Gün Zileli ile Röportaj (Dicle Haber Ajansı, 25.08.2010)

Bu röportaj, haber ajansınca yayınlanmamıştır.

1-    Yıllardır süren bir savaş ortamı sonucunda PKK  7. defa eylemsizlik kararı aldı siz bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz buradan hareketle kalıcı bir barışa gidilmesi için taraflara ne gibi roller düşüyor?

Bu konuyla ilgili herkese, İngiliz yönetmen Ken Louch’un İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) yürüttüğü ulusal kurtuluş mücadelesinin 1920’lerdeki seyrini anlatan “The Wind that Shakes the Barley” (Rüzgârda Sallanan Başaklar ya da “Özgürlük Rüzgârı” diye de çevrilmiştir) filmini izlemelerini salık veririm. Ben “taraflar” diye bir şey kabul etmiyorum. Taraf dediklerinizin ikisi de resmi ya da gayriresmi devlet örgütleridir. Bir tek taraf vardır, o da Kürt halkıdır. Barış, devletler arası pazarlıklarla değil, Kürt halkının özinisiyatifiyle kazanılır. Barışın tek koşulu Kürtlerin haklı taleplerinin kabul edilmesi ve ulusal baskıya son verilmesidir. Kürtleri temsil ettiğini ileri süren örgütlerin reelpolitik pazarlıklarıyla gerçekleşmez barış.
2- Referandum sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Liderlein meydanlardaki tavırları uslupları sizce nasıl?

Referandumun sonuçları hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. 1923’te kurulan tek parti diktatörlüğü rejiminin yerine 1950 yılında uygulamaya konan, 27 Mayıs Anayasasıyla resmileşen, 12 Mart’ta tadil edilen ve 12 Eylül Anayasasıyla halk düşmanı karakteri pekiştirilen Yarı askeri parlamenter rejim devam edecektir. Oy kullanmayanların ve iptal oyu verenlerin oy oranı ne kadar yüksek olursa bu rejim o kadar tartışma konusu olabilir. “Evet”çilerle “Hayır”cılar birbirleriyle boğaz boğaza geliyorlar ama aslında elbirliğiyle bu rejimin değirmenine su taşıyorlar.

Meydandaki tavırları mı? Meydanlar demagoji meydanından başka bir şey değildir. Kim oraya çıkarsa demagoji ve yalancılık yapmak zorundadır.

3- Evet, boykot ve hayır cephesine baktığınıza neler görüyorsunuz?

Sanırım bu soruyu yanıtladım. Boykotçuların sayısının artmasını dilerim.
4- BDP’nin demokratik özerklik önerisini nasıl buldunuz? Değerlendirir misiniz?

Hiçbir partiye güvenmem. Bütün kurumlar satıştan yanadır.

5- Son olarak sizin eklemek istedikleriniz nelerdir?

Kürt kardeşlerime sevgi ve selamlarımı yolluyorum.

Gün Zileli

25 Ağustos 2010

İlgili Yazı: (Toplumsal Projeler Bölümü) / Gün Zileli: Özerklik Türkiye’ye örnek olacak bir model – (ÇAĞDAŞ KAPLAN – DİHA)

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI