Yorumsuz/Kırk Yıl Önce, Kırk Yıl Sonra…

 

 

“Wikileaks belgelerinde, ‘gölge CIA’ olarak bilinen, Stratfor’da ‘TR 705’ kodu ile kayda giren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu TBMM’de yaptığı konuşmada, AKP, cemaat ve BDP ile birlikte kendi partisinden milletvekili olan Birgül Ayman Güler’e karşı linç kampanyasına katıldı… Yaptığı konuşmada isim vermeden Güler’in, ‘…Türk ulusu ile Kürt milliyetini eş değer olarak göremezsiniz’ sözlerinin partisinin görüşü olmadığını bildirdi.

“ ‘TBMM görüşmelerinde sarf edilen sözler kabul edilebilir değildir’ ifadelerini kullanan Tanrıkulu’nun konuşması CHP Grubunda tepkiyle karşılanırken, birçok milletvekili grup yönetimine tepkilerini iletti.” (Aydınlık, 26 Ocak 2013)

 

“Savcılar, Türk milletinin üstün bir millet olduğunu ileri sürüyorlar. Başka milletleri ve Kürt milletini hor görüyorlar. Faşistlerin uydurduğu bütün ırkçı teoriler, Kürt milleti üzerindeki zulmü ve sömürüyü haklı göstermek amacına hizmet ediyor. Onlar, iki kardeş halkı birbirine düşman ederek faşist diktatörlüklerini ayakta tutmaya çalışıyorlar… Biz, Türk milletinin Kürt milletinden ‘üstün’ olduğu yolundaki görüşleri kesinlikle reddederiz. ‘Üstün ırk’, ‘üstün millet’ teorileri, Hitler Nazileri ve Mussolini faşistleri tarafından başka milletleri ezmek amacıyla uydurulmuş teorilerdir.” (TİİKP Savunması, Aydınlık Yayınları, Eylül 1974)

 

Gün Zileli

(141 imzalı TİİKP Savunması’nda, Doğu Perinçek’ten sonraki ikinci imzanın sahibi)

 

26 Ocak 2013

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI