Ali Tereli/Bir Yazar Olarak Cumhuriyeti Kutluyorum…

 

Cumhuriyetin anlamının mana ve ehemmiyetini kutlarken bu vatan için kalbi çarpan bütün vatandaşlarımı tebrik ediyorum. Evvela cumhuriyetin büyüklüğünü bilmeliyiz ve anlamalıyızki, bundan gerekli dersleri çıkaralım.

Cumhuriyet ne için vardır? Cumhuriyet şunun için vardırki, halk payidar olsun diyedir eğer halkın naçiz vücudu payidar olmazsa cumhuriyetinde hiçbir mana ve ehemmiyeti kalmaz. Bu yüzdendirki cumhuriyet ile demokrasi bir bütünün ayrılmaz parçaları var olmuşlardır ve var olacaktır. Yaşa var ol cumhuriyet.

Cumhuriyet devlet büyüklerimizinde belirttiği gibi çok lüzumlu bir şeydir. Onun lüzum ve ehemmiyetini ve önemini büyük Atatürk çok önemli sözlerle ve gençliğe kitabesinde belirtmiş ve cumhuriyeti biz gençlere emenet etmiştirki buda bu cumhuriyetin ne kadar önemli ve ehemmiyetli olduğunun çok önemli bir işaretidir.

Büyük Atatürk gençliğe kitabesinde ne demiştir. Demiştirki memleketin bütün kaleleri zaptedilmiş olabilir demiştir. İşte bu ahval ve şeriat içinde dahi en birinci vazifen Türk cumhuriyetini göğsünü siper ederek müdafaa ve muhafaza etmektir demiştir.

Sayın okuyucularım. Memleketin bu ahval ve şeriatı içinde ne yapmamız gerekir yeni yetişen gençler olarak. Bunu siz ağabeylerim ve ablalarım benden daha iyi bilirziniz fakat bende bu konuda genç bir yazar olarak birkaç kelime affınıza sığınarak sarf etmek istiyorum.

Bir yıldır işsiz olmaklığım nedeniyle yazılarımı ihmal ettim. Kusuruma bakmayın. Çünkü hayat şartları çok zor. Bu arada bilmem söyledim mi annem vefat etti. Çok yaşlı değildi ama trafik aldı annemi. Hürriyet gazetesinde bunun haberi çıktı. Trafik canavarının aldığı kaçıncı can bu. Cumhuriyetimizin en önemli görevlerinden biride trafik canavarıyla mücadele etmek olmalıdır. Tazminat için baş vurduk. Bekliyoruz. İşsiz kaldığımı söylemiştim. Bu trafik kazası bizi yıktı. Bu yüzden kız kardeşimin düğünü bile yapamadık. Yani mali açıdan değilde annem dolayısıyla yapmayalım dedik. Şimdi ölü evinde düğün dernek olmaz dedik. Biraz zaman geçsin dedik. Damatda anlayışlı çocukmuş kabul etti. Bir sorun çıkmadı yani. İşte diyeceğim şuki çok sıkıştık ailecek kötü günler yaşadık. Bu yüzden yazılarımı yazamadım. Gün abinin sitesinde benim köşe kalkmamış, sağ olsun Gün abi kaldırmamış ama baktımki bu sene hiç makale yazamamışım. Sizde merak etmişsinizdir. Mesjlarıda okudum sağolun. Sizin gibi hakikatli okuyucuları olan başka bir talihli yazar varmıdır acaba??

Bu seneki yazımı dünyamızın en önemli olan cumhuriyete ayırdım. Cumhuriyet olmadan yaşanamaz. Dolayısıyla bu yılki kutlamaları da çok beğendim. Televizyondan izledim. Anıtkabire çelent konmuş. Birde yürüyüş yapılmış, bazı olaylarda olmuş ama bunu önemi ve ehemmiyeti yok. Bence milletimizle ordumuzla, hükümetimizle, partilerimizle hep birlikte bu bayramı kutlamamız ve onuncu yıl marşını aynı şevk ve heyecanla söylememizdir.

Cumhuriyet neden korunmalıdır? Cumhuriyetini koruyamayan bir millet kendi kaderini tayin hakkına sahip olamaz. Böyle bir millet köleliğe mahkûmdur. Dolayısıyla cezaevinde açlık grevi yapmakta bir haktır. Açlık grevinin 50. Gününe geldik çattık. Demokratik cumhuriyet mücadelesi yönünde atılan her adımı da destekliyorum.

Sayın okuyucularım. Çok heyecanlıyım. Onun için daha fazla uzatamayacağım. Size yeni yılda yeni makalelerimle hitap edeceğim. İstanbuldan bir iş ihtimali çıktı. Bir çatı döşeme işi bulmuş arkadaşlar. Daha önce çalışmıştım bu firmada, ücretleri fena değildir. Patron beni tanırsa alır. Hele o iş bir olursa çok iyi olacak. O zaman size her hafta hatta her gün bir yazı yazarım. Merak etmeyin.

Yazımı burada noktalarken büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öper, geçmiş kurban bayramınızı kutlarım.

 

Ali Tereli-29.10.2012

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI