Hak ve Hakikat…

 

Bir yerde haktan ve hakikatten çok fazla söz ediliyorsa orada biraz durup düşünmek gerekir. Hem hakkın ve hakikatin çok fazla ihlal edildiğini, hem de bu konuda fazlasıyla sahtekârlık yapıldığını gösterir bu.

Bugünlerde bir “polis yargı cuntası”ndan söz ediliyor. Böyle bir cunta olduğu muhakkak da, bu cuntadan fazlasıyla söz edenlerin, bu cuntanın eylemlerini vaktiyle alkışlamış olması bir hayli tuhaf. Madem böyle bir cunta vardı ve bu cunta gazetecileri uydurma senaryolarla içeri atıyordu, o zaman neredeydiniz diye sormak hakkımız. Dün Ahmet Hakan’ın CNN’deki “Tarafsız Bölge” programını izlerken bunu düşündüm de.

Mustafa Balbay tahliye edilerek “uzun tutukluluk süresi”nden doğan haksızlık giderilmiş oldu! Peki ya geride kalan beş yıl ne olacak? O nasıl giderilecek? Bu bir yana, aynı durumda olan diğer Ergenekon tutukluları, diğer uydurma davalardan halen yatmakta olanlar ne olacak? Binlerce KCK tutuklusuna halen yapılmakta olan haksızlık ne olacak? Balbay’la aynı durumda olan tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye talebi reddedilmiş. HDP milletvekilleri bu haksızlığı protesto etmek üzere açlık grevine gidecekler. Çifte standart çok kötü bir şeydir ama çifte standartlı hukuk, iyice tahammül edilmez bir durumdur. Kendimize yapılan haksızlığa sessiz kalmamak gerekir elbette. Ama bize yapılanın aynısı başkalarına yapılıyorsa sessiz kalmak haksızlığa sessiz kalmayı misliyle katlar. Meclis’teki açlık grevine HDP milletvekillerinin yanı sıra diğer duyarlı milletvekillerinin, aynı haksızlığa yıllarca maruz kalmış Mustafa Balbay’ın da katılmasını beklemek de bizim hakkımız.

Büyük ve gözle görülen haksızlıklar günlük hayattaki küçük küçük haksızlıkların üstünde yükselir. Bu yüzden kendisine haksızlık yapıldığını düşünen herkes, önce durup bir düşünmelidir, acaba ben de kimsenin görmediği ortamlarda küçük bazı haksızlıklar yapıyor muyum diye…

Hakikatı teslim etmek haklı olana hakkını teslim etmenin başlangıcıdır. Haklı olmak ise hakikate bağlı kalmakla mümkündür.

 

 

Gün Zileli

17 Aralık 2013

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI