‘Anarşistler serbest bırakılsın’

 

1 Mayıs’ta yaşanan olaylarla ilgili olduğu iddiasıyla gözaltına alınan anarşistlerle dayanışmak amacıyla basın açıklaması yapıldı. Devrimci Anarşist Faaliyet, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Haber Fotoları: 1

Etkin Haber Ajansı / 15 Mayıs 2012 Salı, 19:23

İSTANBUL- Devrimci Anarşist Faaliyet, 1 Mayıs’ta yaşanan olaylarla ilgili olduğu iddiasıyla gözaltına alınan anarşistler için Taksim Tramvay Durağı’nda basın açıklaması yaptı.

Anarşistlerin terbiye edilmek istendiği belirtilen açıklamada, “Bu topraklarda anarşizm toplumsallaşıyor” denildi. Basın açıklamasına Milyonlar Adalet İstiyor İnisiyatifi, ESP, EHP, İHD, SGD, Devrimci Yurtsever Gençlik, Öğrenci Kolektifleri, TÜM İGD’nin de aralarında bulunduğu kurumlar destek verdi.

“Anarşizm teslim alınamaz. Gözaltılar serbest bırakılsın” yazılı pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Özgürlük tutsak alınamaz”, “İsyan, devrim, anarşi” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Oğul Akdoğan, 14 Mayıs Pazartesi günü yapılan operasyonla ilgili olarak, “Yaşadığımız coğrafyada devrimcilere, işçilere, işsizlere, ezilen halklara, öğrencilere uygulanan baskı ve zulüm politikaları tüm hızıyla devam ederken, operasyonlar her gün artarak sürmekteyken bu gözaltı dalgasının bize de değmesi kaçınılmazdı” dedi.

Anarşizmin bu topraklarda toplumsallaştığını ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarihinde ilk kez anarşistlerin hedef alınarak operasyon yapıldığını belirten Akdoğan, “Bizler Devrimci Anarşistler olarak, yaşadığımız topraklarda anarşizmi gelenek haline getirmeye çalışıyor ve bu şekilde örgütlenerek toplumsallaşmayı amaçlıyoruz. Bizler var olduğumuz her alanda ezenlere karşı haykırıyoruz ezilenlerin isyanını. Geçtiğimiz 1 Mayıs’ta da ekmek, adalet ve özgürlük için, paylaşma dayanışmayla dolu özgür bir dünya yaratmak için, yaşam için alanlardaydık” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasında söz alan gözaltında bulunan anarşistlerin avukatı Davut Erkan, gözaltına alınanların “terörle mücadele” adı altında tutulduklarını ve kötü koşullar altında bulunduklarını söyledi.

Erkan, müvekkillerinin bir kısmının vajeteryan-vegan, bir kısmının hasta olduklarını ve ihtiyaçlarının karşılanmadığını belirtti. Av. Erkan, “Arkadaşlarımız 4 gün tutulacaklar ve bu süreçte terbiye edilmeye çalışılacaklar. Susturulmak, terbiye edilmek istenenler; savaşa karşı duranlardır, barış isteyenlerdir, kadına yönelik şiddete karşı olanlardır, HES’lere karşı mücadele yürütenlerdir” şeklinde konuştu.

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI