İbrahim Özkurt/D U Y U R U L U R! BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE DEVLETSİZ BİR YAŞAM İNŞAASI BAŞLADI

Eski Yunan Site Devletlerinde işletilen ‘DOĞRUDAN DEMOKRSİ’ de köleler ve kadınlar sürecin dışındaydılar. Sistem sadece özgür yurttaşlar tarafında işletilmişti.

1871 Paris Komünü ise yönetimde yoğun bir karmaşa yaşamış ve iki ay dayanabilmişti.

1917 Marksist-Leninist devrim ve devamındakiler ise öncü parti kanalı ile işletilmişti.

Her üç  yönetim şekli için söylenmedik söz olacak ki, hala üzerinde değerlendirmeler sürdürülüyor.

Eski Yunan’dan yaklaşık 2500 yıl, Paris Komününden yaklaşık 140 yıl ve İlk Leninist devrimden ise 95 yıl sonra sonra Bereketli Topraklar üzerinde ise yep yeni bir yönetim şekli inşaa ediliyor.

Bereketli topraklar üzerindeki adına  Demokratik Özerklik denilen bu yönetim şekli  modern kleler (işçiler-köylüler-işsizler) ve kadınlarca  inşaa ediliyor.

Suriye Kürdistan’ın da kurulan Demokratik Birlik Partisi (PYD) eş başkanı Asya Abdullah’ın Perwer Baş ile gerçekleştirdiği söyleşi 19 ekim 2012 günkü Özgür Gündem gazetesin de yayınlandı. Tamamını okumanızı öneririm. Geçmişte yaşanan yönetim şekillerinde farklı bir yönetim inşaa ediliyor Batı Kürditan’da.

Bakın ne diyor Asya Abdullah.

“Batı Kürdistan’ın bütün kentlerinde meclisler kurduk. Her meclise bağlı 17 komite var. Köylerde ise Köy Komünleri var. Köylerin nüfusuna göre yönetimler seçildi. Güvenlikten ve toplumsal örgütlenmeye kadar bütün köyler bu komünler tarafından yönetiliyor.”

Devam ediyor Asya Abdullah.

“Bu yeni bir model, sadece Kürtler için değil, aynı zamanda bütün Ortadoğu’da yeni bir yönetim şeklidir. İlk hayata geçiren de biziz. Aynı zamanda Halk devletsiz kendi kendini yönetiyor. Özellikle dikkat çekmek istiyorum; şimdiye kadar bütün yönetimler ve sistemler üstten alta doğru örgütleniyordu, fakat yönetimimiz alttan üste doğrudur. Bu aynı zamanda yeni bir hayat felsefesidir.”

Şu an Batı Kürdistan Emperyalist kuşatma altında. Dünya solu ise maalesef seyirci.

Oysa “Bi şey (ler) yapmalı”

Önce deve kuşu misali kafamızı kumdan çıkarsak mı ne dersiniz?

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI