Edebiyat ödülleri gayrimeşrudur

72085_13072014134431

 

İnsanbu sitesinden alınmıştır.

 

“Türkiye’de Edebiyat Ödülleri Nasıl Verilir?” başlıklı yazımız (Taylan Kara), büyük ilgi gördü, ciddi bir tartışma yarattı.

Yazı ilk kez Aydınlık Kitap’ta çıkmıştı. Daha sonra Gün Zileli’nin sitesinde ve birçok sitede yayımlandı.

Sizlere Gün Zileli’nin sitesinde yayımlanan yazının bağlantısını veriyoruz; şöyle ki, yazı aynı, ama altındaki yorumlar, bilgiler ve tartışmalar ilginç ve önemli:

http://www.gunzileli.com/2014/06/30/taylan-karaturkiyede-edebiyat-odulleri-nasil-verilir/

Şu ana dek 4300 kadar giriş yapılmış ve 97 yorum eklenmiş. Süreç devam ediyor.

Sorun şudur: Medya tekeli, holding-banka yayıncılığı tekeli, dağıtım tekeli ve ödül şebekeleri önümüze birtakım starlar koyuyorlar. Çoğunun edebi ve insani değeri düşük bu eserler nedeniyle halk ve aydınlar edebiyattan iyice soğuyor, edebiyatın gücü ve etkisi sürekli zayıflıyor.

Edebiyat ödülleri jürilerinde yer alan dostlarımız, okurlarımız var. Cevat Çapan, Turgay Fişekçi gibi… Onların edebi ve insani duyarlılıklarına güveniyoruz. Ödül almış arkadaşlarımız, dostlarımız var.

Fakat özellikle bu tartışmadan ve ödüller hakkında bunca olumsuz somut kanıttan sonra, ödül jürilerinde yer almayı ya da bu tür yarışmalara katılmayı daha şüpheci sorgulayacağız.

Ahlaki yönden bu derece yozlaşmış bir toplumda, üç beş güvenilir edebiyat adamının varlığı ödülleri ve edebiyat sistemini aklayamaz. Zaten eserleri birbiriyle yarıştırmanın ve birini ötekinden üstün ilan etmenin temelden sakat bir mantık taşıdığını düşünüyoruz.

Yazının çıktığı başka siteler:

http://www.kanitlar.com/turkiyede-edebiyat-odulleri-nasil-verilir.html


http://evvel.org/turkiyede-edebiyat-odulleri-nasil-verilir-taylan-kara

http://www.bize-gore.com/turkiyede-edebiyat-odulleri-nasil-verilir-taylan-kara.html

http://davetvarisraryok.blogspot.com.tr/

http://www.insanokur.org/?p=63334

Not: Haberin fotoğrafı da ne alaka diyorsanız, bu seçim, konuya çok boyutlu yaklaşmanızı kolaylaştırmak için bir kışkırtıdır. Stalin sanat-edebiyat konusunda çok yanlış işler yaptı, baskı uyguladı. Ama bugünkü sözde özgürlükçü liberallerin dünya çapındaki baskısı yanında onunki çok sönük kalır. Stalin bunları sosyalizm için yaptığına inanıyordu, bugünkü liberal faşizanlar kapitalizm için yapıyorlar.

İnsan BU

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI