Devenin Nalı!

 

Bütün hayvanlara sempatim vardır ama develere özel bir sempati beslerim. Ne güzel gözleri, ne güzel dudakları vardır. Ne de çilekeş ve terbiyeli hayvanlardır.

İnsanlar, develerden hareketle bazı özdeyişler üretmişlerdir. Abartılı durumları anlatmak için “devenin nalı” derler mesela. Devenin toynakları biraz büyüktür ya. Bir de deveye sormuşlar, boynun niye eğri diye, deve de, nerem düzgün ki demiş. Şimdi, bu son sözü, dün Taksim’de gösteri yapan faşistlerle ilgili söyleyeceğim ama develer alınır diye korkuyorum. Asla deve gibi duyarlı ve sezgileri güçlü bir hayvanla duyarlıktan nasibini almamış faşistleri aynı kefeye koymak değil niyetim. Sadece bir yukarıdaki metaforu kullanmak amacım. Bu faşistlerin nereleri düzgün ki.

Bir gazete fotoğrafı duruyor önümde. MHP Fatih ilçe Teşkilatı’nın flaması görülüyor bu fotoğrafta. Bakalım bu flamada yazılanlarda düzgün bir şey var mı?

Bu vahşete insanlık vijdanıyla yakınlaşamayanların hepsinin Ermeni olması Hayvanlıklarındandır

9 kelimeye bu kadar çok yanlışı sığdırabilmek herhalde ancak faşist bir kafanın ürünü olabilir.

Birincisi: Hangi vahşete? İnsan bir slogan atarken ya da flama yazarken olayın ne olduğunu belirtir, değil mi?

Hadi bunu geçelim.

Pek fazla Türkçü olanlar Türkçeyi bilmiyorlar. “Vijdan” diye bir sözcük yok Türkçede. Herhalde “vicdan” demek istemişler. Kendilerinde olmadığı için telaffuz etmeleri de zor olmuş demek ki.

“Hepsinin Ermeni olması”. Hımm… “Hepimiz Ermeniyiz” diyenleri kastediyor olmalılar. Ama zekâları buradaki “Ermeniyiz”in sembolik anlamını kavramaya elverişli değil. Kaldı ki, sembolik değil de, gerçek anlamda “Ermeniyiz” deseler ne olacak ki. Herhangi bir milliyetten olmak suç mu? Üstelik, aynı insanların Hocalı katliamı söz konusu olduğunda, “hepimiz Azeriyiz”, Bulgaristan’da Türklere yapılan baskılar söz konusu olduğunda “hepimiz Türküz” dediklerini kavrayamayacak kadar ilkeller.

Sonra tamamlamışlar: “hayvanlıklarındandır”. Sanki hayvan olmak kötü bir şeymiş gibi. Keşke hayvanların sezgi ve aklından biraz nasibini alsaydı bu ırkçı ve her türlü canlının düşmanı yaratıklar.

Ayrıca cümleleri de yanlış. “vahşete insanlık vijdanıyla yakınlaşmak” ne demek? Vahşete, “insanlık vijdanıyla” bile olsa yakınlaştığınız zaman vahşetin yakınında yer alırsınız. Eh ne diyelim, şecaat arzederken merdi Kıpti sırkatin söyler demişler.

Artık diğer ırkçı, intikamcı faşist sloganlar üzerinde durmayayım. İçişleri Bakanı’nın böyle bir faşist gösteride esip üfürmesinin üzerinde de durmayayım.

Bu noktada sözü, “yetmez ama evet”çilere bırakmak en doğrusu. Daha yetmedi mi?

 

Gün Zileli

27 Şubat 2012

www.gunzileli.com

gunzileli@hotmail.com

 

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI