Kafama Sıkar Giderim…

 Kafama Sıkar giderim http://www.youtube.com/watch?v=siHLBWCCJZg …

 

Başbakan’ın, Ahmet Kaya’ya saldıranlarla Gezi’de kendilerine saldıranların aynı olduğu büyük yalanının ardından ortaya çıkan büyük çalkantı durulmuş değil. Yalanın, iftiranın ve çarpıtmanın boyutları dikkate alınırsa, kısa vadede durulması da zor görünüyor.

Kadri Gürsel, dün gece CNN Türk’teki tartışma programında net bir şekilde açıkladı; orada Ahmet Kaya’ya saldırıda bulunan güruhun büyük çoğunluğunun bugün AKP yandaşı olduğunu; o gün orada Ahmet Kaya’ya yapılana karşı çıkan birkaç kişinin de Gezi’de yer aldığını fotoğrafla gösterdi. Ahmet Kaya’yı Tayyip Erdoğan ile bir arada tutmaya Nagehan Alçı’nın alçısı bile yetmedi.

Gülten Kaya, Cüneyt Özdemir’in programına çıkıp, bugün yaşasaydı Ahmet Kaya’nın nasıl bir tutum takınacağı üzerine fikrini söylemiş. “Gezi itiraz ruhudur, elbette Ahmet Kaya itiraz ruhunun yanında olurdu, elbette Sayın Barzani’nin de yanında olurdu” demiş.

Ölmüş siyasi ve toplumsal şahsiyetlerin ölümlerinden sonraki siyasi ve toplumsal olaylar üzerine nasıl bir tutum takınacakları üzerine tahminde bulunmanın adı sadece ve sadece ruh çağırmacılıktır ve bunu yapmak, yakınlık derecesi ve ileri sürülen fikir ne olursa olsun ölen kişiye saygısızlıktır. Bu tür ruh çağırmacılığı eskiden beri ahlâk dışı bulur ve güler geçerim. “Deniz Gezmiş yaşasaydı ulusalcı olurdu” türü ahlâk dışı akıl yürütmelere neredeyse alıştık artık. İnsanlar kendi politik tutumlarını ölmüş insanların sırtından beyan etmekten vazgeçsinler artık. Ölenler, öldükten sonraki farzedilen davranışlarıyla değil, yaşarken yaptıklarıyla anılsınlar. O ölüye saygının gereğidir her şeyden önce bu.

Dolayısıyla, ben burada Gülten Kaya’nın çağırdığı “ruh”un ne yapıp yapmayacağı ya da “geldiği” farz edilen “ruh”un tutumu üzerinde değil, halen yaşayan bir varlık olan Gülten Kaya’nın söyledikleri üzerinde duracak, onu eleştireceğim.

Gezi ruhu eğer itiraz ruhuysa bu itiraz ruhu, Barzani’nin de hazır bulunduğu bir “goverment-show”da yer almaz, sayın Gülten Kaya. Nitekim, aynı zamanda Şivan Perver’in de katılımıyla bir “Kurdish-show”a dönüştürülen Diyarbakır’daki gösteriye, Kürt siyasal hareketinin temsilcilerinin önemli bir kısmı, BDP yöneticilerinin büyük çoğunluğu ve Diyarbakırlı Kürtlerin ezici çoğunluğu katılmamıştır. Meydanda toplananların çoğunluğunun AKP’li ya da Hizbullah yanlıları olduğu anlaşılmaktadır. Kısacası, Gülten Kaya, Başbakan’ın Gezi’ye saldırısını, bu kez içeriden yapmış ve Gezi ruhunu AKP gösterisine katılmaya çağırarak ona Başbakan’dan da daha büyük bir saldırıda bulunmuştur.

Ahmet Kaya’nın çok sevdiğim, bir insanın, bir sevgilinin acı sitemini dillendiren şarkısını burada söylemenin tam zamanıdır.

“Kafama sıkar giderim.”

 

Gün Zileli

22 Kasım 2013

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI