İP’li-Ülkücü Faşist Koalisyonu ve CHP

BiTSBGfCcAEu9oy

 

 

Çeşitli il ve ilçelerde HDP binalarına ve konvoylarına karşı neredeyse bir haftadır polisin himayesinde sürdürülen faşist saldırılar Fethiye’de yeni bir aşamaya ulaştı. Bu seferki saldırı hem polisin himayesiyle hem de itfaiyenin yardımıyla yapılmış.

HDP binasına saldıran kuru kalabalık, HDP İlçe Başkanının açıkladığına göre, bir yandan, ülkücülerin böyle durumlarda kullandığı “Allahu ekber” sloganını atıyormuş, bir yandan da İP’lilerin “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını. Bu, yeni bir faşist koalisyonla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor: İP’li-Ülkücü koalisyonu.

Tamam, bunu anladık. Fakat saldırılara bazı CHP’li unsurların da karıştığı yönünde haberler var. Bu durumda CHP’nin tutumunu, Genel Merkez ya da Genel Başkan düzleminde netleştirmesi ve gecikmeksizin HDP’ye yapılan saldırıları açıkça kınaması büyük bir aciliyet kazanmış bulunmaktadır. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bu yöndeki beyanlarını televizyondan dinledim, attığı tweetleri okudum. Fakat artık bu noktada, Sezgin Tanrıkulu’nun mesajları yeterli değildir. Açıklamanın doğrudan doğruya Genel Merkez veya Genel Başkan tarafından yapılması zorunludur.

CHP, seçim ve oy hesaplarıyla içindeki ulusalcı eğilimlere ödün verip susuş kumkumasına mı katılacak, yoksa bu saldırganlıkla üyelerinin hiçbir ilgisi olmadığını ve olamayacağını belirtip faşist koalisyonun eylemlerini açıkça protesto mu edecek?

Bu, CHP’nin kaderini belirleyecek ölçüde önemlidir.

Bekleyip göreceğiz.

 

Gün Zileli

9 Mart 2014

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

 

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI