Ukrayna Anarşistlerinden Bir Açıklama: AWU’nun Son Politik Durum Karşısındaki Tavrı

 

AFP-Photo-Genya-Savilov

 http://avtonomia.net/2014/01/23/awu-statement-current-political-situation/

16 Ocak tarihinde çıkarılan yasalar, yönetici sınıfların hükümeti kontrol ettiğini ve 1970’lerin Latin Amerika rejimleri tarzında bir reaksiyoner burjuva diktatörlüğünü inşa etmeye hazır olduğunu gösterdi. Bu “diktatörlük yasaları” bütün protestoları kriminalize etmekte ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaktadır; aynı zamanda, “ekstremizm” suçunu kurumsallaştırmaktadırlar. Yolsuzluğa batmış bürokrasi ve tekelci burjuvazinin diktatörlüğünün parlamenter sözcüleri, Bölgeler Partisi ve çoktandır sermayenin çıkarlarına hizmet eden bir güç haline dönüşmüş olan Ukrayna “Komünist” Partisidir.

 

Ukrayna baskıcı sistemi, polis gücüne ve sokak çetelerine dayanır. Bazen bu paramiliter çetelere, emekli polisler tarafından kumanda edilir. Ölüm timleri de aynı zamanda iş üstündedir. Teyit edilmiş haberlere göre, iki kişi hastaneden kaçırılıp işkence görmüştür. Bir kişi ormanda ölü bulundu. Özel kuvvetler, keskin nişancı silahlarıyla protestoculara ateş etmektedir ve üstelik sadece yaralama amaçlı silahlarla değil. Öldürülenlerden biri, çekilen fotoğrafının da gösterdiği gibi, kalbinden vuruldu. Bütün bulgular, keskin nişancı kurbanı olduğuna işaret etmektedir. 23 Ocak sabahı, ölü sayısı beşten yediye yükseldi. Ve biz hala şiddetin ölçüsünü tam olarak bilmiyoruz.

 

Rejimin ideolojisi, Putin tarzı bir milliyetçilik, komplo teorileri ve elitler olarak, “aptal yığınlar” üzerinde iktidar hakları olduğuna inançtır. Sosyal medyada  Berkut’u (en önemli isyancı polis gücü) destekleyen gruplar, muhalefet liderlerinin Yahudi olduklarını ve aynı cinsten olanların evlenmelerine izin vermek istediklerini iddia eden yazılarla doludur. Bunlar, Ukraynalı radikal sağcılardan zorlukla ayırt edilebilir.

 

Son günlerde sadece aşırı sağcılar değil, aynı zamanda ılımlı eğilimli birçok insan da hükümetle karşı karşıya geldi ve bunlar protestocuların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Çoğunluğu milliyetçiliğe karşı kayıtsız ya da ona yatkın. Çoğunluğu AB’ye entegrasyonu desteklemiyor. İnsanlar, polis şiddetini protesto etmek için sokaklara çıkıyor. Ve önemli bir bölümü,  Grushevskogo Caddesi’nde meydana gelen çatışmalara şüpheyle bakıyor. Sıklıkla, aşırı sağcıların, protestoların itibarını zedelemek için kullanılan Janukovitch’in ve gizli servisin “truva atı” olduğunu söyleyenleri duymak mümkün. Hükümete yararlı bu aptallar sokaklardna uzak tutulabilse, bir çok Kievlinin protestolara katılmaları mümkün.  Baş talepleri, onlara “muzaffer devrimden” sonra Ukrayna Güvenlik Hizmetin’de iş verilmesidir.

 

Anarşistler, 16 Ocak yasaları tarafından gaspedilen hak ve özgürlükleri savunmak için protestolara katılmalı, barikatlardaki yerlerini almalıdırlar. İşyerlerinde ve mahallelerde diktatörlük kararlarını sabote için eylemlere katılmak gerekir. Grushevskogo Caddesi’ndeki, en baştan beridir anlamsız olan eylemlerden uzak durulmalıdır. Bu eylemlerin hükümete televizyonlar için malzeme sunma ve radikal unsurları cep telefonlarıyla lokalize ederek ve görüntü kaydı ile  saptamasını sağlamak dışında bir anlamı yoktur.

 

İster muhalefetin zaferi söz konusu olsun, ister hükümetin, bizim kurulacak her türlü rejime karşı uzun soluklu bir mücadele sürdürmemiz gerekecek. Bu iyi anlaşılmalıdır. Kendi liberter ve proleter ajandamızı Ukrayna politikasına dayatmak için güçlerimizi bir araya getirmemiz gerekiyor.

 

Tanrıya Hayır! Efendiye Hayır!

Milliyetçiliğe hayır! Sınırlara Hayır!

Kiev Otonom İşçi Birliği (AWU)

 

23 Ocak 2014

 

 

Çeviri: Karakök Otonom

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI