Gün Zileli ile medyadaki tutuklamalar üzerine (Röportaj: tersetki.net)

Kaynak: tersetki.net Iskra tarafından yazıldı.
Pazar, 27 Mart 2011

alt

Ters Etki: ”Ergenekon operasyonu’ ‘kapsamında yargılanmayıp, yasalarda yer alan kimi suçlardan yargılanan ve tutuklanan gazeteciler olduğunu biliyoruz. Ancak ana akım medya yazarları, özellikle Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. Sizce ana-akım medya yazarları seslerini yükseltmek için neyi bekledi?

Gün Zileli: Valla neyi beklediklerini bilmiyorum ama neyi beklemedikleri açık. İşlerin bu raddeye ulaşmasını hiç ama hiç beklemiyorlardı. Gerçi tutuklamalar epeyce yakınlarına yaklaştığı halde hâlâ “Ergenekon vaaaar” şarkısını söyleyen Ahmet Altan gibi, “doğruyum, çalışkanım, vicdanlıyım; yasam, küçüklerime sahip çıkmamak, büyüklerime temenna çakmak” diye ant okuyan Yıldırım Türker gibi; “bakın bakın Libya’ya uçak uçtu” diye dikkati başka yöne çeken yazılar yazmayı tercih eden Murat Belge gibi, durup dururken PKK sitelerini taramak gibi fuzuli işlerle uğraşan Halil Berktay gibi gazetecilerimiz de az değil. Tabii bir de, Oral Çalışlar ve Cengiz Çandar gibi, AKP iktidarına, “bizi ele güne rezil edeceksiniz, bütün argümanlarımızı elimizden alıyorsunuz, böyle giderse sizi nasıl savunuruz” diye uyarı yapan gazetecilerimiz var.

Ters Etki: Gazeteciliğin ve gazetecilerin özgür olması gerektiği bir yüzyılda,Türkiye’de sayısı onları geçen tutuklu gazeteci bulunmaktadır. AKP iktidarının özgürlük ve demokrasi getirdiğini söylediği ülkemizde gazetecilerin baskı altında alınmasını nasıl açıklayabiliriz?

Gün Zileli: Bence bu AKP iktidarı ile bağımlı bir olay değildir. Gazeteciler Türkiye’de Abdülhamit devrinden beri içeri atılır, horlanır, örselenir; yalnız gazeteciler değil, düşünen, yazan herkes için söz konusudur bu. İttihat Terakki iktidarında da, Atatürk devrinde de böyleydi; Milli Şef döneminde de; DP devrinde de böyleydi, 27 Mayıs sonrasında da; 12 Mart döneminde de böyleydi, 1970’li yıllarda da, hatta bu yıllarda çok sayıda gazeteci ve yazar öldürülmüştür de; 12 Eylül’ü söylemeye bile gerek yok; 1980’lerde de, 1990’larda da, 2000’lerde de. Sol dergilerin yazarlarına, ömür boyu hapiste kalmalarını sağlayacak cezalar yağdırıldı da hiçbirimizin gıkı çıkmadı. Neyse, sağ olsun AKP artık iyice gemi azıya alıp ana medyaya da saldırdı da, bu olay topluma mal olmaya başladı. Bu açıdan AKP iktidarına teşekkür borçluyuz.

Ters Etki: Ahmet Şık’ın hazırladığı ‘İmamın Ordusu’ isimli kitabın taslağının bulunduğu İthaki Yayınevi’ne ve Radikal gazetesine düzenlenen baskını nasıl okumak gereklidir? Hukuka uygun olan her kanunun, yasağın halk önünde bir meşruluğu var mıdır?

Gün Zileli: Yaptıkları meşru olmadığı gibi yasal da değil üstelik. Yani “hem kör, hem fodul” dedikleri cinsten. Yasaları yasa değildi zaten. Artık onlara bile uymak gereğini duymuyorlar. Sovyetler Birliği’nde devrimden sonra ölüm cezası kaldırılmıştı; en çok insan bu yasaktan sonra öldürüldü, tamamen yasalara aykırı bir şekilde. GPU bodrumlarında ensesine kurşun sıkılarak öldürülenler idam edilmiş sayılmıyordu, hatta ölüden bile sayılmadıklarından cesetleri bile yok ediliyordu, buharlaşıyorlardı yani. İşte bu iktidar da anayasayı “demokratikleştirdikten” sonra saldırılarını had safhaya çıkarttı. Kısacası, “anayasayı demokratikleştirdik, şimdi sıra ülkeyi azami ölçüde anti-demokratikleştirmekte” diyorlar. Bu tür polis devletlerinde işler hep böyle tersine yürür.

Ters Etki: Son olarak biz genç gazetecilere neler söylemek istersiniz?

Gün Zileli: Ne işiniz var gazetecilikle falan kardeşim. Oturun oturduğunuz yerde. Ya da illâ gazetecilik yapacaksanız mesela Nazlı Ilıcak ablanızı örnek alın. Yani makul olmayan baskıları kınayın ve geçmiş, halihazır ve gelecek bütün baskıcı iktidarları desteklemeye devam edin…

Gün Zileli
26 Mart 2011
www.gunzileli.com

TersEtki olarak Gün Zileli’ye teşekkürlerimizi sunuyor çalışmalarında başarılarının devamını diliyoruz.

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI