İDANS 04 Festivali kapsamında Beşiktaş Meydanı’ndaki sergiye 15 kişi saldırdı

BASIN AÇIKLAMASI                                                                                              16 Ekim 2010

Sanata bir saldırı da Beşiktaş meydanında…

İDANS 04 Festivali kapsamında Beşiktaş Meydanı’ndaki sergiye 15 kişi saldırdı

Bimeras Kültür Vakfı tarafından dördüncü kez düzenlenen iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında Üsküdar, Beşiktaş ve Kadıköy meydanları için planlanan Free Zone Istanbul (Serbest Bölge İstanbul) sergisi daha yerleştirme aşamasındayken Beşiktaş Meydanı’nda saldırıya uğradı. CHP Gençlik Kolları üyesi olduklarını iddia eden grup sergide beğenmedikleri objeyi devirerek parçaladılar.

Uluslararası üne sahip tasarımcılar Rosan Bosch ve Rune Fjord’un İstanbul için tasarladıkları sergi alışılmış işaretleri dönüştürerek kent mekanlarındaki bazı alışkanlıklara ve kurallara mizahi bir bakış getirmektedir. Sergi böylece özel alan ile kamusal alan arasındaki sınırları incelerken, paylaştığımız ortak alanlarda birbirimizle konuşup tartışabileceğimiz yeni bölgeler yaratmayı  hedeflemekteydi.

Sergideki 25 farklı objeden birisinde hava meydanlarındaki “ibadet bölgesi” işaretine gönderme yapılıyor ve üç büyük dinin simgelerinin yanında Atatürk’ün resmi yer alıyordu. Atatürk’ün bazı kesimler tarafından bir din gibi algılanıp algılanmadığını tartışmaya açan eser Beşiktaş meydanında bulunan bir grubun tepkisini çekti. Başlayan tartışmada Beşiktaş Belediye’sine ait bir otobüsten inen bir grubun katılmasıyla sinirler gerildi. Bu arada tartışma konusu olan eser devrilip yırtılarak parçalandı.

Bimeras Kültür Vakfı olarak, ifade özgürlüğüne yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırının Beşiktaş gibi İstanbul’un aydın bir semtinde gerçekleşmiş olması da oldukça düşündürücüdür. Serginin sanatçılarından ve Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yeni binasının tasarımcısı Rosan Bosch şu açıklamayı yapmıştır: “Sergideki objelerin herbirinde bir soru var. Bu sorulara farklı yanıtlar verilebilir ve ifadelere karşı çıkıp tartışmak mümkündür. Ancak, tartışmanın mümkün olmaması bazı dogmaların olduğuna işarettir. Buluşup konuşup paylaşacağımız alanlar oluşturmayı hedefleyen bir projede çalışırken böyle bir durumla karşılaşmak beni çok üzdü.”

Bugün (eksik olarak) Beşiktaş meydanında kurulumu tamamlanan serginin benzeri yarın Kadıköy ve Üsküdar meydanlarında kurulmaya başlayacak.

Beşiktaş’taki sergi kurulumundan ve saldırıdan bazı fotoğrafları ekte bulabilirsiniz.

Bosch&Fjord

Free Zone Istanbul

Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy İskele Meydanları

18-24 Ekim 2010

Danimarka’da yaşayan mimar/tasarımcı ikili Bosch & Fjord, performatif güncel sanat projeleri Free Zone İstanbul (Serbest Bölge İstanbul) ile trafik levhaları gibi gündelik hayatın koreografisini dikte eden işaretleri dönüştürerek kent mekânını farklı kullanımlara açıyor; kamusal alan ile özel alan arasındaki geçişken sınırları araştırıyorlar. Göteburg ve Budapeşte’den sonra İstanbul’a uyarlanan bu proje aynı zamanda uygulamalı ve espirili bir sosyolojik araştırma niteliğinde.

Kavram ve Yaratım: Rosan Bosch ve Rune Fjord (Bosch&Fjord)


Bosch & Fjord:

Bosch & Fjord sanat, tasarım ve mimariyi harmanlayan, geniş kapsamlı ve çok amaçlı projeler yaratan bir ikilidir. Projeleri, kullanıcılarıyla ve lokasyonlarıyla yakın işbirliği ve diyalog içinde gerçekleştirirler. Böylelikle sanat gündelik hayatın işleyişinin organik bir parçası haline gelir. Ortaya çıkan sonuç sanatın işlevsel, tasarımın anlamlı olduğu projelerdir.

Bosch & Fjord formların meydan okumasına ve sorular sormasına olanak veren mekânlar yaratır. Bu projeler nasıl düşündüğümüzü ve nasıl eylemde bulunduğumuzu araştırarak çalışma ve öğrenme metodlarını ve bunların organizasyonunu etkilemeye yöneliktir. Projeler genellikle mevcut oluşumlar ve yapılarda gerçekleştirilerek gündelik hayat üzerinde gerçek izler bırakır. Eski alışkanlıkları ve düşünüş biçimlerini kırarak diyaloğa açmk hedeflenir.

Bosch & Fjord, schmidt hammer lassen architects’in yönetimindeki, Uluslararası Ceza Mahkemesini’nin yeni yerleşkesinin tasarımını gerçekleştirecek takımda olmaya prestijli bir yarışmanın sonucunda hak kazanmıştır. Bosch & Fjord, Mayıs 2010’da, Inga ve Ejvind Kold Christensen Vakfı tarafından verilen güncel sanat ve tasarım onur ödülünün sahibi olmuştur.

Sanatçılarla ilgili daha fazla bilgi için:

http://www.rosanbosch.dk

http://www.bosch-fjord.com

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI