Rus Müdahalesi Üzerine Ukrayna’dan AWU (Otonom İşçi Sendikası) Açıklaması

KRAS isimli Rus anarko-sendikalistlerinin bildirisiyle birlikte ilk kez servet düşmanı ve libcom.org sitelerinde yayınlanmıştır. Çeviri için emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

Read more: http://www.gunzileli.com/2014/03/04/rus-mudahalesi-uzerine-ukraynadan-awu-otonom-isci-sendikasi-aciklamasi/comment-page-1/#comments#ixzz2v1gUmyCl

27 Şubat 2014′te Kırım’ın Rus-yanlısı şovenistleri, Berkut isyan polisleri ve Rus Karadeniz Donanması desteğiyle Kırım’da askeri darbe yaptı. Şimdiden Aksionov liderliğindeki “Rus Birliği” hareketi hükümetinin Kremlin rejiminin kuklasından başka birşey olmadığı barizdir.

Biz Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve sınırlarının ihlal edilemezliğini bir değer olarak görmüyoruz. Kırım’ın şiddet yoluyla “pasifikasyonu”na karşıyız, ancak Kırım’ın statüsünün Kırımlı Tatar azınlığın görüşüne de gereken itibar gösterilerek tanımlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Son olaylar Putin’in kendisini Kırım’ı ilhak etmekle de sınırlandırmayacağını gösteriyor. Emperyalist Kremlin rejiminin amacı Rus pratiklerini Ukrayna’nın tüm topraklarına yaymak. Rus rejimi bu nedenle post-Sovyet dönemde proletaryanın çıkarlarına yönelen ana tehdit olduğunu kanıtladı.

Biz savaş ve militarizm karşıtlarıyız. Bu vaziyette bilinçli proleterlerin sadece kendilerine güvenebileceklerini düşünüyoruz.

NATO’dan “kurtarılmayı” beklemenin anlamı yok. Ukraynalı milliyetçi politikacılar en iyi ihtimalle ancak toprakların bir kısmının savunmasını örgütleyebilir. Savaş ancak tüm ülkelerin ve en başta Ukraynalı ve Rus proleterlerin beraber Putin’in kriminal rejimine karşı bir duruş gerçekleştirmesi ile savuşturulabilir.

Putin’in rejimine son verecek Ukraynalı ve Rus proletarya ile tüm ilerici demokratik kuvvetlerin ortak eylemi aynı zamanda şu anda Ukrayna’da süren neoliberal eğilimli milliyetçi rejimin de sonu anlamına gelecektir.

Batı solcularının ve anarşistlerinin Putin’in rejimini ABD’ye karşı desteklemek sonucuna çıkan sözde “anti-emperyalizm” ile bağlantılarını kesmelerinin de zamanı geldi.

Uluslar arasında savaşa, sınıflar arasında barışa hayır!

Otonom İşçi Sendikası

http://avtonomia.net/2014/03/02/awu-statement-russian-intervention-uber-die-russische-intervention-erklarung-der-autonomen-union-der-arbeiterinnen-kiev/

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI