Gökhan Kaya/Tatava yapma Gün Zileli Kürde oy yok de geç!

 Turnasol adlı siteden alındı.
Gökhan Kaya gokhan_olorin@yahoo.com
3 Temmuz 2014 Perşembe
Tatava yapma Gün Zileli Kürde oy yok de geç!
Gün Zileli memleketimizin adı en çok bilinen anarşistlerinden. Eski Aydınlıkçı, hatta zamanında Aydınlık siyasetinin yönetici ekibinden kendisi, kitaplarında uzun uzun anlatıyor o günleri. Kitaplara bakılırsa Gün Zileli Bey Aydınlık geleneğinin içinde bayağı bir pür i pak kalmış, kutluyoruz kendisini. Kolay değil hem yöneticisin, hem bu kadar steril kalmak.

Her neyse kendisi anarşist ama oy kullanma ve seçimlerle çok alakalı.

Hani bu seçimlerde kime oy vereceğiz meselesiyle anarşistlerden alışık olmadığımız kadar çok ilgileniyor.
Geçen seçimlerde ‘Tatava yapma bas geç” deyiverdi. İşi güçlü olduğu yerde MHP’li adaya bile oy veririme getirdi.

İtiraz edenlere, yuh bu kadar olur mu diyenlere de;
“Recep Tayyip Erdoğan diktatörlüğüne karşı olan herkesle ittifak yapalım, RTE’nin meşruluğunun burjuva demokratik sistem içi tek dayanağı seçimlerde aldığı oylardır” şeklinde özetleyebileceğimiz bir cevap verdi.

Geldik şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Gün Zileli şöyle buyurmuş;

“HDP adayı Selahattin Demirtaş. Selahattin Demirtaş, bu hareket içindeki, örneğin Sırrı Sakık, Pervin Buldan gibi adaylarla kıyaslandığında, elbette sola daha sempatik gelecektir ama ne yazık ki, toplumsal muhalefetin (4K diye ifade ettiğimiz, kentlerin – Gezi -, Kürtlerin, Kızılbaşların, Kadınların) ortak adayı olarak görülemez. HDP, böyle bir aday gösterme ferasetini gösteremedi ve sadece kendi adayını ileri sürmekle yetindi. Bu durumda toplumsal muhalefetin topluca Selahattin Demirtaş etrafında birleşmesi ve oy vermesi beklenemez…
Elbette bazı arkadaşlar, oylarını Demirtaş’a vermeyi tercih edeceklerdir. Buna itiraz edecek değiliz. Bana kalırsa, Selahattin Demirtaş’a oy vermekle, birazdan önereceğim boş oy arasında önemli bir fark yoktur.”

Vay arkadaş hayatı sola küfretmekle geçmiş Mansur Yavaş’a oy veririm diyen anarşist Zileli kendisini solcu olarak tanımlayan, özgürlükçü ve demokratik tutumu kamuoyu tarafından her zaman takdir edilmiş Demirtaş’a oy vermezmiş?

Neden? Kapsayıcı değilmiş.

Ben de HDP’nin Batıdaki sosyal demokratlardan da oy alabilecek bir aday göstermesini önermiştim. Fırat’ın batısında Demirtaş’ın Kürt hareketinin temsilcisi olarak görüldüğünü, milliyetçilik duvarına çarpacağını biliyordum. 
Lakin bağzı anarşistlerden, sosyalistlerden bu refleksi beklemiyordum.
Hadi Kemalist teyzeler Kürt diye Demirtaş’a oy vermiyor. Peki Gün Zileli, Demirtaş’a karşı neden Mansur Yavaş ya da Mustafa Sarıgül’e gösterdiği  empatiyi esirgiyor?

Zileli’nin siyasi kimliği Kemalist teyzelerin ötesine uzanamıyor mu? Kürdün solcusu MHP’li Mansur Yavaş’tan daha mı uzak Gün Zileli’ye?

Açık söylemek gerekirse öyle gözüküyor. Seçim de neymiş boykot dese tamam, eyvallah. Ama 30 Mart’taki tutumundan sonra bütün siyasi hayatı demokrasi mücadelesi saflarında geçen Demirtaş’a yönelik bu tavrı insan bir mantığa oturtamıyor.

Ya da oturtuyor. “Tatava yapma Zileli Kürde oy yok de geç” diyesi geliyor insanın.

“Her boş oy, Türkiye’nin devrimci geleneğini temsil eden bir işaret fişeği olacak
”mış, kim bu Zileli’nin devrimciliğinin kapsamına girenler; Emine Ülker Tarhan, İP’liler, TKP’nin iki kanadı… Ama HDP, HDK bileşenleri giremiyor. Devrimcilere bak!

Fark ettiniz mi bilmiyorum. Mevzu seçimler olunca, politik tutumlar olunca Gün Zileli’nin tavrı sürekli ulusalcılarla örtüşüyor. Aydınlıkçılık zehri kolay çıkmıyor mu ne?

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI