“Toplumsal Devrim” internet sitesi açıldı

 

Toplumsal Devrim internet sitesi açıldı

 

Toplumsal Devrim adlı yeni bir site 30 Ocak 2012’de yayına başladı (http://www.toplumsaldevrim.com/). Alt başlığı “Anarşistlerin ve Devrimci Marksistlerin Ortak Sitesi” olan sitenin kuruluş tarihi olarak 19 Ocak 2012 tarihi veriliyor. Fikret Başkaya’nın destek mesajını yayımlayan sitede şu anda şu yazarların yazıları göze çarpıyor: Yavuz Alogan, Ceren Cevahir Gündoğan, Haydar Karataş, Demir Küçükaydın, Aytekin Yılmaz, Gün Zileli.

Sitenin çıkış yazısında şöyle denmektedir:

Özgürlük ve Devrim İçin…

“Devrimin modasının geçtiğini, artık insanların toplumsal bir devrime omuz vermeyeceğini düşünenler yanılıyor.

“Kapitalizm derin ve içinden çıkılmaz bir bunalım içinde ve sınıfsal çelişkiler gittikçe derinleşiyor. “Tehlikeli sınıflar” bir kere daha ayağa kalkacaktır. Kalkmaya başlamıştır bile. İşte Arap devrimleri… İşte Wall Street eylemleri… İşte Yunanistan… İşte Davos… Dünya toplumsal devriminin fay hatlarında büyük bir hareketlenme var.

“Türkiye de bu fay hatlarından birinin üzerinde yer alıyor ve hatta Avrupa’daki fay hattıyla Ortadoğu’daki fay hattının kesişme noktasında.

“Türkiye’de de bunalım derinleşiyor, sınıf çelişmeleri şiddetleniyor. İnsanlar kapitalizmin önlerinde açtığı büyük uçurumun kıyısında, hayatla ölüm arasında asılı kalmaya razı olmayacaklardır. “Devrimci ajitasyon” yapmıyoruz, gerçek durum budur.

“AKP-Devlet, Kürtlere, gazetecilere, gençlere, muhaliflere karşı topyekûn bir saldırı yürütmektedir bugün. Bu saldırı kaçınılmaz olarak bir toplumsal direniş ve muhalefet doğuracaktır. Bu direniş hattında toplumsal devrimci bir odağın da bulunması tayin edici önemdedir. Giderek kitleselleşecek muhalefetin bir toplumsal devrime evrilmesi hedefimizdir.

“Toplumsal devrimin iki önemli bileşeni, devrimde ve özgürlükte ısrar eden Anarşistler ve Marksistlerdir. Özgürlüksüz bir devrim, aynı zamanda devrimin ölümü demektir. Toplumsal devrimsiz bir özgürlük ise bir aldatmacadan öteye gidemez. Anarşistlerle Marksistlerin devrim ve özgürlük için bir araya gelerek toplumsal devrimci bir odak oluşturmaları zorunluluktur ve aynı zamanda bu ilginç bir deney olacaktır.

“Bu deneyi bu mütevazı site ile başlatmış oluyoruz.

“Toplumsal Devrim

19 Ocak 2012”

 

 

 

 

 

 


  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI