Mustafa Yılmaz/Bu Sırada…

Bu Sırada… *

Şarap Dumanları Sitesinden alınmıştır.

17 AĞUSTOS 2013

Moskova’da bir apartmanın avlusunda bir çocuk top oynarken bir pencerenin camını kırar. Apartmanın kapıcısı elinde süpürgesiyle çocuğu kovalar.
Çocuk koşarken düşünür: “Böyle olmaz. Apartman avlusunda kapıcılardan kaçmak yerine evde derslerime çalışmalı, okumalıyım. İleride bir gün Erich Maria Remarque gibi büyük bir yazar olabilirim.”
Bu sırada Remarque İsviçre’deki villasında sallanan sandalyesine kurulmuş düşünmektedir: “Boş bir hayat sürmedim. İyi kitaplar yazdım. Faşizme karşı savaştım. Bütün dünyada tanınıyorum. Ama yine de… Ernest Hemingway benden daha iyi bir yazar.”
Bu sırada Hemingway Karayip Denizi’nde teknesinin güvertesinde dikilmiş, başında şapkası, ağzında piposu balık avlamakta, bir yandan da düşünmektedir: “Gerçek bir erkek gibi yaşadım. Çok çalıştım. Gergedan ve fil avladım. Faşizme karşı mücadele ettim. Her şeyim var: şöhret, para, kadın. Ama yine de… Andrey Platonov benden daha iyi bir yazar.”
Bu sırada Platonov Moskova’da bir apartmanın avlusunda, elinde süpürge, top oynayan çocuğu kovalamaktadır: “Seni piç kurusu! Bir yakalarsam…”
* 1931′de Krasnaya Nov dergisinde yayımlanan Vprok adlı uzun öyküsü, Platonov’un başını iktidarla derde sokar. Stalin “düşmanlarımızın ajanı” dediği Platonov’un yapıtını basan yayıncıların hesap vermesini ister. Sovyet matbaa ve dergilerinin Platonov’u dışlaması için bu kadarı yeter. Yazar 1940′ların başında geçimini sağlamak için ek iş niyetine kapıcılık yapar. 1950′lerde kendini benzer bir durumda bulan Zoşçenko’nun bulaşıkçılık yaptığı gibi.

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI