidirÔÇÖ, kimi ise; DHKP-C ÔÇś├Âz├╝r dilemelidirÔÇÖ diyerek DHKP-CÔÇÖnin ÔÇśyasak├ž─▒ÔÇÖ mant─▒─č─▒n─▒ ve ÔÇś┼čiddetiniÔÇÖ k─▒namaya, ele┼čtirmeye ba┼člad─▒lar.

DHKP-CÔÇÖyi k─▒nayan, ÔÇś├Âzele┼čtiriÔÇÖ isteyen bu ├Ârg├╝tlerin hemen hemen hepsinin sicili birbirine benziyordu, yani DHKP-CÔÇÖden farkl─▒ bir yanlar─▒ yoktu. Bunlar─▒n ├žo─čunun ellerinde, ya kendi yolda┼člar─▒n─▒n , veya bir ba┼čka devrimci ├Ârg├╝t├╝n ├╝ye yada taraftar─▒n─▒n kan─▒ vard─▒.

ÔÇśYasak├ž─▒l─▒kÔÇÖ konusunda ise;kendi ├Ârg├╝tleri i├žinde ele┼čtiri y├Ânetenlere kar┼č─▒; ÔÇśproletarya diktat├Ârl├╝─č├╝ ve proleter disiplinÔÇÖ (?) diyerek her t├╝rl├╝ ele┼čtiriyi yasaklayanlar- bast─▒ranlar, hatta ├žo─ču zaman kendilerini sorgulayan kadrolar─▒n─▒, ├Ârg├╝t saflardan te┼čhir ederek f─▒rlat─▒p atanlar veya ÔÇśayr─▒ ├Ârg├╝t kuramazs─▒n..ÔÇÖ diyerek fiziki olarak da tasfiyeye y├Ânelenlerin ÔÇś┼čimdilikÔÇÖ ba┼čka ├Ârg├╝tlere kar┼č─▒ DHKP-C gibi ÔÇśyasaklar uygulayacakÔÇÖ g├╝├žleri olmad─▒─č─▒ndand─▒r. (az ileride buna k─▒saca de─činece─čiz)

Fakat, toplumun ├Ân├╝nde y├╝zlerce defa sergiledikleri bu tutumlara (┼čiddet ve yasak├ž─▒l─▒k,tasfiyeÔÇŽ) ve realiteye ra─čmen, toplumu hala k├Âr ve sa─č─▒r sanan bu arkada┼člar─▒n hepsi; peygamber g├╝l├╝c├╝kleri ile ÔÇśdemokrasi showuÔÇÖ sergilemekten geri kalmad─▒lar kamuoyu ├Ân├╝nde.

─░sa Mesih (g├╝lmeyin) bu durumu g├Âr├╝nce ÔÇśrecm edilmeye ├žal─▒┼č─▒lan bir kad─▒n─▒n infaz─▒n─▒ durdurmakÔÇÖ i├žin s├Âyledi─či gibi, ÔÇśg├╝nahs─▒z olan, bu g├╝nahkara (DHKP-CÔÇÖye) ilk ta┼č─▒ ats─▒nÔÇÖ feryatlar─▒ , DHKP-CÔÇÖye bu tak─▒n─▒lan tav─▒rlar kar┼č─▒s─▒nda kulaklar─▒m─▒zda ├ž─▒nlarken, DHKP-CÔÇÖye f─▒rlat─▒lan ta┼člar ├žoktan Keops piramidi gibi g├Âk kubbeye ula┼č─▒r hale gelmi┼čti.

DİNOZOR BEYNİ; ÇİFTE STANDART

Birinci tuhafl─▒k, DHKP-C, bu ├Ârg├╝tlerden gelen b├Âylesi ÔÇśele┼čtirilereÔÇÖ kar┼č─▒ ÔÇśele┼čtirinin muhataplar─▒n─▒ÔÇÖ esas almak yerine, ÔÇśyasak├ž─▒l─▒─č─▒n─▒nÔÇÖ nedenlerini direk ÔÇśkamuoyunaÔÇÖ hitap ederek anlatmay─▒ se├žti. Bu a├ž─▒klamalar da, t─▒pk─▒ ÔÇśdemokrasi showmenlerininÔÇÖ ele┼čtirileri gibi kamuoyunda ilgi g├Ârmedi. (toplum, bizden uzak dursunlar da, ne yaparlarsa yaps─▒nlar, demi┼č olabilir, ├ž├╝nk├╝ bunlar─▒n hepsinin ter├Âr├╝nden de, ÔÇś├Âzele┼čtirilerindenÔÇÖ b─▒kt─▒lar- usand─▒lar 50 y─▒ld─▒r ├žok hakl─▒ olarak)

E─čer DHKP-C, kendi ÔÇśyasak├ž─▒l─▒─č─▒n─▒-tek├žili─činiÔÇÖ ve ÔÇśsol i├ži ┼čiddetiniÔÇÖ savunurken; ÔÇśbo┼čuna gargara yapmay─▒n beyler, ben Leninistim, ÔÇśyasakÔÇÖ da uygular─▒m, ÔÇś┼čiddetteÔÇÖ, ├ž├╝nk├╝; Lenin yolda┼č iktidara geldikten hemen sonra b├╝t├╝n RusyaÔÇÖda di─čer ÔÇśsol ├Ârg├╝tlereÔÇÖ ÔÇśyasakÔÇÖ koymad─▒ m─▒? Bu yasaklara uymayanlar─▒ da, ya tutuklat─▒p, veya ├╝├žer-be┼čer ├Âld├╝rtmedi mi? Dahas─▒; Ekim devrimi d├Âneminde kendine destek veren Kronstadtl─▒lar─▒ bile ÔÇśba┼čka partilere de ├Âzg├╝rl├╝kÔÇÖ istiyorlar, ÔÇśmuhalefet hakk─▒ÔÇÖ istiyorlarÔÇŽ diye 10.000 (Onbin) Kronstadtl─▒ devrimciyi toplu olarak yok etmedi mi?, Siz e─čer kendinize g├╝veniyorsan─▒z LeninÔÇÖi ele┼čtirin o zaman!

Ben ise, iktidar─▒m─▒ ┼čehirlerde par├ža-par├ža kuruyor ve ÔÇśyasaklar─▒m─▒ÔÇÖ bu kurtard─▒─č─▒m alanlarda yava┼č yava┼č uyguluyor, hi├ž olmazsa ┼čimdiden toplumu ÔÇśyasaklaraÔÇÖ haz─▒rl─▒yorum sonra ÔÇś┼čokÔÇÖ olmas─▒nlarÔÇÖ,diyerek, bunu birde soru haline getirip (├╝niversite s─▒navlar─▒ gibi) kendini ele┼čtirenlere sorsayd─▒?..

Emin olun, DHKP-CÔÇÖyi ÔÇśyasak├ž─▒l─▒klaÔÇÖ, ÔÇśsol i├ži ┼čiddetleÔÇÖ su├žlayan ├Ârg├╝tlerin sesi zor ├ž─▒kard─▒, demagojiye sar─▒l─▒rlard─▒ muhtemelen.

├ľyle ya,hepimiz Leninist de─čimliyiz? Ve ÔÇśtarihten kendi de─čerimiz diyerek, neyi al─▒r kabullenirsek? Yar─▒nlara da onu ta┼č─▒y─▒p, ve de onun ayn─▒s─▒n─▒n t─▒pk─▒s─▒n─▒ yapmayacak m─▒y─▒z?ÔÇŽÔÇÖ

├ľyleyse (ki, b├Âyle) LeninÔÇÖe niye, ÔÇśi┼čkence yapmakÔÇÖ, ÔÇśyasak├ž─▒l─▒kÔÇÖ, kendi d─▒┼č─▒ndaki ÔÇśsol ├Ârg├╝tlere kar┼č─▒ ┼čiddetÔÇÖ helal de, DHKP-CÔÇÖye niye haram? Diye sormazlar m─▒ adama?ÔÇŽ

B├Âylesi bir a├ž─▒k s├Âzl├╝l├╝k kar┼č─▒s─▒nda di─čer sol ├Ârg├╝tlerin DHKP-CÔÇÖye y├╝r├╝tece─či sadece ÔÇśk├╝├ž├╝k bir sitemÔÇÖ kal─▒rd─▒, oÔÇÖda; ÔÇśiyi de yolda┼č, sen daha iktidara gelmeden LeninÔÇÖin yapt─▒klar─▒n─▒ yaparsan toplum korkar, bize destek vermez, ve biz hi├žbir zaman iktidara gelemeyizÔÇŽÔÇÖ demekten daha ileri gidemezlerdi.

Yani, DHKP-CÔÇÖyi biraz ÔÇśerken yasak├ž─▒l─▒─ča ba┼člad─▒─č─▒ndanÔÇÖ dolay─▒ ele┼čtirebilirlerdi.

San─▒yoruz ki, DHKP-C, LeninÔÇÖe ÔÇśk─▒yamad─▒─č─▒ndanÔÇÖ bunlar─▒ dile getirmedi ama DHKP-CÔÇÖde ┼čunu biliyor; Leninizm ÔÇśiktidar ortakl─▒─č─▒n─▒ÔÇÖ ve ÔÇśba┼čka sol partilerin varl─▒─č─▒na m├╝saade etmezÔÇÖ, ÔÇśmuhalefetiÔÇÖ sevmez! ÔÇśTek AdamÔÇÖ, ÔÇÖTek PartiÔÇÖ diktas─▒ ve her t├╝rl├╝ ÔÇśdemokrasiden uzakÔÇÖ, ÔÇśParti Devleti!ÔÇÖnin ad─▒d─▒r Leninizm!ÔÇÖ

Bu y├╝zden DHKP-C, ┼ču anda kendini ÔÇśele┼čtirirÔÇÖ g├Âr├╝nen ├Ârg├╝tlerden hangisi iktidara gelirse gelsin (├ž├╝nk├╝ hepsi Leninist), di─čerlerini bir ka┼č─▒k suda bo─čaca─č─▒n─▒,yok edece─čini biliyorÔÇŽ Leninist gelenek b├Âyle, ve LeninÔÇÖin kurdu─ču rejim bu ÔÇśsosyalizmÔÇÖ (!..) ad─▒na! (DHKP-C, idam mangas─▒n─▒ sehpa k─▒y─▒s─▒nda bekleme yerine, ┼čimdiden tedbirini al─▒yor,ÔÇÖ ├Ânce ben iktidara geleyimÔÇÖ,diye. Bundan daha ÔÇśnormalÔÇÖ(?) ne olabilir?)

Ezop vari bir dille bir ├Ârnekleme yaparak vermek gerekirse ÔÇśsol i├ži ┼čiddetiÔÇÖ;

Demek ki, s├╝rekli v├╝cuda musallat olan ÔÇśy├╝ksek ate┼čiÔÇÖ, d├╝┼č├╝rmek i├žin ard─▒ ard─▒na ÔÇśa─čr─▒ dindirici tabletlerÔÇÖ kullan─▒p, bu ÔÇśy├╝ksek ate┼činÔÇÖ a─čr─▒s─▒n─▒ ge├žici olarak d├╝┼č├╝rme yerine, ÔÇśy├╝ksek ate┼če yol a├žanÔÇÖ as─▒l kayna─č─▒n─▒ bulup yok etmek gerekir. Aksi taktirde, ÔÇśa─čr─▒ dindirici tabletlerÔÇÖ sadece ve sadece bu y├╝ksek ate┼če neden olan Virusun v├╝cutta daha sinsi ilerlemesine ve giderek b├╝t├╝n v├╝cudu denetimine al─▒p kronikle┼čmesine ve b├╝t├╝n v├╝cudu mahvetmesine yol a├žm─▒┼č olur.

─░┼čte bizde, ÔÇśbizim k├╝lt├╝r miras─▒m─▒zÔÇÖ diyerek, sorgusuz-sualsiz al─▒p-kabullendi─čimiz ÔÇśYa┼čanm─▒┼č Sosyalist SistemlerÔÇÖ de neler oldu ve ÔÇśbiz neleri kabullendik bilmedenÔÇÖ diye kendi ge├žmi┼čimize d├Ân├╝p bir sorgulu g├Âzlerle bakarsak vede olumsuzluklar─▒n kayna─č─▒yla hesapla┼čma yaparsak , ikide bir s─▒─č─▒┼čt─▒k├ža ama inanmadan da ba┼čvurdu─čumuz ÔÇśge├žici a─čr─▒ dindiriciÔÇÖ; ÔÇś├Âzele┼čtiriÔÇÖ tabletini, parlak ama i├ži de bo┼č tutamayaca─č─▒m─▒z s├Âzler ve vaadler vererek, ne kendimizi yalanc─▒ durumuna d├╝┼č├╝r├╝r├╝z, nede toplumu kand─▒rmak zorunda kal─▒r─▒z. (ay─▒pt─▒r, ya┼čland─▒k art─▒k)

Bu y├╝zden, ├ľzellikle iktidardaki LeninÔÇÖin kurdu─ču rejimin niteli─čini, i┼čleyi┼čini, i┼čledi─či su├žlar─▒; a)ba┼čkalar─▒na hayat hakk─▒ tan─▒mama,b) ÔÇśTek PartiÔÇÖ, ÔÇśTek AdamÔÇÖ, ÔÇśParti devletiÔÇÖ diktas─▒, c)ÔÇśdemokrasisiyleÔÇÖ uzaktan yak─▒ndan bir ba─č─▒ bulunmayan ; ÔÇÖi┼č├ži s─▒n─▒f─▒ ad─▒na iktidara gelmelerine ra─čmenÔÇÖ, i┼č├žilere bile ÔÇśgrev hakk─▒ vermeyenÔÇÖ bir sistem, d) ÔÇśkendinden ba┼čka, hi├žbir devrimci ├Ârg├╝t ve partiye hayat hakk─▒ tan─▒mayan, tuhaf bir sosyalizm?ÔÇÖÔÇŽ. K─▒sacas─▒; bu k├╝lt├╝rle hesapla┼č─▒p bunlar─▒ mahkum etmedi─čimiz m├╝ddet├že , ÔÇśsol i├ži ┼čiddetÔÇÖ, ÔÇśsol i├ži i┼čkenceÔÇÖ, ÔÇśsorgusuz-sualsiz yap─▒lan infazlarÔÇÖ ve de ÔÇśfarkl─▒l─▒klara d├╝┼čmanl─▒kÔÇÖ olman─▒n vede ÔÇśsol ├Ârg├╝tler aras─▒ ve i├ži ├žat─▒┼čmalar─▒n ├Ân├╝ne ge├žece─čimizi sanmakÔÇÖ veya, ├žat─▒┼čmalar─▒n ard─▒ arkas─▒n─▒n kesilmesini beklemek ya fazla hayal d├╝nyas─▒nda y├╝zmektir, yada cehaleti erdem diye yutmakt─▒r, yada ki┼činin kendi kendini kand─▒rmas─▒ demektir.

Bu ÔÇśnedenlerÔÇÖ ortadan kald─▒r─▒lmadan, verilecek her ├Âzele┼čtiri de (t─▒pk─▒ 50 y─▒ld─▒r oldu─ču gibi) sadece ge├žici olacak, ve toplumu uyutmaya- aldatmaya yaramaktan ba┼čka bir i┼člev g├Ârmeyecektir.

Art─▒k g├╝n├╝m├╝zde, fa┼čistler bile bize kar┼č─▒ ÔÇśdemokrasi havarisiÔÇÖ kesiliyorsa? Bu, ÔÇśtek├žiÔÇÖ, ÔÇśkendinden olmayan her d├╝┼č├╝nceyi d├╝┼čman g├Âr├╝p g├ÂsterenÔÇÖ k├╝lt├╝r├╝n nereden geldi─čine d├Ân├╝p bakman─▒n ve bununla hesapla┼čman─▒n zaman─▒ gelmi┼čtir, ge├žiyor daÔÇŽ.

Aksi halde, daha ├žok kendi i├žimizdeki yolda┼člar─▒m─▒z─▒ ve di─čer devrimci gruplar─▒-partileri yok etmeye ├žal─▒┼čacak ve de ÔÇśdevrimin ├ž─▒kar─▒ÔÇÖ safsatalar─▒ ile daha bir ├žok yolda┼č─▒m─▒z─▒ ve ba┼čka devrimciyi ├Âld├╝rmeye devam edece─čizÔÇŽ

Bu konularda ├žok yazd─▒m yay─▒nlad─▒m ama toplam ara┼čt─▒rma-incelemelerimin yar─▒s─▒n─▒ bile yay─▒nlamad─▒m kitap olarak ├ž─▒karmay─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m i├žin. Bu y├╝zden k─▒sa kesip buray─▒ ge├žiyorum m├╝sadenizle.

┼×imdi, ikinci bir ÔÇśsorunaÔÇÖ bakaca─č─▒z.

─░K─░NC─░ ÔÇśTUHAFLIK?

DHKP-CÔÇÖyi ÔÇśyasak├ž─▒l─▒klaÔÇÖ, ÔÇśsol i├ži ┼čiddet UygulamaklaÔÇÖ ele┼čtirenler, bildiri ├╝zerine bildiri ├ž─▒kar─▒rken (29 Temmuz sonras─▒) tam o s─▒ralarda PKK, G├╝ney K├╝rdistanÔÇÖ─▒n Zaxo (Zaho)KentinÔÇÖde 7 A─čustos (2014) g├╝n├╝ ak┼čam─▒, y─▒llarca kendi saflar─▒nda sava┼čm─▒┼č ve sonra PKKÔÇÖden ayr─▒l─▒p ÔÇśan─▒lar─▒n─▒ÔÇÖ kaleme almaya ba┼člam─▒┼č olan Osman (┼×ore┼č) BAL─░├ç ve ÔÇś├╝├ž ya┼č─▒ndakiÔÇÖ k─▒z─▒ Rev┼čenÔÇÖi (G├╝ney K├╝rt y├Ânetiminin bundan haberi var g├Âr├╝n├╝yor, yani ÔÇśortakÔÇÖ anla┼čma) bizzat evlerini basarak, kur┼čuna dizip hunharca ├Âld├╝rd├╝.

Ne gariptir ki, DHPK-CÔÇÖyi ÔÇśyasak├ž─▒ÔÇÖ, ÔÇśsol i├ži ┼čiddeti me┼črula┼čt─▒rmaklaÔÇÖ g├╝nlerdir, haftalard─▒r ÔÇśele┼čtirenÔÇÖ bu kendinden makul ÔÇśsolÔÇÖ un, PKKÔÇÖnin bu cinayeti kar┼č─▒s─▒nda ÔÇśk─▒llar─▒n─▒ÔÇÖ bile k─▒p─▒rdatmad─▒klar─▒ gibi, ÔÇśg─▒klar─▒ÔÇÖ da ├ž─▒kmad─▒, haber olarak bile bu cinayeti kamuya yans─▒tmad─▒lar.

S├Âz├╝m bunlara;ÔÇśBay yolda┼člar,sizin hi├ž ├╝├ž ya┼č─▒ndaki ├žocu─čunuz, kendi ├Ârg├╝t├╝n├╝z taraf─▒ndan katledildi mi?ÔÇÖ diye sormayaca─č─▒m korkmay─▒n. Sorum ┼ču; Bay yolda┼člar, siz bu kafayla, bu vicdanla, bu ÔÇś├žifte standartlaÔÇÖ m─▒ (T├╝rk├žesi; y├╝zs├╝zl├╝k!) topluma ├Ânderlik edip ÔÇśdemokratik bir rejimÔÇÖ vaadinde bulunacaks─▒n─▒z ?..

DHKP-C kar┼č─▒s─▒nda ÔÇśaslanÔÇÖ,PKK kar┼č─▒s─▒nda ise ÔÇśkediÔÇÖ rol├╝ oynayarak m─▒ devrimcilik yap─▒lacak?

Ve bu topluma, insanlar─▒m─▒za b├Âyle, bu halle mi g├╝ven verilecek?ÔÇŽ.

Bu tutars─▒zl─▒klar─▒n─▒z─▒, bu ├žifte standart─▒n─▒z─▒ g├Ârd├╝k├že, sizleri art─▒k PKKÔÇÖm─▒ y├Ânlendiriyor acaba? diye ku┼čkuya d├╝┼č├╝yor insan. (├ž├╝nk├╝ size yak─▒┼čt─▒ram─▒yoruz bunlar─▒!)

├ľyle g├Âr├╝n├╝yor ki,ÔÇśsolculukÔÇÖ,ÔÇÖdevrimcilikÔÇÖ kavramlar─▒ i├žeri─čini-anlam─▒n─▒ ├žoktan yitirmi┼č, dejenerasyona u─čram─▒┼č, en s─▒radan insani duygular-vicdanlar bile yerlerde s├╝r├╝kleniyor, iki y├╝zl├╝l├╝k hayat─▒n her alan─▒nda bizi yerden yere vurur hale gelmi┼čÔÇŽ

Birde kendi kendimize utanmadan; ÔÇśkitleler neden bizden ka├ž─▒yor, uzakla┼č─▒yor, bu marjinal duruma nas─▒l geldik, neden d├╝┼čt├╝kÔÇÖ diye, aynalara bakmak yerine ba┼čkalar─▒na soruyoruz.

Pes, ve el insaf do─črusuÔÇŽ

S├Âz├╝n bitti─či yerdir asl─▒nda buras─▒ ama ┼čunu da s├Âylemeden ge├žmeyece─čim; bu toplum kar┼č─▒s─▒nda su├žlusunuz bay yolda┼člar! Su├žlusunuz!ÔÇŽ

ÔÇśYOLDA┼×INI ├ľLD├ťRMEKÔÇÖ

ÔÇśD├╝┼č├╝ncenin ├╝stesinden gelemeyenler, d├╝┼č├╝nenin ├╝stesinden gelmeye ├žal─▒┼č─▒r!ÔÇÖ

ÔÇôPaul Valery-

Yukar─▒daki olaylar (29 Temmuz-Nurtepe olaylar─▒ ve 7 A─čustos ZaxoÔÇÖda Osman Bali├ž ve k─▒z─▒ Rev┼čen katledilmesi) olurken, ortaya Aytekin YILMAZÔÇÖ─▒n ÔÇśYolda┼č─▒n─▒ ├ľld├╝rmekÔÇÖ kitab─▒ bomba gibi d├╝┼čt├╝.

Ortal─▒k, zaten bu t├╝r konulara kilitlenmeye ve tart─▒┼čmaya haz─▒rd─▒. S├Âz├╝m onlara, ÔÇśsol i├ži ┼čiddet ve cinayetÔÇÖ tart─▒┼č─▒l─▒yordu, ve bu kitapta b├╝y├╝k bir g├╝r├╝lt├╝ kopacak, tart─▒┼čmalar ge├žmi┼či yeniden g├╝ndeme sokacak, bir hesapla┼čma olacak diye bekledim.

├ç├╝nk├╝, Aytekin YILMAZ kitab─▒ndasadece ÔÇśsol i├ži i┼čkence ve ┼čiddetiÔÇÖ sorgulamakla kalmam─▒┼č, bo─čay─▒ boynuzundan yakalayarak, bu ┼čiddet ve cinayetlerin ana kayna─č─▒n─▒n ÔÇśLeninizmÔÇÖden, Leninist k├╝lt├╝rden geldi─čine parmak basarak; Bol┼čevik partinin 10.Kongresinde konu┼čan LeninÔÇÖin a─čz─▒ndan ├Ârnekler vererek (KronstadtÔÇÖ─▒n imha ve ├Âl├╝m karar─▒n─▒ Lenin bu kongreÔÇÖde verdi, parti i├ži tart─▒┼čmalar─▒ da bu kongrede yasaklad─▒ Lenin. ├ç├╝nk├╝; kendi partisi d─▒┼č─▒ndaki ÔÇśb├╝t├╝n muhalif grup ve partileri ÔÇÖ tasfiye etmi┼čti bu tarihe -Mart 1921- kadar ve susturulma s─▒ras─▒ ┼čimdi ÔÇśpartisinin i├žineÔÇÖ gelmi┼čtiÔÇŽkendisini ele┼čtiren 300 bine yak─▒n parti ├╝yesini bu kongre sonras─▒ partisinden atacakt─▒ Lenin.Bunlar, devrimi yapan, devrime ├Ânderlik etmi┼č kadrolard─▒ÔÇŽ) kalemini ar─▒ kovan─▒n─▒n i├žine korkusuzca dald─▒rm─▒┼čt─▒.

Fakat,bu kitap b─▒rak─▒n─▒z tart─▒┼č─▒lmay─▒, sessizli─čin girdab─▒na sokularak ÔÇś├Âl├╝me mahkumÔÇÖ edildi adeta.

Kitab─▒n tart─▒┼č─▒lmas─▒ndan beklentim ┼čuydu;e─čer kitap tart─▒┼č─▒l─▒rsa daha geni┼č bir kamuoyunun dikkatini ÔÇśsol i├ži ┼čiddet ve cinayetlerÔÇÖ ├╝zerinde toplar vede duyarl─▒ kesimler buna el atar, en az─▒ndan ÔÇśsol i├ži bu c├╝retkar ve kar┼č─▒-devrimci ┼čiddetÔÇÖ biraz geriler,diye d├╝┼č├╝n├╝yordum. Yan─▒lm─▒┼č─▒m.

Bu yan─▒lg─▒ haf─▒zam─▒ yoklamama yol a├žarken,ÔÇśSchindlerin listesiÔÇÖ diye bir film g├Âzlerimin ├Ân├╝ne geldi tak─▒ld─▒.

Bu filmde,Nazi AlmanyaÔÇÖs─▒ d├Âneminde bir sanayici olan Oskar Schindler,Yahudileri Nazilerden kurtarmak i├žin b├╝t├╝n h├╝nerlerini ortaya d├Âker ve servetini bu u─čurda harcar. Filmin sonunda, elinde kalan son paras─▒n─▒ da, fabrikas─▒ndan zorla al─▒p g├Ât├╝r├╝len Yahudileri yeniden kurtarmak i├žin Nazi toplama kamp─▒na gider. (Sava┼č bitmek ├╝zeredir o s─▒ra, Naziler yenilmi┼člerdir, teslim olmalar─▒na az bir zaman kalm─▒┼čt─▒r ama, Yahudi katliam─▒na hala devam etmektedirler)

Paran─▒n miktar─▒na g├Âre sayarak belirli vede az bir Yahudi tutukluyu teslim ederler oÔÇÖna.

├ťzg├╝nd├╝r, tutuklu Yahudilerin hepsini kurtaramad─▒─č─▒, paras─▒ yetmedi─či i├žin.

Kendi fabrikas─▒na, kurtard─▒─č─▒ Yahudilerle geri d├Ând├╝─č├╝ zaman, fabrikas─▒ndaki di─čer Yahudi i┼č├žiler, di┼člerinde alt─▒n kaplama bulunanlar, bu alt─▒nlar─▒ s├Âk├╝p f─▒r─▒nda eriterek (bir minnet borcu olarak) Oskar SchindlerÔÇÖe ÔÇśy├╝z├╝kÔÇÖ yap─▒p verirler.

Schindlery├╝z├╝─č├╝ al─▒r nezaketen ama sevinmez.

Tam e┼čiyle birlikte arabas─▒na binmeye do─čru ilerlerken, aniden g├Âz├╝ arabas─▒na, sonra da ceketinin yakas─▒ndaki ÔÇśalt─▒n kaplamal─▒ Nazi rozetineÔÇÖ tak─▒l─▒r, ÔÇśeyvahÔÇÖ der ÔÇśben ne yapt─▒m?ÔÇÖ ve g├Âzlerinden ya┼člar bo┼čalmaya ba┼člar; ÔÇśbenÔÇÖ, der, ÔÇśbunlar─▒ nas─▒l g├Âremedim, neden bunlar─▒ da sat─▒p biraz daha fazla insan─▒n hayat─▒n─▒ kurtarmad─▒mÔÇŽ. ÔÇś

Bu durum kar┼č─▒s─▒nda afalayan Yahudi i┼č├žiler, ├Ânlerine bakarlar utan├ž i├žinde; e─čer,bizde di┼člerimizdeki alt─▒n kaplamalar─▒ ├ž─▒kar─▒p, eritip, toplama kamplar─▒na giden SchindlerÔÇÖin paras─▒n─▒n ├╝st├╝ne ekleseydik, birka├ž soyda┼č─▒m─▒z daha kurtulacakt─▒ÔÇŽ. diye, h├╝z├╝n i├žinde kal─▒rlarÔÇŽ

─░┼čte,e─čer Aytekin YILMAZÔÇÖ─▒n ÔÇśYolda┼č─▒n─▒ ├ľld├╝rmekÔÇÖ kitab─▒ tart─▒┼č─▒lsayd─▒, belki bizde sol i├ži ter├Âr ve cinayete mazur kalacak bir-ka├ž yolda┼č─▒m─▒z─▒, arkada┼č─▒m─▒z─▒ kurtarabilecektik, her ne kadar Oskar SchindlerÔÇÖin asil davran─▒┼č─▒ ve duyarl─▒l─▒─č─▒ kadar olmasa da bu k├╝├ž├╝c├╝k hizmetimiz.

Bu tart─▒┼čmay─▒ bende ba┼člatmad─▒m ne yaz─▒kt─▒r ki, ÔÇśba┼čkalar─▒ art─▒k tart─▒┼čs─▒nÔÇÖ dedim kendi kendime.

Yaln─▒z b─▒rakt─▒m Aytekin Y─▒lmaz ve Hazal ├ľzvar─▒┼čÔÇÖ─▒n bu duyarl─▒, h├╝manist ve devrimci ├ž─▒k─▒┼člar─▒n─▒.

Oskar Schindlerin o son g├Âr├╝nt├╝leri d├╝┼čt├╝ g├Âzlerimin ├Ân├╝ne,sonra utanc─▒ndan y├╝z├╝n├╝ yere ├ževiren Yahudi i┼č├žilerÔÇŽ

Birden bire kendimi, di┼čimdeki alt─▒n kaplamay─▒ s├Âk├╝p Oskar SchindlerÔÇÖe ÔÇśy├╝z├╝kÔÇÖ yapan i┼č├žilere benzettim.

─░├žimde sanki yemye┼čil bir fidan k─▒r─▒ld─▒ o an,├╝z├╝ld├╝m, mahcup oldum dahas─▒ÔÇŽ

├ľz├╝r├╝m├╝n kabul├╝, ve bir daha hi├žbir devrimcinin-demokrat─▒n, bir ba┼čka d├╝┼č├╝ncede olan devrimcinin kur┼čunlar─▒yla ├Âlmemesi umudu ile sonland─▒r─▒yorum.

Bu yaz─▒m, Osman Bali├ž ve g├╝zeller g├╝zeli ├╝├ž ya┼č─▒ndaki k─▒z─▒ REV┼×EN i├žindi

31 A─čustos 014

Halim Kar (Oturan Adam)

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI