AKP İktidarı, Kendi İpini Çekti!

Tarihe dönüp bakıldığında, her yükseliş ve düşüşün bir dönüm noktası olduğu görülür. Bu dönüm noktası, bazen ayları kapsar, bazen de bir günü, hatta bir anı.

1 Mayıs 2008 tarihi, kesinlikle söyleyebilirim ki, basiretsiz ve beyinsiz AKP yönetiminin düşüşe geçmeye başladığı dönüm noktası olarak geçecektir tarihe. Geçen yılki seçim, yükselişlerinin doruk noktasıydı. O zamandan bu zamana geçen yaklaşık sekiz ay, o zirvede yaşanan durgunluk dönemi olarak görülebilir. 1 Mayıs 2008 ise, düşüşe geçişin başlangıç tarihidir.

AKP’nin valisi Güler, Taksim meydanının”güvenlikli” olmadığı gerekçesini ileri sürmüştü, 1 Mayıs’tan iki gün önce. Nasıl yani? Fazla kalabalıktan çökebilir miydi örneğin meydan? Yoksa, çevredeki binalar çökme tehlikesi mi taşıyorlardı? Bir meydanın güvenlikli olmaması, eğer böyle şeyler söz konusu değilse ne anlama geliyor? Evet, anlaşılıyor, Taksim meydanı, AKP iktidarı ve devlet için güvenlikli değil. O yüzden de, polislerini, panzerlerini, tanklarını halkın üstüne sürüp, biber gazlarını ve gaz bombalarını işçilerin ve gençlerin üzerine yağdırdılar. Böylece iktidarlarını güvenlik altına alacaklarını düşünüyorlardı. Gafiller! Nerede görülmüş zulüm aletleriyle güvenlik yaratıldığı? İşçileri coplayarak kendilerini güvenliğe aldıklarını sananların yıkıntılarıyla doludur tarih.

Evet, bu bir dönüm noktasıdır. AKP, bundan böyle hızla düşüşe geçecektir. Şu andan itibaren, artık karşısında çok çeşitli, hatta zıt eğilimlerde geniş bir muhalefet cephesi bulacaktır. Seçimlerden bu yana ordu ve Asıl Devlet Partisi’yle girdiği ittifak da onu kurtaramayacak, tersine bu ittifak onu dibe çeken en büyük etken olacaktır. AKP, devletin ve ordunun başındaki, dokunulmazlıkları olan esas “Ergenekoncu”larla ittifak halindedir. Bunu net bir şekilde saptamak gerekiyor. Bu ittifak, AKP’nin başını yiyecektir.

İşçilerin, gençlerin, kadınların, yaşlıların, çocukların, üstüne zulüm araçlarınızı sürdünüz. Emeğin bayramını kutlamak isteyen insanlara acımasızca saldırdınız.

Emekçilerin öfkesi yakıcıdır. Yıkıldığınızda, yakın geçmişin anılarına dönüp bakabilirseniz (belleğiniz varsa tabii) 1 Mayıs 2008’in manzaralarını göreceksiniz karşınızda.

Gün Zileli
1 Mayıs 2008

  • Soru sor

  • YAZI DETAYLARI