Acı Yazı…

1964 yılında Kıbrıs`ı bombalayan Türk savaş uçaklarının bombalarının üzerinde “acıttım mı cicim” yazısı bulunduğu rivayet olunmuş, gazeteler o zamanlar bunu haber yapmıştı. Televizyonlarda maçları izliyorsanız sık sık gözünüze çarpmıştır. Gol atan futbolcular “enternasyonal” bir işaret yaparlar. Bir kollarını öbür elleriyle dirsekten tutup havada sallarlar: “geçirdim”. Maço edebiyatından buna benzer daha bir sürü örnek verilebilir. Tüm galiplerin ortak söylemidir bu.

Bu edebiyatın çok daha kibarcasına ve o ölçüde de sinsicesine dün (18 Mart 2009) Taraf gazetesinde rastlamak beni irkiltti ve açıkçası tiksindirdi.

Ergenekon davasından tutuklanmış Cumhuriyet başyazarı Mustafa Balbay’ın günlüklerini “büyük darbe planları” diye daha bir gün önce çarşaf çarşaf yayımlayan Taraf gazetesinin başyazarı Ahmet Altan’ın “içi acımış” Mustafa Balbay’ın günlüklerini okuyunca. “Acı acı” düşüncelere dalıp kendi kendine sormuş “neden yetmiyor” diye. Kibar maço Ahmet Altan’ın bu acıma edebiyatını açık maço diline tercüme edecek olursak, Ahmet Altan, kündeye getirdiğini düşündüğü Balbay’a acımamakta, “acıttım mı cicim” demektedir, galiplerin, şımarıklığını belli etmemeye çalışan sahte tevazuuyla.

Taraf gazetesinin haber yazarı Yasemin Çongar’ın kadın olması bu “ince” maço edebiyata katılmasını engellememiş. Eskiden birlikte çalıştığı ve o zamanlar “şef-tali” adını taktıkları Balbay’ın günlüklerini okuyunca “hüzünlen”ivermis, günlüklerde adı geçenlere karşı “acıma hissi” duymus, “acımış”. Söylemesi “acı” olacak ama bu “hüzün”, “acıma” laflarının tercümesi de ne yazık ki, “işte böyle geçiririz” dir. Sevincini ve şımarıklığını mümkün olduğunca belli etmemeye çalışan galiplerin sahte tevazuu açıkça göze çarpmaktadır burada da.

Bu yazıyı sadece bu “acıttım mı”cıların “geçirdik”çilerin bana son derece iki yüzlü gelen “acıma”. “hüzünlenme” edebiyatının sahteliğine dikkat çekmek için yazdım. Yoksa dikkat çekilecek daha çok şey var. Örneğin, “niye yetmiyor” diye “hüzünle” soran Ahmet Altan’a, aynı gün, herhalde yüklüce bir para karşılığında AKP’nin seçim afişini koca bir sayfa yayımlayan Taraf gazetesiyle ilgili olarak aynı soruyu yankılayıp “niye yetmiyor” diye sormak gibi ya da “darbe yapma” planları içinde olan “askerler”in “askerlik mesleğine ihanet et”mesinden dolayı hüzne kapılan Yasemin Çongar’a, askerlik mesleğinin savaşmak ve darbe yapmaktan başka bir fonksiyonu olup olmadığını sormak gibi…

Gün Zileli
19 Mart 2009

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI