O. Gürsel/Kitlesel Bir Halk ayaklanmasına Saygı Duymak Gerekli

23352121

 

Kitlesel bir halk ayaklanmasına saygı duymak gerekli…. Böylesi bir “gelenek” kısa vadede faşistlerin de iktidar olmasına yol açabilir… Önemli olan toplumların ve insanlığın bu “geleneği” sürdürme arzusudur; kendi gücünü görmesi bile az şey değildir… Varsın bu ayaklanma bir “Faşist” yönetime yol açsın! Halkın kendi gücünü öğrenmesi bile bir kazanımdır…
Takiyelerle, emperyal bir proje olarak, liberal sol destek bile almış, “gömlek” değiştirdiği yalanı ile hak etmediği oylarla kurulan bir islamcı-faşist yönetim ile karşılaştırıldığında Ukrayna’dakiler, en azından yöntem açısından daha dürüst değiller mi?
Sanırım “normal” bir sosyalist aklın SSCB sonrasını anlaması mümkün değildir! Stalinist ve SSCB dönemi arkasında ruhu “parçalanmış-yarılmış” bir insan topluluğu bıraktı. İnsanlığın ebedi düşlerinin söylemleriyle; dillerinden, kalemlerinden insanlığın en kutsal eşitlik, özgürlük, insancıllık, anti-sömürü sözcükleri dökülürken aslında bir mafyatik devlet-cinayet-zulüm şebekesinin hükmünde geçen 60-70 yıl sonra orada olup bitene bilinen sol-sağ şablonlarıyla yaklaşabilir miyiz? Stalin solcu, komünistse, Hitler’in siyaset çizgisi nasıl tanımlanacak? Stalinist bir Komünist Parti, “Sol” ise, Sağ nedir?
İktidar “manyaklarının” salt söylemleri ile sağ ve sol’un tanımlanamayacağını artık öğrenmedik mi? Milliyetçi faşist örgütlülükler “işçi sınıfı”, “halk”, “zulüm” sözcüğü ile sol-cu mu oluyorlar?
Kitleler, Halk yanlış yapabilir; yapıyorlar da… Belki de bu tür inisiyatiflere, bu irade, bu inanç dayatmasına, daha iyiyi arayıştaki mücadeleye saygı, insanlığın tarihsel yolculuğu bağlamında saygı duyulması gerekli… Eleştiri her daim haktır! Yeni bir ayaklanma, geçmişten ders alan yeni bir devrimci iradenin birikmesi, taşması anına dek… Sonra, yeniden yeni bir devrim süreci başlayacaktır… Son dört bin yılda bu tür ayaklanmalar çok daha fazla olsaydı, kuşkusuz insanlık olarak daha iyi bir yerde olacaktık…
Her isyan bir deneydir de! Daha çok isyan! Daha çok deney… Edison’un bilinen ampul için 2000 deney yaptığı söylenir… Ne kadar çok denersen, o kadar iyi!

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI