Direniş Notları (4) Özsavunma

 

 

Biliyorum, böyle günlerde hiçbirimiz uzun uzun yazılar okumak istemiyoruz, ne ruh halimiz elverişli buna, ne de zamanımız var. Bu yüzden ben de mümkün olduğunca kısa yazmaya çalışacağım.

Başbakanın dünkü, polise övgüler düzen “destansı” konuşması her şeyi ortaya koyuyor. Bu ülkede insanların polis şiddeti karşısında hiçbir yasal güvencesi kalmamıştır. Halkı hedef alan polis şiddetinin en önünde, bunun teşvikçisi Tayyip Erdoğan bulunmaktadır.

Yüzlerce video görüntüsü, sivil polis ya da AKP’li fark etmez, eli sopalı ya da göstericilere polisin yanı başından sapanla taş fırlatan sivillerin desteğindeki polisin dizginsiz şiddetini net bir şekilde görüntülemektedir. Antalya’daki garaj görüntüleri bunlardan sadece biridir. Polis şiddetini biraz olsun gemleyecek sistem içi frenlerin tamamen patladığı açıktır.

Mahkemenin Ethem Sarısülük’ün katili polisle ilgili aldığı karar, bunun en açık örneğidir. Bundan böyle polisler insanları öldüresiye döverken ya da Ethem olayında açıkça görüldüğü gibi silahlarını çekip göstericileri vururken, suçlanma kaygısından azade olacaklardır.

Polise atılan taşların sayısını bilecek kadar büyük bir matematik dehası olduğunu son beyanatıyla ortaya koyan Bülent Arınç gibileri, Başbakanın yanı sıra açık cinayet teşvikçisi rolünü oynamaktadırlar. Medya organlarında gazeteci ya da yazar yaftalı cinayet destekçileri, “vandalizm” vb. söylemleriyle, polis şiddeti adına gözbağcılık görevlerini sürdürmektedirler. Bu yalancılar ve gözbağcılar ordusunun katıldığı programlara figüran ya da boks torbası görevi görmek üzere katılan arkadaşlar artık bundan vazgeçsinler. Demokratik tartışma adına yalan ve demogoji makinelerinin aleti olmayalım. Bundan böyle, bu tür programlara katılmanın kesin olarak boykot edilmesini öneriyorum. Sahtekârları kendi TV kutularında, sen ben bizim oğlan (ya da yeni moda türbanlı kadın yazar) yalnız bırakmak en doğrusudur.

Saflar iyice netleşiyor. Bunun en son örneğini Murat Belge verdi. Baskın Oran’dan sonra Murat Belge de, muhtemelen kendi sosyal çevresinin etkisiyle, şu akil adam komedisinden çekilme ferasetini gösterdi. Kendisini kutlarım. Aynı şeyi diğer akil arkadaşlardan, en azından bir kısmından da beklemek hakkımız. KESK başkanı ve 78’liler vakfı başkanı arkadaşlar başta olmak üzere, Oral Çalışlar ve bir kısım akil arkadaştan aynı feraseti bekliyoruz. Geç kalmasalar iyi ederler. Yapılacak akil toplantılarına katılırlarsa onları “ben bile kurtaramam!”

Hareketin durdurulamazlık momenti, bölgesel yürüyüşlerle ve park forumlarıyla devam ediyor. Bugün de sürecek. Yarın da süreceğine kuşku yok. Bu halk forumlarında yeni tür bir özgürlük ve dayanışma ruhunun yeşerdiğine kuşku yok. Hareket kendi mecrasında akıp kendi örgütlenme biçimlerini ortak bir akılla geliştirecektir.

Yalnız bir şey var. Direniş hareketi polis şiddeti karşısında son derece savunmasız. Hareket, çok akıllı davranarak şiddet-karşı şiddet sarmalına girmeyip, polis şiddetine karşı mümkün olduğunca düşük düzeyli bir savunma strateji izlemekle ve yalancılar ordusuna malzeme vermemekle çok yerinde davranmaktadır. Bununla birlikte, polisin tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi şiddetine sadece göğsümüzü gererek direnmek yetersiz kalmaktadır. Bu şiddet araçlarına, karşı şiddetle değil ama etkili bir özsavunmayla karşı koymanın yöntemlerini yine hareketin ortak aklının geliştirip ortaya koyacağına inanıyorum. Herkes, mücadele içinde oluşmuş arkadaş grupları olarak bir araya gelip bu saldırılara karşı özsavunma yöntemlerini geliştirmenin yollarını tartışmalı ve oluşturmalıdır.

Tazyikli suya dayanıklı giysiler örneğin…

Halka saldıran Toma’ları kullanan görevlilerin görüş alanının, polislere ve kendimize zarar vermeden, şiddetsiz ve barışçı bir biçimde kapatılması örneğin…

 

Gün Zileli

25 Haziran 2013

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI