Nurtepe Mahallesi: DHKP/C, MKP’DEN NE İSTİYOR? (Kazım Sarı)

Istanbul/Kâgithane’de bulunan Nurtepe Mahallesi devrimci örgütler tarafindan bir türlü paylasilamiyor.

Nitekim geçtigimiz günlerde yasanan bir kavga, geçmisin tozlu sayfalarinda gizlenen stresin ortaya çikmasina neden oldu.

Maoist Komünist Partisi(MKP) taraftari bir grubun yaptigi afisleme çalismasina, bölgede pusu kuran DHKP/C’liler müdahale etti.

Nurtepe’nin kendilerine ait oldugunu iddia ederek, afisleme eylemine katilan MKP’lileri darp ettiler.

Örgütlerin bu ve buna benzer sudan bahanelerle her firsatta kapismalari, mahallede yasayan siradan vatandaslar tarafindan da kaygiyla izlenmeye devam ediliyor.

Mahalleli “bir avuç kendini bilmez”in olusturdugu çetelerin yaptiklarindan bezmis durumda(!).

Halk Cephesi’nin, mahallede takindigi ben merkeziyetçi tutumunu elestiren diger örgütler de, Halk Cephesi’ni ilkesiz ve provakatif olmakla suçlamaya devam ediyorlar.

Halk Cephesi’nin bu güne kadar yaptigi yanlisi düzeltme konusunda herhangi bir girisimde bulunmamasi ise fikir ayriliklarini giderek derinlestiriyor. Olaylarin ardindan DHKP/C, yayin organi Yürüyüs Dergisi’nde (meydana gelen gelismelerde hakli görünmek için), Demokratik Haklar Federasyonu(DHF)’na yönelik agir elestirilerin yapildigi bir yazi yayinladi.

Arabulucular DHKP/C’nin, devrimciler arasinda yasanan kavganin birliktelige zarar verdigini belirterek, hareketlerine bir çeki düzen vermesi ve kendisi disindaki yapilari “karsi-devrimci” olarak nitelememesi gerektigi konusunda özelestiriye davet ettilerse de, DHKP/C bütün bu uyarilara kulak tikamayi tercih etti.

Bu yüzden DHKP/C’nin, geçmiste iki örgüt arasinda yasanan olumsuzluklardan kaynaklanan sorunlari son yasanan olaylar nedeniyle boyutlandirma gayreti içinde oldugu saniliyor.

Bütün gelismeler karsisinda, Nurtepe’de yasanan baski ve saldiri olaylarini da dikkate alan MKP’nin, DHKP/C tarafindan gerçeklestirilecek her türlü provakasyona sessiz kalmamasi bekleniyor.

Kazim Sari

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI